Back To Top
Afrin harekâtı

Afrin harekâtı

 - Son Güncelleme: 21.12.2017 Perşembe 13:13
- A +

Suriye’de inanılmaz gelişmeler yaşanıyor. Bundan iki sene önce "Bu noktaya gelinebilir mi?" diye sorsaydınız, sanırım birçok kişi "Dalga mı geçiyorsunuz?" derdi.

'Asimetrik savaşın asimetrik sonuçları' diyebileceğimiz günler yaşıyoruz. Açıkcası bugün yaşadıklarımızın iki gün sonra değişebileceği de yine unutulmaması gereken bir konudur.

İki yıl önceki saflar tamamen değişmiş bir halde. Bu da yaşanacakların aslında daha sert olacağının bir göstergesi.

***

Herkes Suriye’de kalıcı olabilmek adına daha sert bir politika izlemek istiyor. Düşünce kuruluşları yaşanacakları analiz eder gibi yaparak kamuoyunu hazırlamaya çalışıyor.

ABD’li düşünce kuruluşu Rand Corporation, Türkiye’nin terör örgütü PKK/YPG’ye askeri operasyonlarını genişletmesinin iki ülkeyi doğrudan silahlı çatışmaya itebileceği tehdidini içeren bir rapor servis ediyor. “ABD’nin Ortadoğu’daki Stratejik Çıkarları ve ABD Ordusu İçin Sonuçları” başlıklı raporda, Ankara ve Washington arasındaki çıkar farklılıklarının iki ülkeyi çatışmaya sürüklemesinin mümkün olduğu yorumuna yer veriliyor.

Bu grubu daha önce de 'Ilımlı İslam' diye hazırladıkları raporlardan hatırlıyoruz. Sonuçları bütün İslam dünyasını savuran bu çalışma yetmezmiş gibi şimdi de Ortadoğu için raporlar hazırlamaya başladılar.

Bu rapor içeriği bakımından Trump’ın hazırlattığı ulusal güvenlik stratejisi ile de paralellik gösteriyor. Çünkü Trump bu belgede Amerikan ekonomik çıkarlarına zarar verecek her türlü faaliyette askeri güç kullanabileceğini ifade ediyor.

İşin trajik tarafı ABD’nin 'ekonomik çıkar' dediği yerlerde kan hiç bitmiyor. Peki ABD’nin ekonomik çıkar olarak görmediği herhangi bir faaliyet var mı?

Peki Türkiye, ABD ile Suriye’de nasıl bir çıkar çatışmasına girebilir? ABD’nin çıkar olarak gördüğü konular Türkiye’nin kırmızı çizgileri ise nasıl bir durumla karşılaşacağız?

Görünen o ki Afrin, ABD ile Türkiye’nin karşı karşıya kalabileceği bir alan değil. O nedenle Türkiye bu alanda çok daha rahat bir şekilde manevra yapma imkanı bulabiliyor.

Sayın Cumhurbaşkanı Suriye meselesinin bir bütün halinde çözülmesinin imkansızlığını bilerek sorunları safha safha çözmeye çalışıyor.

Şimdi önümüzde Afrin harekatı var.

***

Benim öngörüm, harekatın Fırat Kalkanı harekatından daha farklı bir konseptle icra edileceği. Saha temizliğinden çok nokta temizliğinin yapılacağını düşünüyorum. Dört tarafı kuşatılmış bir alanda yapılabilecek en doğru adım da bu gibi gözüküyor.

İdlib bölgesinde kurulması planlanan 12 kontrol noktasından bugüne kadar üç tanesi kuruldu. Bunlar da Afrin bölgesinde sınır olan noktalar. Daha önceki yazılarımda değindiğim gibi İdlib bir harekattan çok intikal olacak ve istihbarat çalışması şeklinde geçecek demiştim. Bu nedenlede emin olmadıkça ilerlenmeyeceğini söylemiştim. TSK plana sadık kalarak süreci yönetiyor.

Afrin için de aynı şeyleri söylemek gerekiyor. PKK Suriye içinde siyasal anlamda yalnızlaştıkça Afrin kendi içinde değişimi gerçekleştirecektir. Bu değişimi halkın yapabilmesi için PKK’nın zayıflatılması gerekmektedir.

Afrin operasyonu için Suriye sınırına konan beton bariyerlerde gedikler açılmaya başlandı. Zaman, artık hükümetin siyasal direktifinin içinde gizli.

Suriye’de işler bölge dışı aktörlerin aleyhine işliyor. Bazen süreci hızlandırmak için yalnızca takviye vermek yeter. Afrin kendisine özgün bir yer operasyonun şekli de ona uygun olacak.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Hendekler 15 Temmuz Özel Harp Afrin...
Ateşle Oynamayın... 23 Aralık 2017 19:28
Sınırın ötesinde 1 tane Afrin var peki sınırın içinde kaç tane Afrin var?Yazıktır bu ülkeye iktidar kavgasını Afrinden üzerinden yapmayın!!!
Afrin Nasal Spray 23 Aralık 2017 02:42
Afrin deyince aklima burun spreyi geliyor. Washington Enstitusunden Nikita Sogoloff 'un Russia's Energy Goals in Syria makalesi ve Berggruen Enstitusunden Raghida Dergham'in Oil, Gas, and the New Relationship between the United States and Russia makaleleri ilgince benziyor.
Afrin Tuzağı 23 Aralık 2017 02:03
Afrin = İktidarın harakiri yapmasıdır....Düşünen anlar.....
KARAR OKURU 23 Aralık 2017 14:36
5
Demek ki sen hic bir sey anlamamisin ya da yanlis okuyursun tam tersi olacak
KADİR 23 Aralık 2017 16:47
4
canın öyle mi istiyor? muhtemelen afrindki ypglilerin panikle bulundukları her yere abd bayrağı asması gibi sende ismini değiştirmişsin.. hahahahaha.. korkmayın acımayacak
Afrin Havucu 23 Aralık 2017 18:14
1
Karar okuru sana haritada Afrini göster desem 2 saat arar dururusun..Afrin Afrin değildir Yeğenim...Sen hala meseleyi anlamamışsın...Ergenekona sor onlar sana anlatır....
Kadir Havuca Bak Anlarsın... 23 Aralık 2017 22:46
0
Kadir adam sana Havuçtan bahsediyor ...Yani canınız yanacak uzatmayın o havuca elinizi diyor..
Sağır Oda 22 Aralık 2017 15:52
Afrini sadece Afrin görenler sığ gözle bakıyorlar demektir.Afrin bize uzatılmış bir havuç bunu bilerek ya da bilmeyerek görmeyenler tarih önünde hesap verecektirler.Bu olası harekatın ülkeye vereceği zararı hayal bile edemiyorum.Bakalım karanlık güçlerin ajandalarındaki Afrine girme sevdası neden ileri gelmektedir yaşayıp göreceğiz.
KARAR OKURU 22 Aralık 2017 12:01
Rüşvetçilere bu kadar sessiz kalmanız şaşırtıcı bir durum.
B 22 Aralık 2017 10:02
Geçen yazınızda istihbarattan bahsettiniz Sayın Mete Yarar. Afrin'e harekat yapılması neden gerekli. Eminim Suriye hükümeti ve diğer güçler de ABD destekli pkk ve türevlerinden rahatsız. Neden biz maşa oluyoruz. Bence yapılacak iş biraz istihbarat. Suriye'deki kütlerle ABD'li askerlerin iyi geçineceklerini sanmıyorum. Bir noktada anlaşmazlık başlayacak. Barış sağlanmaya doğru giderken yeni bir çatışmanın hiç faydası yok. Rusya ile istihbarat paylaşımı yapılarak ABD'nin silah depolarını tespit ederek, paramilitarist güçlerle bu bölgelere sabotaj yapılması en doğru hareket olur. Buna ilaveten Soçi ve Astana görüşmeleri yoluyla Suriye'nin barış ve istikrara kavuşturulması, en iyisi. Esat hükümetini tanımak hemen tüm problemlerin çözümü olur. Gururu kibiri bir tarafa bırakıp Esad hükümetiyle işbirliğine girilmelidir.Hatta diğer çatışma bölgeleri de dahil olmak üzere İran Suriye Rus ve Türk askerleri barış gücü gibi görev yapabilir.
KARAR OKURU 22 Aralık 2017 09:26
Suriye rejimi ve başkanı Esad neden Amerika'ya ülkemden elini çek demiyor. Rusya yı o davet etti. Amerika hangi hakla bu ülkede. BM nezdinde bir Suriye devleti var. Mevcut duruma göre Amerika işgalci statüsünde. Bunu aklım almıyor. Esad Rusya ve müttefikleri neden buna karşı bir siyasi girişimde bulunmuyorlar.
Afrin ve Hendekler 22 Aralık 2017 03:53
Eski ve Yeni Ergenekoncular aylardan beridir Afrine girelim diye büyük bir baskı oluşturuyorlar İktidara...Ergenekonun Afrine girme şevki ve arzusu sizce nedendir? Size şu kadarını söylüyüm Afrin demek Korkunç bir Tuzak demektir...Afrin İktidara karşı kurulmuş büyük bir tuzaktır...Hendekler savaşı sürerkende yazmıştım bu mesele darbecilerin ekmeğine yağ sürecek...Aynı hatayı bu kez Afrinde tekrarlamak istiyorlar....
Derin Vadi 22 Aralık 2017 15:49
5
Hendekler konusundaki ön görünüşüne helal olsun.Şimdi Afrin içinde çok mantıklı bir analiz yazmışsın doğrusu yorumları içinde en sıradışı yorum senin.Açıkçası 5 yaşındaki çocuk bile Afrine bir harekat olursa bunun sadece Afrinde sınırlı kalmayacağını Allah korusun ülkenin içininde karışacağını bilir.Madem bu biliniyor kim ya da kimler böylesine korkunç ve uzun soluklu bir kaostan yarar bekliyor?
selman 21 Aralık 2017 23:08
Ya biz kurtlerle Bir cozum bulup insanca yasiyacagiz komsilarimizla yada kurtlerin kokunu kurutmamiz lazim vahsice. Ki bunu yaparsak yarin Allah baska Bir halkin eliyle bizim kokumuzu kurutur akli basinda iman sahibi herkes bunu iyi bilir. Peki mete bey koklerini kurutalim diyor eee sizce mete bey kimin dusmani?
Kemal Akalp 21 Aralık 2017 22:12
Bütün işler al gülüm ver gülüm prensibiyle yürüyor,orada serbest hareket etmemiz karşılığında Ruslar la neyin pazarlığı yapıldığını çok merak ediyorum,sizin düşünceniz nedir Mete bey.
KARAR OKURU 21 Aralık 2017 19:12
bir gazete çıkaracam ne kadar abudik gubudik yorumcu kadrolu yorumcu varsa topluyacam sabahtan akşama kadar yorum yazsınlar çünkü ne yazdıklarını ne de olayın farkındalar bari mutlu olurlarda akıllı başnda insanlar bu trollerden kurtulur.
Afrin Bumerangı 21 Aralık 2017 18:05
Afrine girmek darbe mekaniğini devreye sokar..Afrin karanlık odakların bir tuzağıdır..Umarım Ak Parti böyle çılgın bir hataya düşmez...
KARAR OKURU 21 Aralık 2017 16:55
Komşu bir ülkenin yöneticisi 3 gün içinde İstanbul un falan camiinde namaz kılarız derse bunu kabul edebilir misiniz..? Neden Suriye de yakılan ataşe benzin döktük.. Esad PYD ye meydan okudu,yabancı ülkenin işbirlikçisi ne rıza göstermeme dedi..Hadi neden hâlâ adım atılmaz.
abdulkadir 21 Aralık 2017 17:48
2
Yanılıyorsunuz. Arap baharını tezgahlayan, şimdilerde daha iyi de anlaşıldığı kadarı ile Abd'nin bizzat kendisidir. İşid, Irak El Kaidesi adı altında kurulup sonra kabuk değiştirdikten sonra, daha dünya adını bile bilmezken Türkiye terör örgütü ilan etmişti. Irak'ta binlerce El Kaide militanı hapishanelerden serbest bırakıldı. Tabii ki Abd tarafından. Şii yönetimden bunalmış sünni aşiretler de ne olduğunu anlamadan destek verdiler bu oluşuma. Ama istihbarat ağı kuvvetli olan Türkiye en başta tavrını koymuştu. Benzer senaryo Suriye'ye sıçradığında Esad Türkiye'yi dinlemek yerine oynanan tezgaha düştü. Şehirleri rastgele bombaladı. Bir haftada yüzdinden fazla asker fiarra edip ailelerini aramaya çıktı. Esad'ın babası Hafız Esad zaten darbe ile monte edilmiş Suriye içinde yüzde 10 gibi bir kesimi temsil eden diktatördü. Oğlu da babası gibi kukla idi. Türkiye ordu içindeki fetöcüler yüzünden hamlelerde geç kaldı. El Bab operasyonu 2014 e kadar çoktan bitecekti ama 15 temmuz darbesinden 1 ay sonrasına yapılabildi.
KARAR OKURU 21 Aralık 2017 19:08
1
:D şu yazdıklarına inanıyorsan ciddi anlamda komiksin ve derhal bir psikiyatrist filan gitmen gerek.. ama bilinçli olarak yazıyorsanda otur sabaha kadar ağlamanı tavsiye edeceğim çünkü bu ülke asla artık bunun gibi bir zihniyetlerle yönetilmeyecek..
KARAR OKURU 21 Aralık 2017 20:37
1
:D şu yazdıklarına inanıyorsan ciddi anlamda komiksin ve derhal bir psikiyatrist filan gitmen gerek.. ama bilinçli olarak yazıyorsanda otur sabaha kadar ağlamanı tavsiye edeceğim çünkü bu ülke asla artık bunun gibi bir zihniyetlerle yönetilmeyecek..
Güven 21 Aralık 2017 15:55
ABD haddini aşmaya başladı. Balon bir ekonomi, balon holdingler, kağıt üzerinde şirketler, yüksek binalar, boş kafalar. Halbuki ABD yaklaşık Türkiye'nin 20 katı toprağa sahiptir. Bizzat petrol üreticisidir. Altın da dahil olmak üzere ülkesinde her türlü maden çıkar.Sırf dağda gezen bizonlardan bir tanesi bir ton ağırlığındadır. Hayvancılık o biçim. Bu toprak bu zenginlik bizde olsa işten güçten başımızı kaldırıp başka bir ülkeyi görmeyiz bile.Yine de fakirin fukaranın malında gözün var ha. Bittin olum sen Amerika. Veriyorum mehteri. Türk milleti, Türk milleti Aşk ile sev milliyeti Kahret vatan düşmanını Çeksin o mel'un zilleti.
KARAR OKURU 21 Aralık 2017 18:38
0
aynen. hitler de ikinci dünya savaşında, amerika için, onlar buzdolabından başka birşey yapamazlar demişti :)
KARAR OKURU 21 Aralık 2017 15:16
Mete bey ABD bizle birlikte ,bize karşı 1939 dan beri savaşıyor..Savaş yeni başlamadı ki.. Görüntüler işbirliği, mütefiklik ,stratejik ortaklık ambalajlı olunca savaş durumunu bir türlü algılayamdaık..Ona siz daha yeni asimetrik savaş diyorsunuz..!ABD ve ülkemizin 1939 dan itibaren siyasi,askeri,ekonomik ilişkilerini savaş paradiğması ile bir değerlendirir isek gerçeği daha iyi anlarız... Mesala aynı hayatı biz yineliyoruz..Kısır düşünce aynı olunca çözümde benziyor.Polis de şimdi de Menzil grubuna teslim ediliyor..CİA nın eli tarikat ve cemaatlarda ..Bu aymazlık neden...Bilerek mi yapılıyor işler...Iktidarda kalma hırs ve korkusu bu yapıların desteğine mecburiyet ülke ve devleti riske sokuyor ..
KARAR OKURU 21 Aralık 2017 19:53
5
bırakın saçmalamayı artık yahu. baklava olsanız çekilmez hale geldiniz.
D 21 Aralık 2017 14:04
İki yıl önceki şartlar değişmedi bizim yanlış politika değişti.ESad ile masaya önce otursaydık kimse ölmeyecekti.Abd Bop projesinde bizi kulandı.Biz küçük şeylere sevinir olduk.
Merve 21 Aralık 2017 11:29
Rabbim ordumuzu muvaffak etsin, kazasız belasız inşaallah.
KARAR OKURU 21 Aralık 2017 10:49
Mete bay sağolsun aracı oldy yazıdan haberdar olduk okuduk ama sonuçta Mete beyin yazıyı anlamadığını anladık. Yazının özeti "ABD burada işlere karışsa da daha küçük ölçekli karışsın"dır ki bu gün itibariyle bizim işimize gelir. Üstelik Türkiye ile çatışmak zorunda kalırsa başına bela alabilir bile diyor yazıda dolaylı da olsa
Bekir Sunay 21 Aralık 2017 09:43
ABD, PYD ye Akdenize çıkma sözü verdi.Suriye kıyıları Rusya kontrolünde olduğu için Lübnan üzerinden çıkacaklar.Önce İsrail Lübnanı işgal edecek.Bu işgalle Kudüs unutturulacak ve PYD ye yol açılacak.Lübnanı korumak gerekiyor.
KARAR OKURU 21 Aralık 2017 08:37
Güzel bir yazı olmuş elinize sağlik
cevat karakalem 21 Aralık 2017 04:53
"Rand Cooperation" bir "think-thank". Bu tip kuruluslar her turlu senaryolr uzerinde calisir, kendi fikirlerini belirtir. Sonucta ABD hukumeti ile organik bir bag ya da baglayicilik mevcut degildir. Bu tip raporlari "ABD politikasi" seklinde sunmak "yanlis bilgilendirme"olur. Ayrica evet 2 sene de nereden nereye geldik: Koskica Turkiye Afrin gibi ufak bir alan icin Rusya'dan izin bekliyor ve tum stratejik hedeflerinden vazgecti Suriye konusunda.
KARAR OKURU 21 Aralık 2017 10:51
2
RAND yarı resmi bir "think tank"tir, Osmanlı bankası gibi, yok aslında birbirlerinden farkları ama O Osmanlı bankası, yani yarı resmi.
KARAR OKURU 21 Aralık 2017 10:54
3
Haksizlik etmeyin. Koskoca Türkiye koskoca süper güc Amerika'ya karsi direniyor. Müsade edin de bunu yaparken Rusya ile kismi isbirligi icinde olsun.
Faysal İnci 21 Aralık 2017 11:49
5
Cevat Bey, Yorumlarınızı başka platformlarda da okuyorum. Nedense yorumlarınız genellikle ABD yanlısı oluyor.
kadir 21 Aralık 2017 13:27
4
30 yıldır bölünmüş Türkiye haritaları servis edenler de öylesine yapıyor bunu zaten değil mi? 1917 Wilson prensiplerine göre bir Ermeni devleti kurdu ama Türkiye'yi bölecek bir Kürt devleti kuramadı. Müslüman Kürtler buna yanaşmadığı için önce Pkk yı kurdu, sırada Pkk menşeeili bir Kürt devleti. Hiper bir güce kafa tutup her kurduğu tuzağı boşa çıkarmak her babayiğitin harcı değil. Kaldı ki 15 temmuza kadar da orduna bile hakimdi bu güç.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN