Back To Top
Adaletten şikayet varsa...

Adaletten şikayet varsa...

 - Son Güncelleme: 23.02.2019 Cumartesi 08:32
- A +

Temel kavramlarda; yani adalet, hak ve hukuk gibi her ülkede herkesin birinci derecede ilgili olduğu değerlerde tartışma başladığında oraya odaklanmak şarttır. Tarihi tecrübe göstermiştir ki bu tartışmalar hep sahici kaygılardan kaynaklanır. Kimse durup dururken başının adaletle ve dolayısıyla yargıyla belaya girmesine dair bir hikâye uydurmaz. Bilhassa Türkiye gibi büyük çoğunluğun neredeyse hukuk uzmanı haline geldiği ülkelerde sahici olmayan şikayetlere müracaat edilemez.

Bir yerde adalet bahsinde şikayet varsa kulak kabartmak gerekir. Nitekim, bütün kamuoyu araştırmaları, en düşüğü yüzde 60 ve bazen de 70-80 oranında toplumun yargıya yönelik güven duygusunun zedelenmiş olduğunu gösteriyor. Bu rakamlar, aynı oranda herkesin bir davada haksızlığa uğradığı gerçeğinden kaynaklanmıyor. Daha önemli bir veriye işaret ediyor. İnsanlar, başkalarının adaletle ilişkisinde bir haksızlık yaşandığını biliyor veya tahmin ediyorlar. Devamında da başlarına bir bela geldiğinde adaletli muamele göremeyeceklerini düşünüyorlar. Veya herhangi bir yerde ve zamanda şahit oldukları hukuksuzlukları kanaatlere yansıtıyorlar.

Adalet bir duygu meselesidir. Ne kadar aksini anlatırsanız anlatın insan hissettiğine itimat eder. Gördüğünü, duyduğunu, gözlemlediğini ve en nihayet teneffüs ettiği havayı bilir ve bir sonuca varır. Dolayısıyla, rakamlar ve istatistikler fayda etmez.

Yargıçların, hukuk insanlarının ve genel olarak da iktidarların vazifesi topluma adalet duygusunu yansıtmaktır. Yansıtmanın tek yolu ise, en gergin şartlarda dahi adil olmaktır. Haklının hukukunu korumak, haksızlığa karşı bireysel ve ortak menfaati işletmek ve en nihayet hukuk atmosferini yaratmak…

***

Yine tecrübeyle sabittir ki hukuk duygusu en çok siyasi davalarda, ideolojik yargılamalarda zedelenir. Karşı görüşten insanların haksızlığa uğraması, ne halleri varsa görsün anlayışı bir süre sonra yargı için referans haline gelir ki en tehlikeli durum budur. Kanun uygulayıcıları, bir siyasi görüş sahiplerinin başka görüşteki insanlara yönelik tepkilerini görmezden gelmek zorundadır. Yargı siyasi mücadelenin veya fikir tartışmalarının tayin mercii değildir. Bilakis tam da bu meselede tarafsız davrandığında ve hukuk prensiplerine riayet ettiğinde görevini yerine getirmiş olur. Fikir ve ifade özgürlüğü nasıl bir gereklilikse, yargı için de bu prensibe bağlı kararlar o kadar kıymetli birer sicildir.

İnsanların bir kısmının karşı fikirlere tahammülsüz olması yargıyı ilgilendirmez, ilgilendirmemeli… Sağcıların solculara, milliyetçilerin liberallere, dindarların laiklere karşı tepkisi veya tersi yargıyı ilgilendirmez. Bilhassa da çoğunluktaki fikrin azınlık görüşlerine siyasi üstünlük sağlaması… 

Cumhuriyet tarihi boyunca yargının dönem dönem bir ideolojiye ve bir norma hizmet ettiği dönemlerin hikâyesinin şimdi ne kadar tatsız birer hatıradan ibaret olduğunu tekrarlamaya gerek yok. Buna gerek yok ama o dönemlerde avantaj elde ettiğini düşünenlerin, şartlar değiştiğinde hukuktan ve adaletten nasıl medet umduklarını hatırlamakta fayda var. Faydadan ziyade zaruret var.

Herkesin kendisini adalet ve yargı karşısında eşit ve güvende hissetmediği yerde kimse o hissi yaşayamaz. Herkes birden adaletle muamele görmüyorsa gerçekte kimse görmüyor demektir.

Adaleti tesis etmek, adalette ısrar etmek adaletsizlikten çok daha kolaydır, bunu da unutmayalım.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
doğan kaya 26 Şubat 2019 23:28
????????????????
sayın mustafa karaalioğlu adaletsizliği dile getirdiğin için teşekkürler yorumları okuduğumda tum yorumcular konuyü siyasi olararak yorumlamış mal can huzur guvenliği varmiki sabah çoçuklarımız evde
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 20:44
Ey Hakki ve Rahim Allah'ımız! Bize hakkı, hikmetli kitabı ve güzel dini verdiğin gibi, davranışlarımızı da hakka, hikmete, adalete ve merhamete uygun kıl! Aklımızı hikmetten, şehvetimizi iffetten, öfkemizi adaletten uzak kılma! Âmin!
Tevhid ehli 23 Şubat 2019 20:40
Rahman ölçüyü koymuş ; 4 - Nisa/135. Ey iman edenler! Kendiniz, ana babanız ve en yakınlarınızın aleyhine de olsa Allah için şahitlik yaparak adaleti titizlikle ayakta tutan kimseler olun. (Şahitlik ettikleriniz) zengin veya fakir de olsalar (adaletten ayrılmayın). Çünkü Allah ikisine de daha yakındır. (Onları sizden çok kayırır.) Öyle ise adaleti yerine getirmede nefsinize uymayın. Eğer (şahitlik ederken gerçeği) çarpıtırsanız veya (şahitlikten) çekinirseniz (bilin ki) şüphesiz Allah yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.
Kararlı 27 Şubat 2019 09:34
0
Allah'ın adaletle ilgili ayetini paylaşan kişinin yorumunu beğenmeyen 10 kişi. Yaradanı mı beğenmediniz ölçüsünü mü ?
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 20:03
milyonlarca eyt Emeklilikte Yaşa Takılanların hakkkını istemesine, Bakanların gündemimizde yok diyemez
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 21:14
12
Eyt'lilerin talepleri, bencillikten başka birşey değil. Seçim yatırımı olarak eyt'ye yönelik herhangi bir girişimde bulunmak; kanunun nizamın iyice raydan çıktığının, oy uğruna çocuklarımızın geleceğinin satıldığının tescili olur. Sağlam ve esnemeyen; herkese eşit nüfus eden kurallar ve kaidelerle yaşarız, inşallah!!!
KARAR OKURU 24 Şubat 2019 02:30
4
Sn:21:14 cevap zaten yazdığın yorumda 99 da çıkan kanun geriye doğru işletildiği için kanun nizamı raydan çıktı.lütfen tam bir şekilde araştırmanızda fayda var.
KARAR OKURU 24 Şubat 2019 03:29
18
“körü körüne itaat” Etmeyin emeklilikte yaşa takılanlar yani eyt haklıdır. Hakkını almak için mücadele veren kırmadan dökmeden yasal olan mücadeleyi veriyor ama hükümet o hakkı vermemek için resmen dalga geçer gibi hareket ediyor o yüzden bu toplantıyı düzenliyor. Sarı yelekliler gibi değil.
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 18:36
Adalet bir gün herkese lazım olacak !!! diyenler , acaba gecmiste de biseyler yaptiniz da bugun o yuzden mi size adalet lazim oldu ?
karar okuru 23 Şubat 2019 19:48
7
:)) "herkes" denilmesinden kasıt "ben/biz/bana benzeyen" olduğu bilindiği için, dün hesapsız-kitapsız-adaletsiz yenilen hurmaların tırmalama safhasında artan bu laflar sıradanlaşıyor ve gereken kıymeti maalesef bulamıyor... bu sizin adalet sisteminiz! keşke siyasetten bağımsız olan bu yüzyıllık kanserleşmiş yargı sorunu aspirin tedavisiyle hemen çözülebilse de millet düşmanlarına dahi adalet getirebilse...
Remziye 23 Şubat 2019 16:46
Adalet öyle güzel bir şey ki o olduğunda huzur var ,kardeşlik var var da var.olmadığında gördüğümüz gibi iyi olan bir şey yok
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 16:47
Adalet kutsal bir kavram .islam dini de bunun üzerine kurulu.ancak gelin görün ki yeryüzünde adalet kalmadı.insanlar içini boşalttı.
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 20:20
32
Islami bilemem, ama islamcinin adeleti direklerin uzerine degil, kaziklama uzerine kuruludur.
KAFKASYALI 23 Şubat 2019 15:13
Sayın Yazar, dönüp dolaşıp aynı noktaya geliyorsunuz. Yani hükümetin adaleti sağlamadığı noktasına. Uçaklarla, tanklarla 250 insan öldürenlerin adalet önünde hesap vermeleri için yapılanları, arada kimi haksızlıklar oluşsa da, adaletsizlik olarak damgalamak ne kadar adildir ?
Seküler düşünce, meşru olanı tespit edecek bir argümana sahip değildir. Seküler görüşte "meşru olan" aklın üreteceği hudayinabit bir şeydir ve çoğu zaman güçlü olanın elinde bir sömürü aracıdır. Bu gün evrensel diye dayatılan doğruların, rüzgarın önündeki kuru bir yaprak kadar hükmü yoktur. Emperyalist güçlerin hiç bir zalimliği bu doğrularla yargılanamaz. Buna karşılık bu doğrular, sömürge ülkelerin daha kolay sömürülmesi için toplumun didişmesinde bir enerji kaybı olarak dayatılır.
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 16:49
6
Savundugunuz seylerin gercek hayatta bir karsiligi yok maalesef... Adalet arayan Muslumanlar solugu sekuler dusuncenin egemen oldugu ulkelerde aliyor cunku... Siyasal Islam'in butun dunyada iflas etmis ve zaten etmeye de mahkum olmasinin sebebi de bu olsa gerek, hayal dunyasinda yasiyorsunuz azizim...
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 17:37
6
Adalet arayan müslümanlar FETÖ üyeleri mi oluyor acep?
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 18:35
7
16:49 solugu aldiklari ulkede yapilan muameleye bak sen.
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 19:07
5
16.49, Ben bir şey savumadım. Seküler düşüncenin çıkmazlarından bahsettim.
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 20:33
7
Gardas, sen bos ver sekuler mekuler seyleri. Bi Kabeye gidersem butun gunahlarim bagislenir mi? Sakin bilemem deme, cunku islamcinin bilmedigi bir sey yoktur. Kitap ozeti bile okurlar.
KARAR OKURU 24 Şubat 2019 00:42
0
Fazla uzağa gitmene gerek olmayabilir KO 20:33, takiyye yapan hemşolarından örneklemekle, bir kaç kuruşa bir papaza bütün günahlarını sildirebilirmişsin. Hani şu kitabi dinler...
KARAR OKURU 24 Şubat 2019 03:08
1
20.33, Sana ne Kabe'den. Fikrin varsa yaz. Fikrin yoksa gevezelik yapma.
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 12:08
ailende, sokakta, trafikte, okulda, isyerinde adalet yoksa mahkemede de arama
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 16:24
3
Tam tersi de geçerli
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 12:00
Doğru yazmışsınız teşekkürler
CHP liderine mektup yazan Canan Arıtman, isyan bayrağını çekti: CHP’de emek de, liyakat da yok sayılmıştır. Tarihe de utanç duyulacak bir sayfa olarak geçmiştir.
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 14:40
4
O Canan arıtman dediğin yıllarca başörtüsü yasağını savunmuş. O ne anlar hak hukuktan. Dinime küfreden bari müslüman olsa
chp akp ye çalışıyor 23 Şubat 2019 15:51
9
zavallı tro kemal kılıçdar oglu sayesinde akp kazanıyor kkılıçdar oglu olmasaydı akp ve rte kazanamazdı böyle mualefete can kurban
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 18:33
4
1551 deki troll.ozaman chp ye oy veren %25 akp ye calisan adamami veriyor ?
KARAR OKURU 24 Şubat 2019 00:45
1
KO 11:53, çok sefil bir argüman savıyorsun, zeka seviyen idiot ayarında. Eğitim de yaramamış maalesef, hemde onaltı yıllık.
Kadın Erkek eşitliği %50-%50 savunan cehapede KADİN ADAY ORANİ %4,5 :)) 45 değil ha 4,5 .. .. .. Ankarada kadın aday yok !! İstanbulda 39 da 1 !! İzmir de 30 da 2 !!
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 18:34
6
%95,5 erkek aday orani ile chp kadinlarin topluma katilimini anlatiyor :)))
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 11:41
Yüreğinize sağlık Mustafa Bey
Kemal bir kadının fotografini alip ,o kadini RENCİDE edecek sekilde konuyu carpitip saptirip siyasi rant pesinde kosuyor..Rencide olan kadin icin KADİN HAKLARİ derneklerinden acikalama geldi mi ? Kemal o kadından özür diledi mi ?
Menderes YILDIRIM 23 Şubat 2019 10:57
ADALET Elindeyken KIYMETİNİ - UYGULAMASINI Bileceğin, Kaybettiğinde ZIRLAMA Hakkını Kaybettiğin DEĞER dir. ADALET Geç Geldiğinde BAYATLAR, İstemezsin, ZAMANINDA Geldiğinde ise Etrafına MUTLULUK Saçarsın, PAYLAŞIRSIN. Önemli Olan Elindeyken - Makamdayken - Varken - Kıymetini BİLMEK, Kaybettiğinde ANLAMAZSIN. ADALET Sana Yapılmasını İSTEDİKLERİNİ Başkalarına da YAPMAK Demektir. Saygılarımla
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 10:48
Sn yazar, YETMEZ AMA EVET DEDİNİZ. ŞİMDİDE FENER ELİNİZDE ADALET ARIYORSUNUZ. NE İŞ.??? ETKİN PİŞMANLIK BU OLSA GEREK..!
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 22:29
9
Oncesi cok mu adaletliydi.anayasaya muracat hakki aldin daha ne
Menderes YILDIRIM 23 Şubat 2019 10:27
Mustafa Bey; "Nitekim, bütün kamuoyu araştırmaları, en düşüğü yüzde 60 ve bazen de 70-80 oranında toplumun yargıya yönelik güven duygusunun zedelenmiş olduğunu gösteriyor." DEMİŞSİNİZ. Bir Bilebilsek, Bir Anlayabilsek, ADALET, ADALET için OLMALI. Ancak Son Yıllarda ADALETİN, ADALETSİZLİĞİ, ADALETİ ARAR Hala Getirdi. Daha ACISI DARBE Dönemlerinde Bile Olmayan, ADALETSİZLİKLER Oluştu. TSK ya KUMPAS Kurulduğunu Anlamayan, Daha Doğrusu ANLAYIP, ANLAMAMAZLIKTAN Gelenler Sayesinde, Sizin de Belirttiğiniz Gibi GÜVEN ZEDELENDİ.
Hüseyin Hacıoğlu 23 Şubat 2019 09:57
Harika bir değerlendirme.Kaleminize sağlık. Gönlünüzden geçenlerin daha ileri hususlar olduğunun bilinci ile Saygılar
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 09:50
Eskilerin bir yorumu vardı,hapishaneye azık götüren 6 ay gelemezmis diye, ne değişti.
Menderes YILDIRIM 23 Şubat 2019 09:26
Mustafa Bey; Yazınız da "Yine tecrübeyle sabittir ki hukuk duygusu en çok siyasi davalarda, ideolojik yargılamalarda zedelenir." Demişsiniz. ADALET Sana Yapılmasını "İSTEDİĞİNİN" BAŞKASINA YAPILMASIDIR. Diyorum. Adalette HÜKÜMLÜ ve TUTUKLU Kavramı Vardır. Hükümlü Karar Verilen, Tutuklu Daha Karar Verilmeyen. Bizim Ülkemiz de GÜÇLÜYE - MAKAM SAHİBİNE - ARKASININ GÜCÜNE - HAKSIZSA BİLE İYİ SAVUNMAYA - SAVUNMANIN BOŞLUKLARINA - Vb. ile ADALET bazen (YAZINIZDA BELİRTTİĞİNİZ NEDENLE) ADALETSİZ Oluyor, Diye Düşünüyorum. Saygılarımla
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 07:49
selamünaleyküm Mustafa bey demokrat duruşunuz her şartta adaletten bahsetmeni,bizi umutlandırıyor teşekkürle.
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 07:33
davalarda adalet suçla değil algıya ve ya toplumsal getrisiyle karar kar veriliyor bu her zaman böyleydi devam ediyor deydceynide sanmıyorum yasalar önünde suç olmayan birşey ogunku atmosfere göre suç sayila bilir o yüzden doğru bilgimiz yanlış yanlış bilgimiz o günkü atmosferde doğru olabilir
Ali baba 23 Şubat 2019 03:33
Silahlanan Danalar adalet tarlasina girmis, hey nerdesin adalet,
Karar Okuru 23 Şubat 2019 03:09
Olmayan seyden sikayet olur mu? Hic bir sikayetimiz falan yok. Orman kanunlari icinde hayatta kalmaya calisiyoruz. Malum, orman kanunlarindan sikayet etmek de cesaret ister, o da yok.
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 02:18
Türkiye tarihin hukuka en saygılı ve guvenilir donemini yasıyor. işine gelmeyenler tabiki aksini iddia edecek.yutturmaya çalısacak.
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 11:45
26
Aşırı saygılı ve aşırı güvenilir..! bu kadar aşırılık bünyeye dokanır !
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 16:20
9
11.45, Senin bünyen başka şeylere alışık... Doğru ve saygılı olan sana dokunuyor...
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 17:38
7
Bir müslüman tacizi tecavüzü savunur hale gelmişse orada söylenecek bir şey kalmamıştır.. hiçbir dönemde İslamiyet bu kadar ayaklar altına alınmamıştır.. zamanında zulume maruz kalmış muhafazakar tayfa şimdi yapılan zulümler İslamiyet adına yapılıyor diye savunur olmuşlar.. Allah ıslah etsin.. adamı olmayan ama haklı olan perişan.. adamı olan ama haksız olan kral.. ne zaman gözünüz açılır? Haksızlıklara uğramadan önce açılırsa ne âlâ.. uğradıktan sonra açılırsa geçmiş olsun..
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 02:04
Adalet, insan haklari, hukuk gibi konularda ilkokul cocuklarina ders verir gibi bir makale yazmissiniz. Vakit kaybindan baska bir sey degil bu yaptiginiz...Yargi sistemimizde, mahkemelerde olup biten trajikomik olaylari, davalari, herkesi ahmak yerine koyan iddianameleri ayrintisi ile yazin ki insanlar adaletsizligin, hukuksuzlugun bir ulkeyi ne durumlara soktugunu ogrensinler.
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 01:56
Adalet ancak hukuk devletinde olur, saglanir, hissedilir. Başka rejimlerde adalet olmaz, cunku onlar hukuk devleti degildir. Nokta.
göktürk börü 23 Şubat 2019 01:41
Sayın yazar diyorsunuz ki ülkede adalet yoksa tabii ki ülkede adalet yok Bir de bu ülkede olmayan adaletin Bakanı var boş yere maaş alıyor
karar okuru 23 Şubat 2019 09:34
29
Sadece adalete uzaktan BAKAN var.
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 16:17
6
9.34, Bence de. Bu kadar kahpe Fetöcüyü hala asmadı...
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 01:38
Şimdi biri deseki ,bu yazı ülkede adalet te büyük bir sorun olduğunu yazıyor . Siz rahat bir şekilde hayir tamda öyle değil filan diyebilirsiniz . Özenle seçilmiş kelime ve cumleleriniz size böyle bir imkan sağlıyor. Oysa alttan alttan ,ekmek gibi su gibi adalete ihtiyacim var diye bir çığlık var yazınizda. İşe sıradan başlasak . Herşeyi somut ,net ve daha fazla gecikmeden, eğmeden bukmeden gerekirse adalet için sorun olan kişi veya kurumları korkmadan yazarak..Yoksa bu tür yazilariniz "adalet gereklidir,ve iyi bir şeydir" ,seklinde başarılı bir kompozisyo
olmayan adaletten şikayet edilir mi Türkiye'de adalet yok ki şikayet edelim olmayan bir şeyi nasıl şikayet ederim
Karar Okuyucusu 23 Şubat 2019 01:20
Sağlıksız bir toplumun sağlıklı bir yöhetimi olmaz. Kimsenin de umurunda değil artık. Donanımsız ve ezik ruhlu bir toplum olduk artık.
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 01:33
25
Doğru diyorsun 17 yıldır seçim kazanamayan bir muhalefet ezik olmasın da kim ezik olsun.
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 12:33
22
17 değil 70 Yıldır muhalefet kazanamıyor ama kaybeden Türkiye oluyor.
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 13:42
1
kardeş! söylediğin tespit tavuk/yumurta ilişkisi tadında karışık. bence sistemimizin başlangıcında atılmış yanlış toplum/devlet ilişkisi temelleri yüzünden bugün bu haldeyiz.
Nurettin 23 Şubat 2019 16:30
12
01.33 evet muhalefet seçim kazanamıyor ama ne hikmetse bütün olumsuzlukların sorumlusu muhalefet özellikle CHP oluyor.
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 16:59
7
12.33, Senin muhalefetten anladığın nedir... Eğer maddeci sol görüş ise dipçik her daim onların elindeydi... 15 Temmuzda dipçiği kaybettiler...
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 18:28
9
16:30 muhalefet kazanamiyr ama gezi olayinda destekciydi.ekonomik sonuclari oluyor.mesela hdp nin meclise sokulmasi da ekonomik etki yaratti olumsuz.
musto 23 Şubat 2019 01:08
Durun ya'hu dün, bir bugün, iki başkanlık, gelecek ülke, uçacaktı,kuvvetler ayrılığı olacaktı ne çabuk pes ettiniz. Bizler Adalet bakanı, ve müsteşarın, kurulda olmasının bağımsız yargıyı,lekelediğini söylerken siz toptan bağladınız.
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 02:58
7
Evet ucacak.abd tarihinde ilk defa bir nato uyesine twit tehditleri yapinca 1 sene uzadı.
sabır! 23 Şubat 2019 18:31
5
Türkiye ye göre,2030 yılında dünyanın 10 cu büyük ekonomisiyiz.İngilizlere göre,Türkiye 2030 yılında dünyanın 5 ci en büyük ekonomisi, Çin,Hindista,ABD,Endenozya,Türkiye Sabret ne kaldı.Toplam 11 yıl!
Baydı bu adalet dindarlık konularinız.chp de ki adaletsizliklere deginemiyorsunuz bile. Chpde Isciler grevde bi yazin.adamlar maaş alamiyor diyoruz ( - ) basıyor yorumculariniz :) bu kadar adalet aşkı işte. :)
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 00:36
35
Bir de ak partili belediyelerde greve teşebbüse bile cesaret etmek imkansızmış. Bunu da yazın kararcılar!
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 00:49
34
kafayı CHP ile bozmuşsunuz AKP li troller 17 yıldır insanları dinden soğuttunuz ülkeyi mahvettiniz hala CHP deyip duruyorsunuz Allah sizi ıslah etsin.
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 00:54
6
00:36 adamlar maaş alamiyormuş bir elestirin bir deginin bir haber yapin diyoruz; akpli belediyede grevv.. eee? Ona bu mu ? Hani tarafsiz adalet.
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 00:55
23
00:49 chp de beni laiklikten kemalizmden sogutmuş olamaz mi. Sizin adalet laflariniz hikaye..konu chp olunca deve kusu gibi kafanizi kuma gomup hemen konuyu yine akpartiye getirtme chp deki eylemi isci magduriyetini , diger belediyesindeki yolsuzluk iddiasini vb KONUSTURTMAMA derdindesiniz... adalet isteginiz sadece kendinize ve ideolojik bir istek..boyle adeletcilik oynamaya devam.
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 01:35
21
00.49, Palavra sıkma... AKP insanları gerçekten dinden uzaklaştırmış olsa sen kesin AKP'li olurdun.
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 02:02
20
Bu karatroller ,chp ne yapsa elestirmez elestirebilemez elestirilmesi teklif dahi edilenebilinemezcülük. :)))))
karar okuru 23 Şubat 2019 06:15
3
fetö en alçak ve iflah olmaz abd casusu, soru ve makam hırsızı, zekat dolandırıcısı, kumpas-kaset-mahrem hayat videocusu, siyonist-evanjelik hizmetindeki haşhaşi terör örgütüdür...
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 11:29
0
“Mesela bugün “Müslümanlar İslam’ın bizden istediği dindarlık bilincine sahip değiller, merhametli davranmıyorlar, insan haklarını ve özgürlükleri yeterince savunmuyorlar, hakka-hukuka riayet etmiyorlar” şeklinde eleştirel bir dil kullansanız, hemen itirazlar yükseliyor: “Sadece dindarlar mı böyle davranıyor, seküler kesimler de geçmişte adil değillerdi, insan haklarını hiçe sayıyorlardı...”Bu anlayışa katılmak elbette mümkün değil. Bir kere şunu açıkça ifade edelim, başkaları adaletli davranmıyor diye, dindarların da Kur’an’ın “ad
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 11:27
1
Mehmet Ocaktan’ın Karar’da yayımlanan konuyla alakalı yazısını (18 Şubat 2019) ilginize sunuyoruz: Dindarlar Neyi Kaybettiler? Biliyorum ki birileri, daha bismillah demeden neden böyle bir başlık attığımı eleştireceklerdir. Hemen belirteyim, dindar olmanın önemli bir meziyet olduğuna inanıyorum. Dolayısıyla dindarlığa ve dindarlara karşı negatif bir tavrım asla olamaz, ama dindarların sergilediği görüntü beni yakından ilgilendiriyor. Çünkü hangi çağda ve hangi şartlarda yaşıyor olursak olalım, din bize hiç kimsenin olmadığı yerde bile k
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 12:38
0
01:35 AKP’liler dinsiz mi yani?
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 13:13
0
Ülkenin içinde bulunduğu buhranı, CHP veya AKP tarafgirliği ile yorumlamak algılamak kadar sığ bir düşüncenin içine girilmemesi gerekir. Ülkeyi yöneten kadrolar; Ülkede adaletin, ekonominin, yarına güvenin kalmadığını ve gidişatı bilinçli olarak değerlendiren vatandaşların feryatlarına kulak vermeliler. Aksi taktirde ülke yönetilmez hale gelir. Kendileri de bu depremin enkazında kalırlar. Değerlendirme ve gözlemleme kabiliyeti olmayan, gönül ve vicdan gözü kör, şakşakçı menfaat menfaat gruplarının boş slogan ve tezahüratlarına kanmak hem ülke
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 00:27
ADALET kelimesi uzerinden surekli yazıp ALGI pesinde misiniz yoksa ? Gaza Gelen Yorumcular da rating mi hit mi buldunuz bu konuda anlamadım...sürekli bi ADALET DINDARLAR konuları...gazetenin adini adalet ve dindarlar gazetesi yapın..tabi chp deki adaletsizlikleri yazmamak kaydıyla.
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 00:36
21
Tabi ya. Memlekette adalet sorunu yoklen ne bu gereksiz yazılar. Kesin algı. İyi yakalamışsın. Zaten kimse de bunu farkedemezdi. Karar yazarları artık ayağını denk alır bundan sonra.
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 01:46
22
Ey AKP ile Umarım bir gün sen de bu Türkiye'de olmayan adaletin kısmına uğrarsın ve o zaman karar Gazetesi'nin yorum köşesinde Aynen şunu yazmak zorunda kalırsın bu ülkede adalet yokmuş ben bunu anladım dersin Ey AKP li maaşlı Troll kardeşim bir gün polis sana da dokunursa o zaman feryat edersin merak etme
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 02:00
10
01 46 huzurlarinizda sıkışınca fikri kırilinca akplitroll maasli diyerek dusuncesini savunmaya calisan bir karatroll..
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 11:39
0
Bugün “Müslümanlar İslam’ın bizden istediği dindarlık bilincine sahip değiller, merhametli davranmıyorlar, insan haklarını ve özgürlükleri yeterince savunmuyorlar, hakka-hukuka riayet etmiyorlar” şeklinde eleştirel bir dil kullansanız, hemen itirazlar yükseliyor: “Sadece dindarlar mı böyle davranıyor, seküler kesimler de geçmişte adil değillerdi, insan haklarını hiçe sayıyorlardı...”Bu anlayışa katılmak elbette mümkün değil. Bir kere şunu açıkça ifade edelim, başkaları adaletli davranmıyor diye, dindarların da Kur’an’ın “adaletle hü
Halil Korkmaz 24 Şubat 2019 13:08
1
Yargı emirleri altındayken Atatürkçü-Kemalistler ve Fehullaçıların da adaletsizlikten, hukuksuzluktan bir şikayetleri yoktu ama hukuk-adalet şimdi onlara da lazım oldu. Bu gün zulmedenlere de bir gün hukuk ve adaletin gerek olacağına hiç şüphem yok.
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 00:28
Aman suya sabuna dokunma yuvarla cumleleri gitsin
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 01:00
10
Yahu bırakın gaz vermeyi. Bir karar kaldı koskoca ülkede. Daha ne yapsınlar.
kararlı 23 Şubat 2019 00:19
hukuk herkese lazım, adalet hemen vs gibi yazıları medyada okuduğumda, bizzat yakından şahit olduğum yıllar önceki bankalar operasyonu aklıma geliyor. "medyatik linç ile yargı kararı olmadan Uzan ile birlikte ofisboy, maaşlı memur vs herkesin hortumcu ilan edildiği; toptancılık ve yaftalama ile garip ofisboyların 9 ay tutuklu yargılandığı" "önce medyatik linç ve algıyla etiketle, sonra bu atmosferde yargılandığı" günleri hatırladım. hala hukuk/ceza davaları 15-19 yıldır sürüyor...HEPİNİZ ORADAYDINIZ! NE çabuk unuttunuz da adalet uzmanı oldunuz?!
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 11:33
2
“Mesela bugün “Müslümanlar İslam’ın bizden istediği dindarlık bilincine sahip değiller, merhametli davranmıyorlar, insan haklarını ve özgürlükleri yeterince savunmuyorlar, hakka-hukuka riayet etmiyorlar” şeklinde eleştirel bir dil kullansanız, hemen itirazlar yükseliyor: “Sadece dindarlar mı böyle davranıyor, seküler kesimler de geçmişte adil değillerdi, insan haklarını hiçe sayıyorlardı...” Bu anlayışa katılmak elbette mümkün değil. Bir kere şunu açıkça ifade edelim, başkaları adaletli davranmıyor diye, dindarların da Kur’an’ın “a
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN