Back To Top
31 Mart’ın sisteme sunduğu fırsat

31 Mart’ın sisteme sunduğu fırsat

 - Son Güncelleme: 15.04.2019 Pazartesi 08:35
- A +

Siyasal istikrar arayışları bizim gibi uzlaşma ve empati kültürü zayıf ülkelerde öncelikli meseledir. Böyle olduğundan koalisyon iktidarları bir türlü itibar kazanamamıştır. Önce ANAP ardından da nihayet AK Partili yıllarla düzenli ve sürekli tek parti idaresinin gerçekleşmesiyle yakalanan ekonomik kalkınma da “istikrar” kavramının kıymetini artırmıştır. O kadar ki, 7 Haziran 2015 seçiminde kaybedilen iktidar çoğunluğunun ömrü 1 Kasım’a kadar süren kısa bir parantezden ibaret kalmıştır.

Toplumun siyasal istikrara ilgisi ve ihtiyacı aşikardır. Hatta, AK Parti’nin her seçimdeki açık üstünlüğüne rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan tarihi bir hamleyle ülkeyi başkanlık sistemine de taşıyarak siyasal istikrarı kalıcı hale getirmeyi başarmıştır. Bundan sonra merkezi iktidarda ittifaklar belki kaçınılmaz olacak ama en azından klasik koalisyon modeli yaşanmayacaktır. Öyle de oluyor…

31 Mart mahalli seçimlerinde muhalefetin büyükşehirlerdeki başarısına rağmen neticede iktidar değişmeyecek, değişmediği gibi Erdoğan yönetiminde 4 yıldan daha fazla yoluna devam edebilecektir. Nitekim, Cumhurbaşkanı Erdoğan da seçim gecesi yaşanan kafa karışıklığı içinde önce bu gerçeği hatırlatma gereği duymuş ve önümüzdeki dönem iktidarın kendisinde olduğunun altını kalınca çizmiştir. Bu yaklaşımıyla bir açıdan da ittifak ortağı MHP lideri Bahçeli’nin seçim öncesinde dile getirdiği “İstanbul ve Ankara belediyeleri giderse Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi tartışılır” tezini de geçersiz kılmıştır. Bu tez doğru değildir ve 24 Haziran zaferinin dumanı üzerinde tüterken merkezi iktidarın tartışılması söz konusu olmayacaktır. Üstelik de Cumhur ittifakının oyu hala yüzde 50 bandının üzerinde seyretmeye devam ederken…  Bilakis, mahalli seçimlerin ortaya çıkardığı tablo; yani merkezde Erdoğan ve Ak Parti iktidarı büyükşehirlerde CHP ve genel olarak da mahalli idarelerde parçalı yapı sistemin kalitesi, gücü ve sürekliliği için bir fırsattır. Ülkede çoktandır zayıflamış olan çoğulculuğun tesisi seçmen eliyle sağlanmıştır ve iktidarın bu çoğulcu tabloda icraat yapması demokratik bir tecrübe olacaktır. Farklı sesleri dikkate alarak, merkez üzerindeki seçmen denetiminin gücünü hissederek ve en nihayet büyükşehir yönetimlerinin bilgi ve becerisini de bir yolla sisteme dahil ederek başkanlık modelinin gelişmesini sağlayabilir. İtiraz etmek ve reddetmek bir yana, merkezde “ittifak” sayesinde başarıyla tesis edilen modelin, yerelde de siyasi farklıklarla birlikte çalışmasının temini gereklidir. Bu bir zarurettir. Başkanlık sisteminde eksik kalan denge ve denetlemenin bu yolla fiilen de olsa ikame edilmesi zaaf addedilmek bir yana fırsat olarak görülmelidir. Cumhurbaşkanı Erdoğan Ankara’daki koordinasyonu şimdi ülke çapına yaymak gibi bir fırsata sahiptir.

Eğer İstanbul seçimlerinin tekrarı gibi şok edici ve belli ki çok tartışılacak bir karar çıkmazsa Türkiye’nin önünde seçimsiz 4 yılı aşkın değerli bir süre vardır. Bu süre, ciddi ve derinleşen bir dizi sorunun çözümü için de telafisi olmayan bir mesai dönemidir.

İkna edici olmayan ve kafalarda soru işareti bırakan adımlarla, demokrasiyi de başkanlık sistemini de tartışmalı hale getirmeyelim. Hem sistemin oturması, hem de başkanlık sisteminin çözüm kabiliyetinin gösterilmesi adına seçim tartışmalarının üzerine çıkarak daha geniş bir perspektiften bakma fırsatın kaçırmayalım, hatta geciktirmeyelim.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 03:07
Eğer bir ülkede ŞEFFAFLIK yoksa, o ülkenin rejiminin ne olduğunun zerre önemi yoktur. Geçen sene sistem değişiminden sonra kur şoku faizlerin tavan yapması ekonomin çökmesinin sebebi başkanlık sistemine geçmemizden dolayı değil daha önce azda olsa var olan şeffaflık ilkesinin tamamen ortadan kalkmasından dolayı oldu. Eğer bir üllede şeffaflık hesap verebilirlilik kurumların gerçek denetimi yoksa rejimin adının ne olduğunun hiçbir önemi yok ekonomik olarak çökmeye mahkumdur o ülke.
Halil Andaç Develi 16 Nisan 2019 12:30
4.5 yılın seçimsiz geçeceğini sanmıyorum.Ekonomide bir düzelme olacağını sanmıyorum,çünkü gidişat onu gösteriyor.2 sene sonra erken seçim olur diye düşünüyorum...
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 23:59
Bu sistemin başkanlık sistemiyle falan alakası yok.Bu ucube sistemde kuvvetler ayrılığı yok,yargı bağımlı,parlamentonun bir etkinliği yok.Devlet bir kişinin insafına terk edilmiş,sistem oturmadan çökmüş.Vesayet zihniyeti aynen devam ediyor.Bu fosilleşmiş zihniyet hiç bir şeyi çözemez.
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 20:11
Daha seçim barajının kalkmadığı, hukukun işlemediği, devleti ele geçirme veya elde tutma kavgasının bitmediği bir ülkede; bütün fatura parlamenter sisteme kesilerek girilen bu yol hayır getirmeyecektir. Buna gücü ve iktidarı, ahlaki/meşru kullanmaktan yoksun genel kültürümüzü de eklersek...!!!
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 20:00
Başkanlık sistemine geçildiğinden beri sorunları çözmeyi geçtim çözebilme emaresi bile yok. Şu birkaç yılda iyileşen bir şey var mı?
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 20:23
0
başkanlık sistemi yok ki
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 19:25
Erdogan icin muhtar bile olamaz demislerdi. Sectik oldu. Binali yildirim var artik. Erdogan istese muhtar bile olacak bir profil. Cikmis neler diyor televizyonda. Utanmadan basin toplantisi yapiyor bide organize kotuluk var diyor. nasil oldu diyolar biz dikkat etmedik diyor. Ulke yonetiyor bu insanlar. Daha oyumuza sahip cukamiyorlar. Canimiz bu insanlara emanet.
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 19:17
Ozal doneminin serbest piyasaya turkiyeyi sokmasi yaptigi hayirli sayilacak bir istir ama bunun ustune gelen talan ekonomisini, ekonomik kalkinma sanmakta sikinti var. Milletin plajlarini ozel sektore satarak kalkinmanin taraftari oldunuz hep. Islamcilara soruyorum erbakan haric kime oy attiniz dq bu ulkeyi yonetemedi? Bu duzeni kuran sizlersiniz demirele oy attiniz o geldi anapa oy attiniz o geldi. Siz kimi istiyorsaniz o yonetti bu ulkeyi. Simdi de siz gecmusu bilmessiniz yegenim diyolar. Siz saksak yaptiniz bu duzene.
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 18:50
Şu tek tip yorumlar standart olduğu besbelli fikirler bu gazeteye yakışmıyor.Haydi hemen kırk kişi dislike edin durmayın vurun akp ye indirin CHP gelsin dokunduğu her yer gülistan olsun.Ha gayret..
Mehmet gunes 15 Nisan 2019 18:14
Yazar bey bu ülkede çoğulculuğu kabullenemeyen hazımsız bi akp var. Baksaniza istanbul u vermemek icin 40 takla atıyorlar. O zaman insanin aklına istanbul niçin bu kadar önemli sorusu geliyor. Ihalelarin yüzde yüzüne sahip akp li muteaahhitlet işlerinden olacak belki bir kısmi iflas edecek ondan mi korkuyorlar. Yalnız olan ülkeye oluyor, sanki bu durum akp nin istanbul a ragmen umurunda degil.
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 18:04
Ankara'da Mansur yavaş'a karşı kaybeden AKP li özhaseki bugün dedi ki Keşke Ankara'da seçimler oylar bir kez daha sayılsa bu sefer ben kazanırdım dedi işte görüyorsunuz AKP lilerin düştüğü hali nerelerden Medet oluyorlar yani şöyle demek istiyor özhase ki halk bana oy vermedi kaybettim ama sandık oyunlarıyla seçimle kaybettim sandık oyunlarıyla seçilirim derdinde
son karar 15 Nisan 2019 16:59
Mustafa bey herkes gerçekleri çok iyi görüyor ve biliyor!Her şeyi söyleyemiyoruz!Binali bey,seçim murdar oldu diyor!Doğru ama kim murdar etti ?Seçilen adam mı murdar etti? Seçilemeyen mi?
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 15:47
Anladığım kadarıyla anladığımız kadarıyla AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı Ekrem İmamoğlu da vermeyecek işte görüyorsunuz Türkiye'nin geldiği noktayı halini hukuk yok adalet yok halkın iradesine saygı yok 13 gündür oyları sayı duruyorlar tekrar tekrar saldırıyorlar Şimdi de Binali Yıldırım çıkmış halkın seçtiği belediye başkanına murdar diyor.
göktürk börü 15 Nisan 2019 15:44
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Eğer Binali Yıldırım'a verilirse bu AKP nin bitişinin tescillidir krem İmamoğlu Başkanlığı hak etti elinden zorla almaya çalışıyorlar Yazıktır Günahtır bu yapılan tam bir hukuksuzluk tur adaletsizliktir ve halkın iradesine saygısızlıktır Ey Binali Yıldırım artık Vazgeç bu işlerden insanların koltuklarına oturmaktan çöreklenmek den vazgeç artık bu sana yakışmıyor.
yeni parti 15 Nisan 2019 15:11
Bu saatten sonra Binali Yıldırım siyasi bir Enkazdır Bu sebeple bir an önce istifa etmelidir her Onurlu insan gibi istifa etmelidir Binali Yıldırım bugünkü yaptığı açıklamayla seçimleri halkın iradesini murdar olarak nitelemiştir bu tamamen halkın iradesine bir saygısızlık ve saldırıdır Binali Yıldırım hiçbir zaman seçimle oyla koltuğuna oturmamıştır Ahmet Davutoğlu'nun koltuğuna Saray kararnamesiyle Erdoğan'ın talimatı ile oturan Binali Yıldırım o gün siyasi hayatının bittiğinin farkındadır uzatmaları oynayan Binali Yıldırım yine
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 16:07
8
Davutoğlu kimin talimatıyla oturdu koltuğa?
jöntürk 15 Nisan 2019 15:05
Ey islamcılar birazda biz gariban Türk halkı için yardım toplayın ay sonunu zor getiriyoruz faturalarınızı ödeyemiyoruz durmadan Suriyelilere çalışıyorsunuz durmadan Suriyeli beleşçilere parayı veriyorsunuz maaşa bağladınız dünyanın yardımını onlara yapıyorsunuz kafalarında jöle ellerinden nargile durmadan manita peşinde koşan Beleşçi vatan haini Suriyelileri beslemekten vazgeçin bizden topladığınız vergilerle onları doyuyorsunuz biraz da kendi halkınıza yardım edin Türk halkı açlıktan mahvoldu ay sonunu zor getiriyor üç kuruş Asgari ücretle z
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 20:59
2
Ey Jöntürk Evladım, manita peşinde koşanlar, Suriye'den, Irak'tan yüklü miktarda parayla gelip burada iş kuran, Arapların zengin tayfası. Bizim yardım ettiklerimiz gerçekten gariban, barınağı, çocuğuna vereceği ekmeği olmayan insanlar. Öyle sağda solda duyduğun 30 milyar dolar harcadık palavralarına da inanma... Bolu'da da 1700 aile dediler, gerçekten yardım alan 57 aile çıktı... Irkçılık kötüdür, ırkçı olmayın. Zor durumda olana yardım etmenin erdemini öğrenin.
Veysel 15 Nisan 2019 23:11
4
Hiç mi vicdan , merhamet kalmadı, kaç tane Suriyeli aileyi ziyaret ettin, hangi imkanları ile hayatta kalma mücadelesi verdiklerini gôrdün mü? İsraf ettiğimiz ekmeğin haddi hesabı yok, marketlerden temel gıdadan çok abur ,cubur ,sağlığa zararlı içecekler tüketiyoruz, asgari ücretli sigara iciyor , en pahali telefon alıyor ondan sonra ay sonu gelmez, gelmez tabii.
yeni parti 15 Nisan 2019 14:53
halkın oylarıyla seçtiği Ahmet Davutoğlu'nun koltuğuna başbakanlığa Saray kararnamesiyle Erdoğan'ın talimatıyla zorla oturtulan Binali Yıldırım ine 31 Mart seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı kazanan Ekrem imamoğlunun koltuğuna yine Erdoğan'ın Saray kararnamesi ile zorla oturmak istemiyor işte görüyorsunuz Binali Yıldırım her zaman bunu yapıyor halkın seçtiği Başkanların başbakanların koltuklarına talimatla kararname ile oturup çörek deniyor tarih Binali Yıldırım'ın bu koltuk hastalığını ve aşkını hiçbir zaman unutm
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 14:48
Adana akp 2001 ruhuna dönmeli kurucular göreve çagrilmslidir
Abdulah 15 Nisan 2019 11:29
Mustafa bey; Demokrasi ve insan haklarının ihlal edildiği bir sistemde istikrardan söz edilebilir mi? Evet Ak Parti iktidara geldiği ilk dönemlerde bir istikrar görüntüsü verdi.Ama hiçbir zaman yapısal sorunlara ciddi anlamda çözüm üretmedi yada üretemedi. Bilindiği üzere 2002 yılında iktidara geldiğinde bir meşrutiyet sorunu tartışılıyordu, bu tartışmayı AB uyum yasalarını kullanarak aştılar. Ancak 2011 yılından sonra statükoyu bertaraf ettikten sonra tamamen onların yerine geçerek kendi statükolarını kurdular.Başkanlık sistemiyle de ülke tamam
oğuz yılmaz 15 Nisan 2019 10:54
sizde biliyorsunuz geminin su aldığını...akp demokrat değildir,oy la gitmeyeceğini de kanıtlamıştır.nokta.
musto 15 Nisan 2019 10:09
İstanbul maltepede çoğaltılan sandık kurumlarının saymış olduğu sayımlara akp itiraz etti ysk kabul etti sil baştan yeniden sayılacak bu arada akp yeni deliller üretecek. anlaşılan 7 haziran seçimlerinde görüşmeler ile süreci uzatmış bunalan halka seçimi iptal ederek Davutoğlunu genel başkan yapıp yenilenen seçimi kazanmıştı anlaşılan yine böyle bir arayış içinde.
Karar Okuru 15 Nisan 2019 18:30
1
Allahtan YSK ilçe kurulunun acemi hakimlerini düzeltti ve sayımın iptal kararını tam kanunsuzluk ve seçim suçu oluşturacağı gerekçesi ile kaldırdı
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 09:44
Sayın Karaalioğlu gücün tekliğin yaptım oldunun ne zaman demokrasi zaferi olduğunu sende kabul ettin.ist oylar medense sayılmıyor sende kalkmış secimsiz istikrarlı 4yildan bahsediyorsun sen ruanda da mı yaşıyorsun
Sabahattin 15 Nisan 2019 09:37
Denge-denetim için dar bölge ve önseçim şart. Bunlar olmadan denge-denetim sağlanmaz.
HACI MURAT 15 Nisan 2019 09:18
Bazıları, İstanbul seçimlerini İmamoğlu lehine sonuçlandırırsa YSK'nu alkışlamaya,yenilenmesine karar verirse eleştirmeye hazırlanıyor.Böyle bir tavrın tutarsız olduğu açıktır.Tutarlı tavır,YSK nasıl karar verirse versin saygılıyız diyebilmektir.Nitekim şu ana kadar YSK 3 yerde seçimlerin yenilenmesine karar verdi.Bu kararları kabul edip de İstanbul'da benzer bir karar çıktığında kabul etmemek olmaz.
Brahma 15 Nisan 2019 12:07
2
Yenileyemezler Hacı. Yenilediklerinde rahat %3 fark yerler bunu herkes görüyor. Tabi ağalar da görüyor. Bu tantana niye o zaman? İşte bu sorunun cevabını bizler bulamayız. Belki bir 10 yıl sonra her şey ayan olur. Bir şey kesindir. O da İstanbul'da 5 Yıllık planlar alt üst oldu. Medya, iş adamları, bürokratlar ve cemaatler zor durumda. İstedikleri olmadı.
HACI'NIN BİR BİLDİĞİ OLMALI 15 Nisan 2019 16:00
0
DERİN trol Hacı, YSK'nın İmamoğlu'nun galibiyetini ilan etmesini RIZAEN kabul etmez. Böyle iddialı bir ifade kullandığına göre, demek ki, YSK seçimi yenileyecek. Hayırlısı ...
HACI MURAT 15 Nisan 2019 18:03
6
16.00 Babanzade Ahmet Naim,mecliste ismini Yabanzade olarak okuyan görevliye "Babandır" diye bağırmış oturduğu yerden. Anlarsın ya!
Karar Okuru 15 Nisan 2019 18:45
0
YSK, Maltepe ilçe seçim kurulunun acemi hakimlerinin hukuka aykırı iptal kararını tam kanunsuzluk ve seçim suçu olacağı gerekçesi ile kaldırdı. Eğer seçim iptal edilirse insanlar şu soruları sorar, 2023 te seçim olur mu olursa, başkan değişir mi? İlaveten tapum, birikimlerim güvencedemi. Bir süre sonra K. Koredeki gibi ülkemde hapis mi olurum? İnsanlar buna göre kendince tedbir alır alamayanlar hayata küser sonra Sovyetlerin kendi kendine çöktüğü gibi çökeriz
Adım Soyadım 15 Nisan 2019 09:09
"Hatta, AK Parti’nin her seçimdeki açık üstünlüğüne rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan tarihi bir hamleyle ülkeyi başkanlık sistemine de taşıyarak siyasal istikrarı kalıcı hale getirmeyi başarmıştır." Karaalioğlu'nun (soyadını hep çok sevmişimdir :)) tespitidir bu.
Murat 15 Nisan 2019 08:54
Dindar kesim ilk belediyeciliğe başladığında rüşveti bitirmiş, adam kayırmacılığını sonlandırmış ve her kesimi kucaklamıştı. Muhalif kesimler dahi o dönemde belediyede dürüst bir şekilde kısa zamanda kimseye birşey vermeden işini halledince şaşırıyordu. O zaman ile bu zamanı somut örnekleriyle bir karşılaştırmak gerekir
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 15:27
0
Geçim zorlaştı Murat, hayat pahalılığı ortada. O ilk zamanlar, çocuklar daha küçüktü, gelin, damat yoktu. Büyüdüler, masrafları da arttı. :))
Karar Okuru 15 Nisan 2019 08:24
Demokrasi miaını doldurdu bu ülkede. Bir zaman verdiğiniz desteklerin katkısı ile tabi
Moshe 15 Nisan 2019 08:09
Benim tahminim Istanbul secimi tekrarlanacak. Bu secim sonuclari surecinde, iktidar kazanmayacagi mucadeleye girmez.
Habele-Hubele 15 Nisan 2019 07:43
AK Parti’nin hiç de öyle okumadığını Ankara’da yaşanan belediye iştirakları tartışması ile gördük. Maltepedeki sayım rezaleti vesilesiyle de anladık henüz sonucu kabullenme aşamasında sınıfta kaldılar. Yazarın siyasi istikrar ve başkanlık sistemine geçiş arasındaki bağlantısını not ettik, kalıcı hale gelen %50 üstüye mecbur olmak dolaylı anlamı kültürel yarılmaların siyasi boyut kazanması. Bu durumu siyaset etme alışkanlığımızla birlikte düşünün.
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 06:09
Turkiye nin potansiyeli bunu başarabilir. Bu bir mecburiyettir yarinlaimiz için. ....
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 06:07
Bu günkü iktidar yapacaklarını yapmış vereceklerini vermiş artık medet ummak Polyanacılıktır....bu saatten sonra kanaatimce akp miladını doldurdu Türkiye’ye temiz kan lazım
Ramazan Görgülü 15 Nisan 2019 05:52
Başkanlık sistemi denilen sistemin başarısız olduğu ortadayken en güzeli parlementer sistem şu an için. yani bir nevi ortak akil. Meclisi daha aktif hale getirin milletvekilleri aldıkları maaşın hakkını versinler, liyakat esas alınsın, üreten kazansın hepsi bu, RTE sisteminde bunlar mümkün değil gibi...
Sabahattin 15 Nisan 2019 09:46
18
Parlamenter sistem 67 yıl uygulandı Türkiye'de. Hiç bir soruna çözüm olmadı. Demokrasinin kalitesi berbattı. Vesayete açıktı. Kemalist resmi ideoloji dışında hiç bir fikre yer yoktu.Ekonomik kalkınmayı sağlayamadı. Devletçi ahbap-çavuş ekonomisi, yağma bugünden farklı değildi. Sonunda 2001 yılında abidevi bir ekonomik çöküşle son buldu. Denge-denetim için kuvvetler ayrılığı lazım. O da dar bölge ve önseçim ile olur. Sistem parlamenter olmuş, başkanlık olmuş farketmez.
Kısaca 15 Nisan 2019 09:47
2
Meclisin aktif olması için önseçim ve darbölge gerekli. Başka türlü olmaz.
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 18:54
0
Sabahattin, pkk sorunu olduğu sürece dediğini yapmazlar
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 03:55
Millete doğruları söyleyin. Almanya’da sistem tek bir partinin üstünlüğü olmaması.... Almanya yıllarca koalisyonlarla yönetiliyor. Dünya ekonomisini lideri. İsrail’de koalisyon. Politikacıların tek adam olma hevesleri için sistemleri suçlamayın. AKP aldığı borçla inşaat sektörünü azdırdı ekonomik büyüme için. Dik durun iktidarı eleştirin.
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 08:16
2
Agzina saglik. Butun kopruleri yabancilar dizayn ediyor. Bizim firmalar isciligini yapiyor. Bastakiler de ben yaptim ey halkim diye kasilip duruyor.
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 00:38
Insanoğlunun ilk tarim yaptiği ilk buğdayi ektiği butopraklarda hüküm süren bu hükümet kalkmis orman halki olan fransizlardan saman ithal ediyor. Güldürmayin hocam.
Karar Okuru 15 Nisan 2019 00:20
Bu kumaştan elbise çıkmayacağı ortadadır
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN