Back To Top
Bu büyük bir başarıdır…

Bu büyük bir başarıdır…

 - Son Güncelleme: 23.12.2018 Pazar 10:02
- A +

ABD Başkanı Trump’ın askerlerini ve diğer personelini Suriye’den çekme kararı vermesi kendi ülkesi başta olmak üzere dünyanın pek çok yerinde şaşkınlıkla karşılandı. Bazıları IŞİD’in yeniden güçleneceğini, kimileri SDG’nin yalnız kalacağını, kimileri de Suriye’nin Rusya ve İran’a terk edileceğini söyledi.

Fransa her şeye rağmen biz buradayız dedi. Senatörler başkanlarını kararını gözden geçirmeye davet etti. Gazetelerde Trump’ı eleştiren haberler, yorumlar yayınladı. Kararın doğru olduğunu savunan Stephen Walt gibi realistler ani olmasına reaksiyon gösterdi. Savunma Bakanı Mattis bu karar yüzünden istifa etti. Kısacası karar tepki doğurdu, hayal kırıklığı ve şaşkınlık yarattı.

Türkiye de ilginç bir şekilde bu şaşkınlıktan payını aldı. İktidara yakın olduğu iddiasındaki kanaat önderleri dahi olanı biteni anlamlandırmakta zorlandı. ABD’yi kategorik hasım olarak görmeye şartlanmış bir grup kararın arkasında daha büyük bir plan aramaya koyuldu. Bir başka grupsa karara sevineceğine, sonrasında olabilecekleri düşünerek kederlenmeye başladı.

Oysa bu Türkiye için kutlanması, sevinilmesi, hafife alınmaması gereken bir başarı. Unutmayalım ki Türkiye Amerika’yı sadece Suriye’den çıkmaya değil aslında tüm stratejisini değiştirmeye ikna etti. IŞİD’e karşı savaşını PKK/PYD’ye dayanarak değil kendisine güvenerek sürdürmesini, Suriye’nin, dolayısıyla da bu bölgenin geleceği üstünde Ankara’nın daha fazla söz sahibi olmasını kabul ettirdi. PKK’nın planlarını, hayallerini altüst etti.

PKK mutlaka yeni ittifak arayışları içine girecek, Ruslar ya da İranlılar veya başkaları, diyelim ki Fransızlar onlara destek vermeye çalışacaktır. ABD de rahat durmayacak, Ruslar ise büyük bir olasılıkla doğan boşluktan yararlanmaya gayret edecektir. İsrail derseniz değişen dengeleri dikkate alan yeni inisiyatifler geliştirecektir. Esad belki de daha uzlaşmaz olacaktır. Başka bir deyişle bu karar yüzünden tarih durmayacak, siyaset, savaş ve diplomasi bitmeyecektir.

Ama bunların hiç biri de Türkiye’nin Amerika ile uzun soluklu bir pazarlık sonucunda istediklerini elde ettiği, Washington‘un Suriye politikasını değiştirmeye zorladığı gerçeğini değiştirmeyecektir. Kabul edelim ki yaptığı tehditlerle ve verdiği sözlerle Türkiye olmasaydı, Trump istese de Amerika’nın Suriye politikasını bu kadar köklü bir şekilde değiştirmezdi, değiştiremezdi.

Türkiye büyük bir diplomatik başarıya imza attı, muhattabını hiç istemediği, ülkesi içinde tepki doğuran, müttefiklerinde hayal kırıklığı yaratan bir şeyi yapmaya ikna etti. Muhtemelen ABD’nin içindeki zafiyetlerden de yararlandı, Trump’ın seçmenine taahhütlerini araçsallaştırdı, Obama’nın verdiği sözleri hatırlattı, IŞİD’e karşı birlikte savaşalım çağrısını tekrarladı ya da şu an bilmediğimiz, belki hiç bilemeyeceğimiz bir kozunu kullandı.

Ancak sonuçta başarıya ulaştı. PKK’ya karşı mücadelesinde önemli avantaj elde etti, dünya siyaset sahnesindeki ağırlığını ciddi şekilde arttırdı. Umarız Türkiye’yi edilgen tanımlamayı alışkanlık haline getirmiş herkes tarihten çıkartmadığı dersi günümüzde yaşadıklarımızdan çıkartır, istediğimizde, doğru ve zamanın ruhuna uygun yöntemleri kullandığımızda en güçlü devletleri bile etkileyebildiğimizi görür. İyi ve mutlu bir tatil günü temennisiyle…

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Insiyator. .. 23 Aralık 2018 19:41
Bazi Medyada cook garib bi ÜZÜNTÜ var..Batı'ya (abd) Sırtımızı dönmüşüz (suriyede) Rusya, İran vb Yanasmisiz. .Evet DEVLET YÖNETİMİ bu. .Milletler arasi dostluk olmaz , olamaz, olmadı, olmayacak. !..S-400 elbette gelecek, Patriot verirlerse onu da alırız. Fakat uyumayacagiz bizde yapmaya çalışacağız. Üretim, Teknolojik ilerleme vb 1 saniye geride kalamayız. Filmde dendiği gibi UYUMA, ! Çünkü Uyursan ÖLÜRSÜN. ..Hiçbir ülkeye Gu-ven-me-me-li-yiz. ..a.b.ç. d ..Planlarımız olmalı, olmak zorunda. !..zor yıllar bunlar Dünya Siyaseti yeniden formatlaniyor Gele
ikü agent 23 Aralık 2018 18:06
Hocam peki şimdi suriyelilerin durumu ne olacak? Bunlar ülkelerine dönerlermi?
KARAR OKURU 23 Aralık 2018 14:16
Trump : Bak, gidersem, IŞİD sorunu başına kalır; halledebilir misin ? Erdoğan : TEMİZLERİZ. Trump : Ben IŞİD'le Kürtler sayesinde baş ettim. Yani Kürtleri kullandım. Suriye'de Kürtlerin hamisi ben değilim, Çar'dır. Erdoğan : PYD’nin terör örgütü olduğunu kıymetli dostum Putin’e anlatırım. Hendekleri doldurmam için kepçe göndereceğinden eminim. Trump : Tamam. Çıkıyorum. Suriye senin olsun.
KARAR OKURU 23 Aralık 2018 11:22
Başarı dediğin şu.FSM Köprüsünden geçen araç sahiplerine bilgi vermeden ceza yazıp ardından aha cezaları affettim demek gibi.Ayıp Ya hu.2011de Suud,BAE,ABD ittifakında iken,2018 da Rusya,İran tarafındayız.Bumu başarı!4 milyon göçmen,Suriye ile 8 yılık ekonomik kayıp 40 milyar dolar.Sosyoekonomik,güvenlik,eğitim,sağlık sorunları da cabası.
KARAR OKURU 23 Aralık 2018 13:03
5
4 milyona yakın göçmene ev sahipliği yapabilmek büyük başarıdır. Ölümden kaçan tek bir insana kol kanat germek bile bir insanın hayatta elde edebileceği en onurlu başarılardandır. Türk, Kürt, Atatürkçü, İslamcı, laik, modern olmadan önce keşke insan olabilsek... O zaman göçmenlere yardım etmenin parayla satın alınamayacak bir erdem olduğunu rahatlıkla görebilir, böyle yorumlar yapmazdık belki. Ne dersiniz?
KARAR OKURU 23 Aralık 2018 09:47
Suriye’de sadece ABD stratejik ortağımızdı. Gözünüz aydın ayrıldı. Bundan sonra Esad, YPG, IŞID, Rusya ve İran’la başbaşayız. Nasıl hep beraber kutlayacağız bu başarıyı göreceğiz.
Di 23 Aralık 2018 09:36
Ya davul zurnayla bop projesiyle pkk yı yerlestirmedik mi.Simdi davul zurnayla geri mi alacağız.Neden bizim çocuklar bedel ödüyor.Yapilan yanlışlıkların hattı hesabı yok
D 23 Aralık 2018 09:28
Her seçim öncesi bop desteklenir.Cok gerçekçi gelmedi bana
KARAR OKURU 23 Aralık 2018 08:51
“Türkiye gibi diğer ülkeler IŞİD’tan geri kalan ne varsa onun çaresine bakmalı. Eve dönüyoruz” Donald Trump. Deyim yerindeyse “ne haliniz varsa görün” diyerek çekilmelerini başarı diye nitelemek için çok aceleci davranmıyor musunuz? Rus uçağı düşürüldüğünde “emri biz verdik, biz işte böyle büyük devletiz, Osmanlı torunuyuz” diye esip gürleyenlere benziyorsunuz şu an. sonra “valla biz değil fetöcüler düşürmüş abi” moduna geçtiklerini de hatırlıyorsunuzdur.
KARAR OKURU 23 Aralık 2018 08:01
Ypg ye abd nin askerleri emperyalistlerin maşası diye laf atanlar nedense ypg nin yerini almak için can atıyorlarmış.
Aman efedim 23 Aralık 2018 04:12
PKK’nın kuruluş bildirisinden; Günümüz Ortadoğu’sunda gericiliği kendi kanatları arasında yeniden örgütlemek ve kendi egemenliği altında sözde bir barış statüsü yaratmak amacında olan ABD emperyalizmi, tüm Ortadoğu halklarının düşmanıdır..'' ABD'nin, kendisine karsi kurulmus olan pkk orgutunu terketmesini, en azindan ayni mevziden cikmasini ''basari'' olarak gormek de ne demek. Sizi sonra Tef'e koyar ANTi ABD'li, PKK'li, ve dahi her-kimlikli masumlar.
KARAR OKURU 23 Aralık 2018 01:51
Başarı mı? Sayın yazarım. Nesi başarı! Yapmadığın neyin başarısından bahsediyorsunuz? Çok yakında YPG Esad ile anlaşacak ve sonrasında Suriye ile savaşa girmiş olacağız. Amerikanın oyununa geliyoruz. Bu arada bu geri çekilme...Niye yazıyorum ki... Nasılsa boş. İnanmak istediğiniz bu.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN