Back To Top
Sistemin teminatı

Sistemin teminatı

 - Son Güncelleme: 16.09.2019 Pazartesi 08:00
- A +

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ürettiği ilk kural artık ittifaklar modelinin kaçınılmazlığıdır. Daha doğru ifadeyle buna, programı olmayan koalisyon denilebilir. Cumhur ittifakı böyle bir yapılanma ve esasen şu ana kadar gördüklerimiz iki tarafın da birbirine, siyasi parti ilişkisi ötesinde bağlılığını gösteriyor. İttifakın iki lideri, Tayyip Erdoğan ve Devlet Bahçeli’nin sözlerinden anlaşılan Türkiye’nin tarihi önemde kritik bir dönemden geçtiği ve beka meselesiyle karşı karşıya olduğudur. Bu sözler, kendi açılarından ittifakın gereğini ve önemini anlatmaya yetiyor. Tehlike büyük olduğuna göre MHP’nin makam veya siyasi pozisyon beklemeksizin AK Parti’ye destek vermesi anlaşılabilir bir şey. Ama mesele sadece bununla sınırlı değil elbette.

Tehlike gerçekten büyük mü, büyükse ülke bu hale nasıl geldi ve şimdi iki partinin söylemine yansıyan önerilerle tehlike geçer mi yoksa daha mı büyür, ayrı tartışma konusu ama iki taraf da istekli olduğuna göre kimse ittifakın taraflarını sorgulayamaz. Mamafih başarılı da olunmuş; bu sayede hem başkanlık sistemine geçilmiş hem de Erdoğan Cumhurbaşkanı olabilmiştir.

Sistemin ürettiği ikinci kural ise birinciye bağlı olarak MHP Lideri Bahçeli’nin genel siyasi tablo üzerinde nüfuzunun büyük ölçüde yerleşmiş olmasıdır. Görüldüğü gibi, giderek gelişmektedir … Kimse de bu nedenle Bahçeli’yi eleştiremez. ‘Türk usulü’ Başkanlık sistemi, sisteme talip olan iktidarı mümkün kılan partiye bu imtiyazı tanımaktadır. Tanıdığını kısa süreli tecrübeyle anlamış bulunuyoruz. Bahçeli, kişisel siyasi becerisini de bunun üzerine ekleyerek yeni sistemin teminatı haline gelmiştir. Her siyasal gelişmeyi ve hatta seçim sonuçlarının bile, başkanlık sisteminin tartışılmasına yönelik bir tehlike olarak tanımlayarak sistemin üzerine herkesten fazla titremektedir. Sistemin gücünün, sıhhatinin ve dolayısıyla geleceğinin kendi üzerinden takip edilmesini böylelikle sağlamıştır. 

MHP ve Bahçeli sadece iktidarın olmazsa olmaz sandık ortağı değil; bundan daha önemli bir fonksiyonla iktidarın ve sistemin meşruiyet kaynağıdır. Ya iktidarın yaptıklarını güçlü ifadelerle destekleyerek ya da yapılmasını arzulamadığı şeyi üslubunca önleyerek siyasal limitleri tayin eden bir referans noktası haline gelmiştir. Türk siyasetinin en başarılı ismi olan Erdoğan’ın 15 seçim zaferiyle elde ettiği gücü, herhangi bir seçim başarısına ihtiyaç duymadan kontrol edebilmekte, sınırlayabilmekte ve şekillendirebilmektedir. Ya da MHP’nin iki katı halk desteğine sahip CHP’nin sistemde adı dahi geçmezken, MHP ürettiği ittifak sayesinde bu partinin kurduğu siyasal sistemi bir hamlede değiştirmeye muvaffak olmuştur.

Takdir etmemek mümkün mü?

Başkanlık sisteminin bariz eksiklerinin düzeltilmesi istikametindeki çalışmaları durdurması ve son olarak iktidar muhitlerinde acil ihtiyaç olarak ifade edilen kabine revizyonunu uygun bulmadığını söyleyerek, her iki bahsi birden kapatması Bahçeli’nin sahip olduğu gücün tezahürleridir. Veya AK Parti içindeki tartışmalara hızlı ve sert tonla taraf olmak alışkanlığı... Bunlardan daha mühimi ise, AK Parti’nin söylem ve tatbikatta klasik milliyetçi çizgiye yanaşmış olmasıdır. Bu sayededir ki iki parti tabanı arasında daha önce görülmemiş oy transferleri yaşanmaktadır.

Siyasette dalgalanmalar arttıkça Bahçeli’nin nüfuzu ve hareket alanı gelişecektir. Tam da kendisinin ifade ettiği şekliyle sistemin tartışmaya açılmaması için; iktidarı zorlayan irili ufaklı her gelişme MHP’nin sistem üzerindeki imtiyazını artıracaktır.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
cumhur 18 Eylül 2019 17:15
Çoğulcu parlementer sistemde devlet başkanı cumhurun başkanı olmak zorundadır.Cumhur ise ülkenin tamamıdır.Partiler ve fikirler ayrı olsa bile devlet aynıdır.devletin başı ise hakemdir.Hiç bir etki altında kalmadan iyiye iyi,kötüye kötü diyebilmelidir yani partiler üstü bir hakem olmalıdır.Yoksa bu sistem bu gidişle ülkeye zarar vermeye başlamıştır...
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 20:56
İşsizlik %13 Genç işsizlik % 25
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 21:58
0
uçuyoruz yeni sistemde
Yurdumun İnsanı 16 Eylül 2019 15:49
PARADOKS! D. BAHÇELİ, "Türk siyasetinin en başarılı ismi olan Erdoğan’ın 15 seçim zaferiyle elde ettiği gücü, herhangi bir seçim başarısına ihtiyaç duymadan kontrol edebilmekte, sınırlayabilmekte ve ŞEKİLLENDİREBİLMEKTEDİR" En başarılı biri eğer kendini küçük partiye mahkum edecek noktaya gelmişse nasıl EN BAŞARILI oluyor! İşin esası iki proje parti ve adam şartlar, gelişmeler ikisini birbirine mecbur etmiştir. Bu arada devlet ve ülke riske sokulmuştur.Sonra da beka beka diye bağırıyorlar.Sorunun nedeni olan iki parti lideri. Yakında anlayacak toplum geç olacak.
cumhur 16 Eylül 2019 14:55
Demokrasiden bahsedenler,kendini demokrat görenler devlet yönetimi bir bayrak yarışıdır diyenler,farklılıklar zenginliğimiz diyenler söylediklerinize önce kendinizin inanması lazım!Nedense bayrağı kapan bir daha bırakmıyor!Farklılıklara tahammül edemiyorlar!Yani yalan dünya dünya yalan...
zeki 16 Eylül 2019 14:09
islama gore;anayasa olusturulurken mutlaka Kuran-i kerim ayetleri referans alınmalıdır,bu bir zorunluluktur. demokrasi dininde faiz,zina,eşcinsellik normaldir ama islamda kesinlikle yasaktır.islamin hakim oldugu bir toplumda genelevler,meyhaneler,faiz,zina,sömürü,gelecek endişesi adaletsizlik olmaz. demokrat,laik,kominist,ataturkcu,kürtçü hertürlü partinin oldugu ama bir seriat-islam partisinin olmadıgı bir toplumda gerçek müslümanlıktan-islamdan asla söz edilemez.cemaat ve tarikatlar gercek islamla ilgisi olmayan ve mevcut rejimin emrinde olan bir nevi ticari kuruluşlardır.
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 14:04
Federasyon lazım. Gücü merkezde toplamak Türkiye'ye uygun değil.
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 21:20
2
Kolay bölünmek için federasyon şart, diyorsun.
KARAR OKURU 17 Eylül 2019 00:21
3
Senin bölünmeni engelleyen şey federasyon olmamaksa koyver gitsin, bölün daha iyi. Taşıma suyla değirmen dönmez.
Süheyl CALISKANOGLU 16 Eylül 2019 13:45
Israf kelimesi bu hafta Bestepe Sarayi'nda,E.Imamoglu'nun sandalyesinin ayaginin kirilmasiyla tekrar hatirlatildi bizzat RTE bu kelimeyi söylemesi biraz tuhaf oldu.Malum bu iktidar "tasarruf ta itibar olmaz'der.Almanya'dan 4 tane ultura güvenli Mercedes S 600 alinmis tanesi 1,5 milyon dolar.Alman'lar bizi kiskanirlar,yeni hava limani bizim ki gibi insa edemezler,fakat tanesi 1,5 milyon ($)lik arabalari yapabiliyorlar.Bu arabalari kim kullanacak,RTE'ye iki tane D.Bahceli'ye bir tane dördüncü kime hediye edilecek?Damat'a mi, Soylu'ya veya Perincek'e mi,yoksa Cübbeli Ahmet'e mi(!)Simdilik mec
Süheyl CALISKANOGLU 16 Eylül 2019 15:57
1
Yanlisimi düzeltmek isterim,"itibar da,tasarruf olmaz'de bugünkü iktidar..Israf kelimesini kullanmamaya cok gayretliler.Israf ve lüks Islam ülkelerinin en büyük tutkusudur,Avrupali'lar fazla deger vermezler.Alman Basbakani A .Merkel'i ikna edemezsiniz böyle bir Mercedes'e binmeye.Alman'lar söyle düsünüyorlar;Biz yapiyoruz Türk'ler biniyorlar !..
KARAR OKURUMürsel 16 Eylül 2019 13:27
Bu dokusu ayrı ortaklık yakında şiddetli bir çatışmaya dönerse şaşmayalım.1944 1960 sonrası hatta İTT çatışmaları bunun örnekleridir.
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 13:20
Birde tersten bak bakalım CHP,IY,HDP çatısına. Yaz da okuyalım.
okur 16 Eylül 2019 12:13
Türkiye siyasetinde silahlı güç desteğin yoksa horozluk yapamazsın. MHP nin de Kemalistlerinde vasisi TSK dır. Bu güç memleketi kurtarmaya gelen AKP yi maymuna çevirdi. Fetö darbesini yapan onlar, darbenin önünü de kesen onlar. Bahçelinin, Kılıçtarın, bugünkü Erdoğanın istedikleri beka bu gücün bekasıdır, milletin değil. Millet hürriyet, ekmek, itibar istiyor. Beka onların olsun.
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 14:08
6
Sen içiyorsun.
KARAR OKURU 17 Eylül 2019 14:46
1
aklını peynir ekmekle yemişsin. Yazdıkların hayal ve fantezi ürünü.
Hasan 17 Eylül 2019 04:37
0
Müslüman ülkelerin çoğunda askeri gücü elinde bulunduranlar genel rotayı çizerler ve rotanın dışına çıkanların da icabına bakarlar. Zaten tarihlerine bakıldığında bu ülkeleri yönetenlerin geneli asker kökenlidir. Darbelerle, dış güçlerin desteğiyle iş başına gelip onların desteğiyle halkına zorbalık yapan tiplerdir. Halk bunlara gidin dese de gitmezler, efendileri işiniz bitti derse ancak giderler. Müslüman milletlerin bu durumu kanıksamış olması ise başka bir meseledir...
kaan 16 Eylül 2019 11:49
İnsanlar mı sistemin teminatı?Sistem mi insanların teminatı?Değerli olan şey kıymetle elde tutulur.
Aziz Metin 16 Eylül 2019 11:46
Zaten MHP, AKP'yi bitirmek maksadıyla ittifak yaptı ve görüldüğü gibi son derece başarılı oldu.
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 14:07
0
Muhalefet de AKP'yi devirmek istiyorsa MHP'ye neden kızıyor. Yoksa muhalefet AKP'nin devamını mı istiyor. AKP'yi devirmek isteyen sadece MHP mi?
ÖTÜKENLİKURT 16 Eylül 2019 09:46
DENGE BOZUK 3 - Bakınız ben 55 yıllık Ülkücüyüm. Ülkücüde radikal değişim olmaz! Zamanla ılımlı hale gelmek mümkündür ama Bahçeli aniden 180 derece dönmüştür! Burada akla kaset gelmekte, akla dış güçler, bilhassa ABD gelmektedir! İktidarın bedava koruma polisliğini yapması akla da hayatın olağan akışına da aykırıdır! Bir ilişkide NİMET / KÜLFET dengesi yoksa, tarafların aklı dengesi de yerindyse, orada akıldışı, olağanüstü bir güç devreye girmiştir! Elinde kılıçla meydanlarda dolaşmak önemli bir sebebin varlığını düşündürmelidir!
Mustafa Soylutürk 16 Eylül 2019 19:30
0
Ötükenlikurt 55 yıllık ülkücü iseniz Rahmetli başbuğdan öncesiniz !,Zira o MHP yi 1965 te Ülkücü gençlik derneğide 1968 de kuruldu ....Bilgilerim yanlışsa düzelte bilirsiniz...
ÖTÜKENLİKURT 16 Eylül 2019 09:40
DENGE BOZUK 2 - Bahçeli çok keskin bir muhalefet çizgisinden ani bir kararla yandaşlık pozisyonuna devşirmiştir kendini! Bu olay gariptir! Yaşar Okuyan'a ana avrat küfür ettiler ama bu kadar radikal değişikliğin akla uygun olmadığı da ortada! Hani nimet / külfet dengesi! AKP'ne her türlü desteği veren Bahçeli'nin seçmenleri iktidar nimetlerinden zerre kadar faydalanamıyor! İki polis Jandarma alımı bu desteğin karşılığı olamaz! Beka sorunu asla inandırıcı değil! Şayet öyle bir sorun varsa, o sorun beka sorununu yaratanlarla mı çözülür!?
ÖTÜKENLİKURT 16 Eylül 2019 09:34
DENGE BOZUK 1 - İkili ilişkiler şayet 1. derece akrabalık veya aşık olma hali yoksa NİMET / KÜLFET dengesi üzerine kurulur ve yürür! Bu denge bozulduğu zaman ilişkinin devamı tehlikeye girer! Fetö olayında yaşadık, hainler Ergenekon, balyoz, sarıkız gibi düzmece operasyonlarla orduyu perişan ederken, AKP en büyük engel kalktı diye sevinçten uçtu!! Ampüle bu kadar nimet sağlayan Fetö, daha çok şeyler istemeye başladı, hatta ülkenin yönetimini! O anda kıyamet koptu savaş başladı, hala devam ediyor! Bahçeli'ye gelince, o ilişkide gariplikler var! /...
Okur 16 Eylül 2019 09:11
Hani ne oldu yeni sistem dedikleri Cumhurbaşkanlığı koalisyonlardan kurtulmak için yapılıyordu ve meydanlarda millete neler söylendi fakat en büyük koalisyonlara tosladı bu aziz millet ve bu sistemden acilen kurtulmamız lazım.
Erzincanli 16 Eylül 2019 09:11
Bu durum Erdoğan ve AKP icin dramatik bir sonun baslangicidir.
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 09:10
Bir Bekir Bozdağ vardı fırça sonrası göstermelik sahip çıkılan duygulanıp gözyaşı döken... Kim kazıdı piyasadan? Derinlerin partisi olmaz mı? Bal gibi olur. Çıkıntılık yapanı bundan sonra silmezler hafif kaçar. Alemden kazırlar.
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 08:02
Başkanlık sisteminin önemli bir artısı da oldu. Karşısında, kolay kolay bir araya gelemeyecek düşüncelerdeki insanlardan bir DEMOKRASİ İTTİFAKI yarattı. Demokrasi İttifakının zayıf halkası İyi Parti. Akşener, ANAHTAR PARTİYİZ, vurgusuyla, ÇAMUR ATANLAR İTTİFAKI’na mavi boncuk gösteriyor. Demokrasi İttifakı’nın Babacan’la, Davutoğlu’yla takviyesi şart. Ülke 31 Mart sonuçlarıyla seçim ikliminde çakılı kaldı. Gürsel Tekin erken seçim çağrısında bulundu. Seçim seneye. Bu seçimde, Bahçeli hedefine ulaşacak, Erdoğan’ı tarihe gömecek.
Abdullah Yavuz 16 Eylül 2019 06:39
Eskiden milletvekilleri bir orada bir burada köşe kapmaca oynuyorlardı. Şimdiki başkanlık sistemiyle istikrarsızlık ortadan kalktı, memlekete düzen geldi. Aylarca cumhurbaşkanı seçilemiyordu, hükumet kurulamıyordu, bir sürü kumpaslar ardı ardına yapılıyordu. Ülkemizde hergün siyasi polemikler, huzursuzluk hakimdi, kaos vardı. Şimdi öyle mi? Bir nizam var artık, sistem oturdu. Herkes hayatından memnun. Bir iki çatlak ses çıkması da normal, az değiliz nerdeyse 85 milyon sayılırız. Bu günlerin kıymetini bilmek lazım. Ülkemiz kritik bir zamandan geçiyor, düşmanlar boş durmuyor.
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 08:53
2
Hem ülkemiz kritik günlerden geçiyor, düşmanlar boş durmuyor diyorsun hem de herkes hayatından memnun, huzursuzluk yok diyorsun. Bu kadar büyük bir mantık hatasını nasıl göremiyorsun anlamak mümkün değil.
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 10:11
0
Kardeş ne ictiysen bize de söyle, aynısından bir bardak da biz içelim. Herşeyi toz pembe görmek istiyorum senin gibi.
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 11:43
2
Ülkede nizam, intizam var diyorsun, herkes memnun diyorsun. Yani kendini herkes yerine koyuyorsun. Öyle olsaydı, Millet Haziran seçiminde elinin tersiyle feleğini şaşırtmazdı Çamur İttifakının.
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 06:38
Kurulu düzene teslim oldu deyin AKP idarecileri için. Başını kaldıranı hayin ilan edeceklerdir MHP başkanı ....Bir meclis konuşmasında demişti sonra anlarsınız. AKP dağılacaktır bu gidişle .. Evet içi kaynamaya başladı bile.
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 02:14
15 temmuzda MHP'nin başında bahçeli değilde Kemal tıynetinde biri olsa ne olurdu?
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 07:47
2
Kemal derken kılıçdaroğlunu kastediyorsan kesinlikle çok daha iyi olurdu. Ülke için de Erdoğan için de daha iyi olurdu. Demokrasi hala yaşıyor olurdu. MHP sistemi deforme edemezdi. Keşke o tıynette biri olsaydı!
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 13:11
0
Terbiye lütfen
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 01:41
KHKlarla boşalan pozisyonları hangi parti doldurdu acaba? Bahçeli bir taşla kaç kuş vurdu acaba?
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 00:59
AKP kendi evlatlarını bir şekilde dışlayarak ayrılmalarını sağladı. Buna karşın kendisine en ağır hakaretleri yapan Bahçeli ve Perinçekle hareket ediyor. Yolun sonu görünüyor kılavuzun gereği yok.
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 00:54
Sayın Mustafa Bey çok iyi niyetlisiniz. Bu bir proje;biraz geri gitseniz üçlü koalisyon en kritik noktada ipi çeken tabureye tekmeyi vuran kim küçük ortak... Türk usulü başkanlık sistemiyle ipi taktı,ipin çıkarılmasına çok sert tepki koyuyor. Zamani gelince ipi çekip tabureye tekmeyi vuracak. Tarih tekerrürden ibâret diyorlar ders alınsaydı tekerrür eder miydi?
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 01:39
0
İnş tekmeyi vurduğuna da şahit oluruz. Onun ipiyle kuyuya inenler bunu fazlasıyla hakketti.
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 00:03
Bahçeliden bahsederken PKK'dan, Fetö'den bahseder gibisin. Bu hain yapılara gösterdiğin hoşgörünün binde birini MHP'ye göstersen hem Bahçeli'yi, hem de Erdoğan'ı çok daha iyi anlayacaksın.
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 04:21
24
Sen bunların Ak parti eleştirmekten Fetö ve pkk eleştirmeye fırsat bulduklarını gördün mü kardeşim? Ak partiyi bırak ;destekleyenleri bile hedeflerine alıyorlar. Fetöcüler ve HDP 'li belediyeler bunlara göre mağdur... CHP eleştirisi duydun mu bunlardan? Pardon ;bunların stratejik derinlikleri var ;yeni ortaklıklarını kutluyorlar.. Meselenin özü :partide koltuksuz ve gazetede köşesiz kalanlar ilkeler (!)kümesinde bir araya geliyorlar.
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 07:10
5
Bu hükümet ve ittifak madem çok iyi, ülkeye neden yabancı yatırımcı gelmez. Önceden 60-70 milyar dolarlar bir gecede gelirdi, şimdi 300-400 milyon dolar fırsatçı parası gelir gelmez oldu, ekonomi yerlerde sürünüyor. Geçmişi hatırlayalım, Çözüm süreci diye doğuda pkk ya fiili devlet kurduranlar, apo mektupları ile seçim kazanmak isteyenleri kardeşini tv lere çıkartanları unutmadık. Hükümet raydan çıktı geri dönüp düzeltme şansı kalmadı bence. Ülke ekonomisi yerlerde sürünüyorsa bu ikilinin hiç bir şeye çare olmadığı ortada. İki iki dört..
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 13:12
0
Hak etse de gösterilse.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN