Back To Top
Bir Rumeli cıvıltısı

Bir Rumeli cıvıltısı

 - Son Güncelleme: 20.07.2019 Cumartesi 10:29
- A +

Hep Balkanlardan soğuk hava gelecek değil ya, bu defa da biz tutup Balkanlara bir payitaht havası götürdük. 40 civarında gençlik dergisinin temsilcisi ile (Türkiye Gençlik Dergileri Birliği) şemsiyesi altında çıktığımız yolculuk, Sarayevo’dan başlayıp, Mostar, Kotor, İşkodra, Ohrid, Kalkandelen, Üsküp, Prizren gibi şehirlere de uğrayarak, Priştina’dan İstanbul’a hareketle son buldu.

Çok sayıda cevval genç dergici arkadaşla yapılan Balkan yolculuğumuz, Bosna’nın milî şairi Cemaleddin Latiç Beyfendiyi ziyaret, Blagay Tekkesinde alınan metafizik nefesler, Mostar Köprüsü’nden göklere bakış, Ohrid’de temâşa, Harabatî Tekkesinde çiçeklenmek, Üsküp’te sükûnet ve evdeymiş havası, Prizren’de çay ilh…Hâlden hâle seyahat idi.

Yalnızca gençler yoktu bu yolculukta. Ahmet Efe, Ahmet Altay, Âsım Gültekin, Mustafa Nezihi Pesen, Güray Süngü, Mehmet Kâmil Gelgör, Davut Akgül, İsmail Kahraman gib farklı gençlik aralıklarından isimler, arkadaşlar da vardı.

Otobüsün içi yol boyunca tahmin edilebileceği gibi dergicilik ve kültür meselelerinden tutun, kişisel bakış ve duyuş boyutlarının değişik ritimlerini yansıtıp durmadaydı. Rehberimiz Cengiz Bey, bir Rumeli cıvıltısı olan şivesi ve bilgisiyle bize sürekli geçtiğimiz güzergâhın tarihî ve güncel arka planını  anlatıyordu.

Yolda bazı acımasız genç dostlarımız bu Rumeli ağzını çoktan kapıp birbiriyle Cengiz Bey gibi konuşmaya başlamıştı bile.

Balkanlar deyince akla ilk gelen kalimeler şöyle: Köfte, börek, Arnavut, Sırp, Kosova, Müslüman, Hırvat, katolik, protestan, Türk, Bosna, Aliya.

Bir barut fıçısı mı Balkanlar? Daima. Her şehirde, her sokakta etnik ve dinî kimliklerin yüzdesi, içiçeliği tuhaf ve akılda tutulması gereken bir şey gibi.

Tarihsel seyir içinde Anadolu’dan Balkanlara, oradan da İstanbul’a gelişimiz sık sık unutuluyor. Osmanlı, Yugoslavya ve değişik iç/dış  savaş tecrübelerinden geriye kalan şey hâlâ girift bir hüzün külliyesi.

Silahlar ve geniş çerçeveli din ve kültürel temelli ittifak veya ihtilaflar bu canlı gerilimin ana enstrümanları olarak varlığını sürdürüyor.

Çeşitli şehirlerdeki dost kuruluşları, dergileri, yayınevlerini ziyaret ve burada yapılan programlar, konuşmalar, sorular cevaplar…Ahmet Efe’yi şiirini okurken, Güray Süngü’yü editörlük ve yazarlık üzerine, Âsım Gültekin’i Saltuknâme’den pasajlar okurken dinlemek güzeldi.

Otobüste, yazdığım Anayasa’nın okunması ve sonrasındaki sorular benim için hoş bir sürpriz oldu.

Neretva Irmağı Mostar Köprüsü’nün altından geçerek akıp duruyordu Adriyatik’e. Bazan kan, bazan hüzün aktı köprünün altından. Sevinç anları da olmuştur kuşkusuz.

Açık bir yara mı Balkanlar?

Balkanlardan gelen soğuk havaya daimî müsamaha esas olmakla birlikte, o soğuk havalara sorsak içimizdeki bazı soruların cevabını alabilir miyiz? Yoksa o her yerde akan buz gibi çeşmelerden su içmek yetsin mi?

İnsanî ölçülerdeki şehir mimarilerinin tabiatla ahenk içinde varlığını sürdürmesine ne kadar hasret kalmışız.

Başka şeyler de var kuşkusuz, ama ama ama. Dünya işte vesselam.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Muhtefi. . 22 Temmuz 2019 23:37
Balkanlar düşünün,dusunelim Doğal bir Set, Engel Anadolu İstiklali ve Bağımsızlığı için. !..Allah Muhafaza etsin onlari..Oradaki Musluman Onmilyonlar herturlu (etnik kökenleri ile) Akşam haberlerimizi takip ederler. :)).Sevincimizi ,üzüntümuzu paylaşırlar. Onlar bizim Bedava Askerlerimiz. !.Hemde Zor şartlarda.Asimile, Katliam. Binbirturlu zulme rağmen.Buradakiler anlamaz ne demek istediğimi. Birbirimizi yiyoruz etnik köken, ideolojik, mezhep, meşrep politik vb yönlerimiz ile. ALLAH AKIL FİKİR VERSİN. .bizlere. !.
KARAR OKURU 20 Temmuz 2019 18:56
Binbir gama, binbir çiçeğe sürdünüz; Cenklere, nehirlere, sarp dağlara ve geniş enginlere vurdunuz, Suleyman Paşa ile Çanakkaleden ötelere düşürüp aglattiniz beni... Ah balkanlar. Yüreğimde durmaz kanar bir yaradır.
KARAR OKURU 20 Temmuz 2019 03:20
Bir bu yazıya bir de Asım Bey'in yazısına bakalım. İşte böyle anlatılır Balkanlar...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN