Back To Top
Yerel yöneticilerin önemi daha da artacak

Yerel yöneticilerin önemi daha da artacak

- A +

Yeni modelle birlikte; yani başkanlık sisteminden sonra kamu yönetimindeki koltukların da bildiğimiz ağırlıkları hızla değişiyor. Değişim hemen hemen bütün ünitelerde yaşanmakta ve kurumların ve pozisyonların eski ağırlıkları zayıflamakta. Sistemin tabiatı gereği yetkiler Cumhurbaşkanı’na doğru aktarılıyor.

Mesela, eski sistemde herbiri kendi yasasıyla ve Başbakan/Cumhurbaşkanı ilişkileriyle yetkilendirilmiş bakanlar artık bu gücü taşımıyor. Çünkü artık bir Bakanlar Kurulu yoktur ve dolayısıyla bakanların ortak iradesiyle teşekkül eden bir ortak karar bulunmamaktadır. Milletvekili sıfatı taşımayan bakanların Cumhurbaşkanı’na doğrudan bağlı olması siyasal güçlerini azaltıyor onları daha teknik bir konuma çekiyor. Öte yandan, eski sistemin en güçlü bürokratları olan müsteşarlık da kaldırıldığı için bürokrasinin gücü tabiatı gereği Cumhurbaşkanlığı makamına ve ilgili ofislere aktarılmış bulunuyor.

Meclis’in gücünün gerilediğini ve sistem içinde ağrılığının azaldığını söylemeye gerek var mı? Parlamento, çok zor aritmetik şartlarda Cumhurbaşkanı’nın icraatlarına ortak olabilecek veya onun isteği dışında bir karar alabilecektir. Bugünkü AK Parti-MHP ittifakı bir yana çoğunluğun kaybolduğu durumda bile Meclis’in kanun gücü pratikte Cumhurbaşkanı ile uzlaşmayla mümkündür. Zira, başkanlık modeli veya bizdeki adıyla Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, Cumhurbaşkanı’nın icraatta elinin tutulması imkanını ileri düzeyde daraltmaktadır. Yeni sistemin merkezinde, kalbinde ve tatbikatında Cumhurbaşkanı bulunmaktadır.

***

Bütün olarak sistemin Cumhurbaşkanı’na bağlı ve odaklı olması doğal olarak geriye kalan alanda “seçilmiş kişi” olmayı önemli hale getiriyor. Hangi alanda? Yerel yönetimlerde…

Gelecek yıl mart ayında yapılacak mahalli idareler seçimi bu açıdan önem arzediyor. Kamu yönetiminde “seçilmiş” ve kendi yetki/sorumluluk gücüne sahip isimler ancak yerel yönetimlerde mümkündür. Bu açıdan yerel seçimlerin cazibesi daha da artacaktır. Yani, Cumhurbaşkanlığı hariç seçimle gelen koltukların en değerlisi artık yerel yönetimler, belediye başkanlıklarındadır.

AK Parti açısından seçimler elbette önce, 24 Haziran’da Erdoğan’ın oy oranına kıyasla geri kalan parti oylarını yükseltmek amacı taşıyor. Bunun için de doğru isimleri; yani illerinde ilçelerinde kişisel oylarıyla çıtayı yükseltebilecek adayları seçmek öncelikli olacak. Bilhassa oy deposu olan İstanbul ve Ankara’da sadece seçimi kazanmak değil aynı zamanda Türkiye ortalamasını yükseltecek adayların tercihi kaçınılmazdır. Şu ana kadar kamuoyuna yansıyan isimlerin en azından bazıları bu hedefin önemsendiğini gösteriyor. Bu hesabı tersinden yapan başta CHP olmak üzere muhalefet için de hiç olmazsa iki büyükşehirden birini kazanmak siyasi başarı anlamı taşıyor.

Her iki senaryonun ve hedefin de tek başarı şansı var; en iyi isimleri bulup listeye yazabilmek. Bu tabloda ne ittifak ne de ittifak eksikliği iyi bir adaydan daha önemli değildir. Yerel seçimlerin geçmişteki dinamiği gösterdi ki adaylar çoğu kez partisinin üzerinde sandık performansı gösteriyor.

İstanbul veya ülkenin herhangi küçük bir ilçesi farketmez Türkiye’nin yerelde güçlü ve kaliteli yöneticilere ihtiyacı şimdi daha arttığı için partilerin bu gerçeği ıskalamayacakları bir listeye ihtiyaç vardır. Sadece partilerin ipi göğüslemesi için değil demokrasinin güçlenmesi için de böyle isimlerin fırsat bulması lazımdır.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 14 Kasım 2018 15:49
Ak Parti, belediye seçimlerinde Ankara ve İstanbul ile Antalya'yı kaybediyor. Ak Parti, yerel seçimlerde milletten büyük bir sürpriz bekliyor. Oy oranı sürekli düşüyor. Özellikle Ailelerin hızla parçalanması ve ekonomik kriz sandığa yansıyacak gibi görünüyor.
Gücün ve kazanımın kölesi, emeksiz çilesiz fikirsiz ve omurgasız medya unsurları, karanlıktayken ışıldığa yakalandılar.Ekranlarda kıvrım kıvrımlar. Bu ziyaret tarihi fayların tetiklenebileceği yerler ama bunlar bütüncü ve derin okumayı beceremezler Sayın başkan bu cübbeli reisi görevden alır.İstifa ise mertlerin işi.
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 20:42
Canını yediğim editör farkındayım beni koruyorsun.Sağol iyi ediyon; zira veli öğrenci dayının bile dövdüğü bir öğretmenim ben.
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 20:13
Karar' ekonomik ambargo uygulayacaklarına, sayısız şehit ve gazinin hakkına tecavüz eden" Keşke Yunan işgali devam etseydi diyen, İngiliz projesi olduğunu vidyolarıyla sayısız ispatlayan, aklı ipotekli büyükleri, yalan ve palavralarla avutan fesli provakatörü durdursalar ülkeye yardım ederler.
Popçu 13 Kasım 2018 16:25
Karar'a uygulanan ambargonun başlıca sebebi siz ve bir kaç yazar. Çünkü doğruları söylüyorsunuz. Analitik yaklaşımlara yapabilecekleri tek şey baskı. Ailenizin 7 göbek derininde cemaatçi bulmuş olsalardı bunu yanınıza bırakmazlardı. Zaten derin devlet tetikçileri dahi sizi hedef aldı. Bazıları bazı şeylerin bilinmesini istemez. Biz onlara haber diyoruz. (Birinin sözü) Sizin haber yapmanız ağırlarına gidiyor. Sevmiyorlar doğru söyleyeni.
Popçu 13 Kasım 2018 16:25
Iktidar rükû değil secde istiyor. Siz kıyama durmaya niyet rükû ile kıyam arası. Hangisi daha hayırlı acaba?! Bilmem ki elinden geleni yapmak gerekli gibi. Yoksa sorumluluktan kurtulamayacağız. Kendimi geçtim çocuklarıma üzülüyorum.
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 16:17
Kazanırlarsa baskı artacak. Her yere nüfuz ettiler. Umarım millet uyanır. Elinden geleni ardına koymaz bunlar. Karar gibi dengeli muhalif yapan bir gazeteye dâhi tahammülleri yoksa artık geç olmuştur. Çok geç olmadan bir şey yapmalı herkes.
Erdoğan'ın başkanlığında "seçilmiş kişi" olmak, nasıl önemli olacak ki ? Kendi partisinin "seçilmiş" belediye başkanlarını bile "idari tasarrufla" (Yargı kararı yokken ve gerekçe göstermeden) görevden alan; kazanamayacağı gün gibi aşikar olan Kürt nüfusun yoğun olduğu bölgelerde seçilecek HDP belediye başkanlarını görevden alacağını ilan eden biri, o.
Düşünen adam 13 Kasım 2018 12:19
Sayin yazar ,Karar gazetesine olan baskiyi, hepimiz biliyoruz arkasında kesin Haçlılar abd Türkiye’yi kıskanan batı var. Feto pkk ve hdp vatan hainleri var. Onların parası varsa sizinde Allah’ınız var.
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 12:56
2
Ce-haa-pe var o işin arkasında!
mutlu yücel 13 Kasım 2018 15:14
0
işin arkasında cin ler de olabilir, o da olmasa kesin,papua yeni gine olabilir?
mutlu yücel 13 Kasım 2018 12:18
demokrasi denen şeye kupkuru sözlerle ulaşılamaz. Gerektiğinde eli taşın altına koymak gerek. bu risklere siper olma oranı,gönlünüzdeki demokrasinin olgunluğu oranıdır.bu olgunluktur ki toplumu ya var eder ya da geveze.
mutlu yücel 13 Kasım 2018 10:39
Karar okuyanlar düzenli olarak yardım yapmalı. Bu gazetemizin organizesiyle olmalı.
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 11:46
2
Dış güçlere karşı Karar Gazetesini koruyalım...
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 07:56
Bu bos yaziyi okuyarak 3 dakikami harcadim. Urkek, titrek adimlarla bu yol yurunmez bu saatten sonra.
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 07:38
İYİ UYKULAR MİLLET! Seçim RTE'nın GÜÇLER TEKELİ SİSTEMİNİ yerele hakim kılma savaş aşaması.Her konu ve yerde TEK İRADE VE GÜÇ olmanın fırsatı.Millet için ise bu süreci hukuk,demokrasi zeminine çekme fırsatı.Ancak kimse kritik tehlikenin farkında değil.İller, RTE KAZANIRSA!KHK ile yapısal değişiklik yapıp,ekonomi, siyas, idari,hukuki,askeri politikasının yerele hakim kılmış olacak.Bahçeli ittifak olmazsa bu sistem ayakta kalmaz derken kastı budur.
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 04:37
Vallahi hakeret veya alay için yazmıyorum bunları.Mustafa Bey siz ya makara yapıyorsunuz. Yada başka bir evrende yaşıyorsunuz. Ya ne yerel seçimi ?daha goremiyomusunuz? Artık sinif başkanı ,dernek başkanı .muhtar ,belediye başkanı.kaymakam,vali ,Bakan hatta imam ,müftü, savcı hakim, .... aynı kişidir. Diğerleri semboliktir.Secim olsa ne olur. ?Olmasa ne olur. ?Bu son yazilarinizdaki light muhalefetinde , bir değeri yoktur.Ha sert olsada bi sey yazmaz.Aci ama gerçek ATI ALAN ÜSKUDARİ GECTİ......
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 13:04
0
Cam filmi karar vericisi'ni unutmuşsun kardeş!Ben de travması hala duruyor:o aydınlık,çağdaşlıkta kariyer yaptığımız günlerde 10yaşındaki arabamın muayenesinin geleceği tuttu! Götürdüm, geçirmediler,filmi çıkar dediler!Ama bu en incesi dedim,10yıldır takılı hiç sorun olmadı dedim ııııhhh,kanun kardeşim dediler!götürdüm söktürdüm,3saat uğraştılar,2 gün sonra girdim muayeneye tekrar,artık yasak değil dediler!!!!!!
Ali kemal 13 Kasım 2018 01:24
Karar gazetesiüzerindeki baskiyi azaltmak icin bence okurlarindan öneri almali. 1.Cesitli yerlerde seminerler düzenlemeli yazarlariylan 2.Cesitli nedenlerden dolayi köse yazarligi birakan insanlara köse vermeli. 3.Bu gazete herkese hitap etmeli o yüzden düzenli araliklarlar cesitli sivil toplum örgütlerine ve siyasi partilerine köse acmali. 4.Bir köse yazari bir mafya üyesi tarafindan tehdit ediliyorsa ve o gazete köse yazarini koruyamiyorsa o gazete kepenklerini indirsin burda karar bir özelestiri yapmali Ethem beye karsi. 5.Gazetecinin tek ekmegi ve yüregi kalemidi
Ali kemal 13 Kasım 2018 01:16
Sayin yazar ,Karar gazetesine olan baskiyi, hepimiz biliyoruz .Iktidar fütursuzca hareket ediyor en ufak bir elestiriye tahamül edemiyor.AKP Iran a benzemeye basladi."Devrim en önce kendi cocuklarini yer"Iran da bu oldu ve maalesef AKP de aynisini yapiyor üretken kadrolari aydinlari kapi disari etti sadece cikari olanlari ve saksakci cizer takimina deger veriyor.Halk nasil AKP yi sectiyse birgünde indirmesini bilir.
Quasimodo 13 Kasım 2018 00:58
Yazınız İstanbul düşmeden önce Ortodoks rahiplerin meleklerin cinsiyeti ile ilgili tartışmalarına benzemiş.Cesur olun sn Karaalioğlu cesur olun.Gazeteniz çalkalanıyor siz neden bahsediyorsunuz,ne yazıyorsunuz. Yükseltin sesinizi!!
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 01:08
0
Tabi. Ver coşkuyu. Kararcılar yaksınlar kendilerini. Ne olur canım. Millet de seyretsin keyifle.
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 01:16
0
Maalesef bin maalesef. Batacaksak alnımız dik olsun.
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 00:50
Seçim aslında İstanbul ve ankaradan ibaret. Diğer yerler çok değişmez ve siyasi gösterge anlamı taşımaz.
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 00:24
KARAR a yapılanları yazmayacak mısınız? Gazeteyi ya ele geçirecekler ya da ortadan kaldirackalr
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 00:22
Geçiniz Mustafa Bey. Seçim hikaye. Kaybedecek olsunlar mutlaka seçimleri dâhi iptal ederler. Seçim kampanyaları adaletsizlik ve yalan üzerine kurulu. Etkili muhalefet yok. Her şey de yandaşlık, adam kayırma. Müslümanlara bak. Güya müslüman.
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 00:18
Yerel seçimlerin tek olumlu etkisi olabilir o da Ak Parti'nin gücünün zayıflamasıdır. Ancak bu şekilde Cumhuriyet'e dönülebilir. Andımız da Ak Parti'nin görüşünü benimsiyordum. Artık benimsemiyorum. Atatürkçülere uzaktım, artık daha yakınım. AK Parti cenahından daha vicdanlı, daha ahlaklı ve daha insaflı buluyorum onları. Bana bu duyguları yaşattınız ya. Artık ne desek boş.
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 01:13
1
Aynı durumdayım. 28 Şubat'tan beter günler yaşıyorum, o nedenle o günün iktidarları bile daha insaflıymış, şimdi anladım. Hiç bir aidiyet hissetmiyorum.
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 10:31
1
CHP, AKP’den daha iyi bir alternatif değil. Kurum kültürü müsait değil. Misyonu bitmiş bir parti, ana muhalefet olamaz. Seküler demokratları da çeken ama ağırlıklı muhafazakar demokrat bir parti ancak milliyetçi otokrat AKPnin alternatifi olabilir.
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 00:18
İsabet olmuş ama partiler bunu yapamaz.
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 00:13
Yetmez ama evet dedim nasıl dedim bilemiyorum. Bu Fethullahçılara mı kandım Erdoğan'a mı kandım? Nasıl bir kabus ise ülkenin üzerine bindi, kalkmak bilmiyor. Sanırım bundan sonrası ölüm. Yerel yönetimlerle bir şey olmaz.
KARAR OKURU 13 Kasım 2018 00:11
Hala seçim yazısı yazdığınıza inanamıyorum. Seçimler sonucu değiştirecek, etkileyecek olsaydı onu bile kaldırmanın bir yolunu bulurlardı. Seçimler artık dostlar alışverişte görsün diye yapılıyor olacak.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN