Back To Top
121’inci saat

121’inci saat

 - Son Güncelleme: 19.10.2019 Cumartesi 07:39
- A +

Sondan başlayalım… ABD ile yapılan anlaşma Türkiye için olumludur ve harekatın bütün amaçlarını olmasa bile en önemli kaygı noktasında bir garanti sunmaktadır. PYD/YPG terör unsurlarının 20 millik (32 kilometre) derinlik dışına ağır silahlardan arındırılmış olarak çıkarılması Barış Pınarı harekatı öncesine göre kazanımdır. Aynı unsurların geri dönüş ihtimali hesaba katılarak mevzi ve barınaklarının tahrip edilecek olması da geri çekilmenin takibi açısından önemlidir.

Türkiye’nin istediği bütün güvenli bölgeyi askeri girişimle temizlemek ve YPG’yi “bitirmek”ti ama bunun gerçekleşmesinin yaptırım başta olmak üzere bazı maliyetleri hesaba katılırsa gelinen nokta da harekatın netice aldığını gösterir. Türkiye’nin askeri olduğu kadar diplomatik faaliyete fırsat tanımış olması, özellikle harekatın başladığı günden itibaren adeta kasırgaya dönüşen küresel antipatinin dindirilmesi açısından da faydalı olmuştur. Malum, bunun sadece ekonomiye değil bütün sektörlere olumsuz etkileri apaçık ortadaydı…

Şimdi önümüze bakalım. “Önümüze bakmak” 24 saati geride kalan 120 saati değil, daha ilerisini düşünmek demektir. PYD/YPG’nin şöyle ya da böyle anlaşmaya bağlandığı şekliyle bölgeden çekileceğini tahmin ediyoruz. Bu, biraz tartışmayla da olsa gerçekleşecektir. Önemli olan, 121’inci saatten itibaren Kuzey Suriye’de yaşanması muhtemel gelişmeler ve Türkiye’nin rolünün ne olacağıdır.

Artık birinci muhatabımız Rusya ve onun safında Esad rejimidir. Yani, Türkiye’ye pek muhtemel ki PYD/YPG kadar düşman ve bilenmiş Suriye yönetimiyle yüzleşmek üzereyiz. Ne var ki, Barış Pınarı harekatının açtığı yolda sınırımıza daha fazla yaklaşmış bulunan Esad’ın Rusya tarafından kontrol edileceği mi yoksa kışkırtılacağı mı belirsizdir. Ayrıca, Rusya ve Esad rejimi bugün artık PYD/YPG ile müttefik durumdadır. Öte yandan, ABD’nin de bu örgütle ilişkisi sürmektedir. Pence, Ankara’da “ateşkes”i açılarken bunu da söylemiş, “DSG’yle temasımız sürecek” demiştir. 

***

Bu karmaşık ilişki ağı Türkiye’nin hoşnut olacağı bir tablo değildir. Zira bu sayede, ay sonunda başlayacak Suriye anayasası görüşmeleri öncesinde PYD/YPG’yi de içine alan DSG’nin yeni Suriye’de sahip olacağı sahip olacağı statü ve pozisyon, Ankara’nın hassasiyetlerini zorlayabilir. 

Bunu dengelemek için, artık tek şikayet mercimiz olan Rusya güvenebilir miyiz? Kim bu soruya evet cevabı verebilir? Bir başka soru da şudur: Rusya hâlâ PKK’yı bile terör örgütü olarak kabul etmemişken, neden Türkiye’nin en büyük derdine bir çırpıda derman olsun? Gerçekçi olalım, Ruslar artık güney komşumuz da olduktan sonra ellerindeki bu değerli kartı elden çıkarmak istemeyecektir.

Harekat öncesinde zaten dünya tarafından destek ve sempati gören, harekattan sonra bunu daha da artıran PYD’nin anayasa sürecinde eskisinden daha avantajlı hale gelmesi Türkiye için can sıkıcı bir meseledir.

Harekatın bir hedefi de göçmen meselesinde çözümün yolunu açmaktı. Gelinen noktada; yani, Esad rejiminin genişleyen hakimiyetinin ardından Türkiye’deki göçmenlerin Suriye’ye transferi eskiye göre daha zorlaşmıştır. Mesele o kadar çetrefilli ki, ne ABD ne Rusya bu konuda kendilerini bağlayacak sözler şöyle dursun, sıradan bir açıklamaya bile yanaşmıyor. Hiç kimsenin, sahanın gerçeklerine uygun elle tutulur bir göçmen transferi fikri de hâlâ bulunmuyor. 

Beşinci günün ardından, PYD/YPG ve göçmen meselesine ilaveten yeni sınır komşularımız Rusya ve rejim gerçeğiyle yaşamaya başlayacağız. 121’inci saatte, yani anlaşmanın kapağı kapandıktan sonra önümüzdeki gündem yoğun, hassas ve epeyi yorucu olacak. Barış Pınarı sahada bitse bile masada bitecek gibi görünmüyor.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Uzaktayım.Karar'ın değinileriyle ısıtıyorum yüreğimin üşüyen köşelerini. Karar' da öğrendim sevdiklerine kavuştuğunu Nuri Ağabey'in. Mevladan rahmetin eksilmesin Güzel İnsan, oradaki güzel insanlara selam olsun. KARAR'a teşekkürler.
KARAR OKURU 19 Ekim 2019 18:47
1
Babamın vefatında ağlamıştım. Beni ağlattın ağabey. Mekanın cennet olsun. Fatiha gönderin lütfen.
KARAR OKURU 19 Ekim 2019 16:22
Bizimkileri müzakerede duygusal taraflarindan yakalayip,kendi istediklerini kabul ettirmisler.Bizde buna zafer deyip inanalimmi?Ben yemem ,yiyene afiyet olsun.
KARAR OKURU 19 Ekim 2019 17:36
0
Dış güçler kül yutmaz diyorsun...
Adem Saracoglu 19 Ekim 2019 15:27
Kürtler hem Suriyede hemde Irakda varliklarini ve haklarini almaya devam ediyor ve buda son derece önemli bir gelisme. Ne olursa olsun, Suriye savas ic savasinin öncesine göre kazanmislardir. Türkiye bu sürece ayak direterek sadece enerjisini bosuna heba ediyor! Destekleyerek hem ic siyasetini hemde ekonomisini rahatlatir. Artik bu Kürt fobisi son bulmali!
KARAR OKURU 19 Ekim 2019 14:36
Her vaziyette Erdoğan haksızdır diye şartlanan bir güruh var. Bunların Erdoğan karşıtlığı belki farklı sebeplerledir. Ama neticesi Türkiye düşmanlığına dönüşüyor. O vakit denebilir ki, Erdoğan düşmanlığında sınır tanımayanların ortak paydası Türkiye düşmanlığıdır...
Muhtefi. . 19 Ekim 2019 14:31
SİYANÜR nesine dokunabilirsin .?..Abd, Rusya vd hepsi aynı. !...Stratejik ,Diploması ile ASLA PAÇAYI KAPTIRMADAN..!..Bulaşmadan Çok dikkatlice Maşayla Siyanüru, Siyanurla karıştırarak Tutmalıyız. Kapimizin önünde olduğumuzu UNUTMADAN. ..GÜÇ Sahibilerine GÜÇ ve AKIL ile mukabele edilmeli. .ASLA GÜVENİLMEZ. .ASLA. .ASLA. ..!...
Dünyanın en ileri demokrasi ülkesi Amerika'da hukuk ve kuvvetler ayrılığı ülke menfaati için terörle kol kola girmiş durumda. İleri demokrasi ülkelerindeki fenalıklar yöneticilerinin güzellikler demokrasinin eseri. Ama nüfusu Müslüman olan ülkelerdeki bütün fenalıkların sebebi Müslümanlık... Böyle düşünmek için öküz olmak lazım diyeceğim ama, öküz masum bir hayvandır...
İran nüfusunun %39'u Azeri, % 36'sı Acemdir. Batının İran'a ne kadar düşman olduğu da ortadır. Buna rağmen Suriye nüfusunun sadece %8'ini oluşturan Kürtler için bağımsız devlet kurdurmaya çalışan Batılılar, İran Azeriler için, düşmanı oldukları İran'a karşı neden böyle bir gayret içinde değiller? Kürtler için istenen bağımsız bir devlet midir yoksa Kürtleri İsrail'e uşak yapmanın bir tezgahı mıdır? Yanlış anlamaya müsait olanlar için bir not: İran parçalansın demiyorum. Tam aksine bir Hıristiyan birliği olan AB gibi, İran'ın da dahil, tüm İslam ülkelerinin bir İslam birliği kurması taraftar
KARAR OKURU 19 Ekim 2019 13:00
İleri demokrasi ile yönetilen Batılı ülkeler 40 yıldır Türkiye'ye karşı terör saldırlarında bulunan örgüte bedava silah yardımında bulunurken, terörle mücadele eden Türkiye'ye parasıyla silah satmayacağız diyorlar. Artık bundan sonra "dış güçler" için komplo teorisi demek, ne kadar inandırıcıdır?...
KARAR OKURU 19 Ekim 2019 11:31
Bence insanın kalite sorunu, İkide bir tekrarlıyor Rusya sınır komşumuzmuş nasılda özümsemişsin,diğer yazında konsolosluk açsınlar sınırda diye yazı yaz madem..
KARAR OKURU 19 Ekim 2019 11:41
1
E yazar ne yapsın. Rusları başka sınıra mı taşısın. Adamlar güney sınırında ve yapacak birşeyimiz yok. Her ne kadar dünyayı titretiyorsak da bu işte ufak bir aksama olmuş ne yazık ki!
11.41, Çok değil daha bir kaç ay önce Erdoğan'ın basiretsizliği yüzünden güney sınırımızda ABD ile komşu olduk diyenler, şimdi Rusya ile komşu olduk diyorlar. Türkiye topyekun Sureye halkının demokratik tercihi ile komşu olmak istiyor. Er geç bu olacaktır. Batı lejyonerleri ve Batıcı hainler bu gerçekten korkmaktadır.
KARAR OKURU 19 Ekim 2019 19:56
0
11.41 Evinin yanı başında kavga edenlerin ismi sadece kavga edenlerdir,orda mülkü yokken onu komşu diye sıfatlaman sendeki arızaya işaret eder...
ilhan 19 Ekim 2019 11:06
ortadogu yuzyıllardır savasların ,sorunların bitmedigi bir bolge bunun ustune birde abd-israil-suud emperyalizmi eklenince gerisini siz duşunun.trump gibi,putin gibi diktatorlereden ve yerli isbirlikcilerinden cozum beklemek,barış huzur beklemek boş bir hayaldir.fetoyu,işidi,pyd yi dizayn ve himaye eden bu emperyalistlerin asıl korktugu islami muhalefetin bolgede guclenmesidir.işid gibi taşeron bir orgutu kurma sebebleri de budur.tek cozum bu emperyalistlerin askeri usleri ile birlikte bolgeden atılmasıdır.aksi halde savas ve katliamlar devam edecektir.
KARAR OKURU 19 Ekim 2019 10:34
Türkiye Suriye sınırında güvenli bölge oluşturmak istiyordu. Amerika PKK'yı bölgeye yerleştirdiği için buna karşı çıkıyordu. Barış Pınarı harekatı Amerikaya güvenli bölgeyi kabul ettirdi. Şimdi Rusya rejim adına güvenli bölgeye mani olabilir deniyor. Rusya Amerikadan güçlü mü? Veya Türkiye Rusya için Amerikadan önemsiz mi?
Bir okur 19 Ekim 2019 10:15
Kamuoyu sevinmek ve olayı zafer olarak nitelendirmek için acele ediyor. Yazar önümüzde ülkemizi bekleyen tehlikeleri güzel tespit etmiş. Mültecilerin dönüşü muamma. YPG artık ABD, Rusya ve Suriye'nin müttefiki, dünya kamuoyunun da sempati ile baktığı bir örgüt haline geldi. Bu saatten sonra operasyona devam etmemiz zor görünüyor. Türkiye'nin Rusya'ya daha fazla muhtaç hale gelecek görünüyor. Densiz ABD başkanını söylemleri ile ülkemizin imajı bir hayli zedelendi. Umarım gelecekte bu alışkanlık yapmaz. Sonuç olarak her ülke masada ağırlığı oranında kazanım elde ediyor...
Takipci 19 Ekim 2019 09:38
Bu yazidan anladigim su: Taraflar pozisyonunu korudu, bize de gocmenler kaldi. Isimiz zor vesselam...
ati 19 Ekim 2019 09:15
ypg'yi abd eğitti ve silahlandırdı. abd rusya ile soğuk!? savaşta. şimdi ypg rusya ile ittifak edebiliyor? nasıl yani ya! denklemde bir arıza var.
Turkiye 19 Ekim 2019 03:59
Işıd üzernden pkk/ypg'yi meşrulaştırmayı kısmi olarak başaran İsrail/Siyonistler ŞİMDİLİK de ezilmeten kurtardı. Rusya, ABD ve de Avrupa artik ne Pkk/ypg ne de Esed'e tutunarak Suriyede ve bolgede söz sahibi olamazlar. Bunun için Turkiyeye yalvarmak zorundalar.
KARAR OKURU 19 Ekim 2019 04:00
Şimdi Esad ile dost olmaya mecburuz. Olmazsak PYD/YPG’yi bize karşı kullanacaktır. Baba Hafız Esad zamanındaki gibi sınıra yığınak yapıp korkutamayız da arkasında Rusya var. Yandaş medyaya bakarsan bir destan daha yazdık.
KARAR OKURU 19 Ekim 2019 10:13
6
Suriyede olup biteni anlamak mühim değil. Tek karın ağırın yandaş medya.
KARAR OKURU 19 Ekim 2019 11:17
5
Gercekleri hic goremiyorsun. Turkiye birlik olursa Rusya Suriyede 2 yildan fazla duramaz kaçmak zorunda kalir. Hele ABD Suriyeye hic yaklasamaz bile! Turkiye birlik olursa
KARAR OKURU 19 Ekim 2019 04:00
Tam isabet
KARAR OKURU 19 Ekim 2019 00:52
Bize anlatılan orada güvenli bir bölge yaratıp göçmenleri oraya yerleştirmekti. Görünüşe göre oraların kontrolü Esad’a bırakılıyor. Şimdi Esad rejiminden kaçan göçmenlerin o bölgeye yerleşebileceğine kim inanır.
KARAR OKURU 19 Ekim 2019 00:41
Hiç kimsenin göçmen transferi (transfer neyse)nakli fikri bulunmuyor peki biz bunu kendi kendimize mi dillendirip duruyoruz orada yapılacak konutların finansmanını bizmi sağlayacağız yani
KARAR OKURU 19 Ekim 2019 00:27
Reis kocaman problemler yaratıyor sonra problemlerin birazını çözünce büyük bir zafer kazanmış gibi bayram ediyoruz.
KARAR OKURU 19 Ekim 2019 11:07
9
bir şeyi gözden mi kaçırıyoruz? tüm ortadoğu kaosunu akhükümet mi çıkardı? bu kaosun tarafı olan ülkelere de bi göz atsanız!
KARAR OKURU 19 Ekim 2019 13:32
0
11:07 Başka ülkeler oraya çomak soktuğunda “ben bu işin içinde yokum” deseydin sana hak verirdim. Ama sen Şam’da namaz kalmak için oraya balıklama girersen şimdi kendini temize çıkaramasın.
Iyimser 19 Ekim 2019 00:20
Yazi cok iyimser. Turkiye firattan irak sinirina 444 km uzunlukta ve 30 km derinlikte bir guvenli bolge hedefliyor. Karsi taraf (ABD ve SDG dahil) ise sadece Turkiye'nin su an bulundugu Tel Ebjad ile Ras'ul Ayn bolgesinden cekilecegini diger bolgelerin kendilerinde kalacagini soyluyor. Silahlarin toplanmasi icin falan ise herhangi bir mekanizma yok. Olmayacak duaya amin dememek lazim.
KARAR OKURU 19 Ekim 2019 10:16
5
13 Maddelik metin senin asabını bozmuş.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN