Back To Top
TEOG-LGS ve Cumhurbaşkanlığı

TEOG-LGS ve Cumhurbaşkanlığı

- A +

2017-2018 Eğitim-Öğretim yılı bu cuma sona ererken mezunlar ve lise son sınıf öğrencileri için sınav maratonu yeni başlıyor. Yılların yanlış uygulamalarının cezasını ise yine halkın çocukları çekecek.

24 Haziran yaklaşırken Cumhurbaşkanlığı adaylarından henüz eğitim sistemi ile ilgili doyurucu bir analiz ve çözüm yolu duymadık. Mesele her zamanki gibi beylik cümlelerle geçiştiriliyor.

Kazanmak için Erdoğan’a göre daha geniş bir tabana hitap etmek zorunda olan İnce bile açılım yapamıyor. İdeolojik dar bakış açısından sıyrılıp Erdoğan’ın geçmişte gösterdiği cesaretin yarısını bile gösteremiyor. Kendisine yöneltilen ana dilde eğitim sorusuna güçlü bir şekilde “Evet, biz bu ülkenin her bir bireyinin temel hak ve özgürlüklerini koruyacağız ve elbette anadilde eğitim hakkı isteyen vatandaşlarımızın da bu haktan faydalanması için engelleri kaldıracağız.” demek yerine işi pedagoglara atıyor.

Halbuki bu ülke yıllardır pedagogların ve de eğitim bilimcilerin teori ile pratik arasındaki korkunç çelişkisinde boğuşmakta. Eski bir öğretmen olarak İnce’nin bunu herkesten daha iyi bilmesi lazım!

***

Eğitim sistemi ile o kadar çok oynandı ki geldiğimiz noktada okulların çoğu niteliksiz, öğrencilerimizin çoğunluğu da yetersiz bireyler durumunda. Eğitimde çıtayı yükselteceğiz derken, her seferinde çıtayı daha da aşağı indirip çocukları tamamen kaderin eline teslim ettik.

Dahası, atalarımızın dere geçilirken at değiştirilmez sözünü hiç duymamışçasına “yanlış yapmışız” diyerek 20 yıl öncenin sınav sistemine hazırlıksız paldır küldür döndük.

Veliler ve çocuklar daha neyin nasıl olacağını bilmeden sınava girdiler ve yıllardır bu şekilde eleme esaslı seçme yapan bir sınavla karşılaşmadıkları için de büyük şok yaşadılar. Öyle ki geçmişte TEOG sınavlarında sınav sorularını ful yapan yüzlerce öğrenci varken bu kez muhtemelen bir kaç tane birinci zar zor çıkacak.

Sınavlarda matematik ve Türkçe dışındaki derslerin formalite haline getirilmesi ise bir başka gariplik.

***

Adrese dayalı sistem doğru olmakla birlikte bu şekilde aceleye getirilmemeli, veli ve öğrenciler için bir süreliğine hazırlanma fırsatı sunulmalıydı. Sınav stresini kaldıralım derken şimdi daha büyük bir stres yarattık. Nitelikli okullara girebilmek için korkunç bir yarış başlayacak.

Dershanecilik dönerse şaşırmayın…

***

Bizim okulları nitelikli mi niteliksiz mi diye ayırmaktan çok daha önemli sorunlarımız var.

-Okullarımızın genelinde –nitelikliler de dahil- ciddi disiplin problemleri var.  Öğretmenler yetersiz diyerek bu işi çözemeyiz, onları yetersizliğe iten sebepleri ortadan kaldırmamız gerekiyor.

Siz öğretmeni; öğrenci-veli elinde oyuncak haline getirirseniz öğretmen nasıl saygınlık kazanıp da öğrenciye bir şeyler verecek ki?

Alo 147, Bimer, Cimer derken şimdi de performans değerlendirme adı altında öğrenciye ve veliye öğretmeni sorarsak nasıl saygınlık artacak?

***

Ya öğrenciler, tımarhaneye kapatır gibi her gün 7-8 saat okulda tutup, bu süre içinde de 12-13 farklı dersle boğuşturuyoruz.

Bu ülkede bu saçmalığı söyleyecek hiç mi pedagog yok? Bıraksak da çocuklar onlarca derse girmek yerine biraz da sosyal ve sportif aktivitelere enerjilerini atsalar.

Sonra da 80 milyonluk ülke nasıl olurda 350 bin kişilik İzlanda’dan futbolda hep el ense yiyor düşünüyoruz.

“Meslek Lisesi memleket meselesi” sözünü bir türlü slogandan öteye geçiremedik. Bu işe bir çözüm üretebilseydik bu gün LGS’yi konuşmuyor olacak ve sınavın zorlu bir eleme yapmasını kimse de çok problem yapmayacaktı.

Herkes doktor, avukat, mühendis olacak diye bir kaide yok. Yok ama hala çocuklarımıza üniversite kapılarını hedef göstermekten geri durmuyoruz. Böyle giderse yakın bir gelecekte gençler için yüksek lisans ve doktora şart haline gelecek. Çünkü çoğu üniversitemiz uzatmalı lise rolü oynuyor.

Çığ gibi büyüyen bir kitle var ve bu kitleyi istihdam edecek kadrolarımız yetersiz. Ama korkarım bu gidişle bizim doktoralarımız da eften püften lisans diplomalarına dönecek.

O kadar çok sorun var ki, insan hangi birini yazacağını şaşırıyor.

Sahi, bunca sorunu kim çözmeye talip?

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 07 Haziran 2018 11:44
Imamhatipleri dayatmaları bxns göre yasal değil 1 imamhatip 1 meslek lisesi tercihi zorunluymus beni ve kızımı ağlatana hakkımı helal etmiyorum
KARAR OKURU 06 Haziran 2018 23:03
Eğitim tarumar olmuş durumda. 16 yıldır tek başına iktidarda olan bir parti var ama eğitim de ekonomi gibi sos veriyor Yazık oldu onca yıla ve genç yeteneklere.
KARAR OKURU 06 Haziran 2018 18:24
LGS velileri olarak çocuklarımızı ağlatana hakkımızı helal etmiyoruz.
KARAR OKURU 06 Haziran 2018 12:16
Sistemin neden bu kadar çok kez değiştirildiğini hükumete sorabiliyor muyuz? "Ben yaptım oldu" zihniyetiyle böyle olur! Vatandaşların kolayca terörist veya vatan haini diye yaftalanabildiği bir ülkede hangi pedagog sistemi eleştirebilir söyler misiniz!?
ersin dönmez 06 Haziran 2018 09:38
Adres dayalı sistem her mahallede nitelikli okul varsa iyidir
KARAR OKURU 06 Haziran 2018 08:47
Japonya'da eğitim sistemine bir parça "teneke" atıyorsun 12 yıl sonra çıktı olarak bir "parça altın'' veriyor. Bizim eğitim sistemimize bir parça "elmas" atıyorsun, 12 yıl sonra çıktı olarak bir parça" teneke" veriyor. Çünkü bizim EĞİTİM SİSTEMİMİZDE İKİ ŞEY EKSİK. 1 EĞİTİM 2 SİSTEM YOK. Hem Japonya'da hem de Türkiyede öğretmenlik yapmış biri olarak şunu söyleyebilirim. Bizim bütün çocuklar Japon çocuklarından çok ama çok daha zeki. Bu kadar zeki çocukları nasıl bu kadar atıl bireyler haline getirebiliyoruz? İşte bu bir "MUCİZE."
abdullah 06 Haziran 2018 07:50
1987 de devlet lisesinden mezun oldum. Matematik ve Fen bolumleri olan iki siniftanda hekimler, ogretim uyeleri, muhendisler cogu basarili kisiler cikti. Su anda maddi durumum iyi ve cocugumu ozel bir okula gonderiyorum ancak egitim kalitesi rezalet. Hani eskiden derlerdi ya. Ya bizim zamanimizda ne yokluklarla buyuduk. Siz cok sanslisiniz. Su anda sunu diyorum cocuguma. Ya bizim zamanimiz da ne kadar guzeldi. Simdi siz cok sanssizsiniz.
KARAR OKURU 06 Haziran 2018 06:05
Seçme sınavı olduğu doğrudur ve öyle olması gerekir. Ancak bu tarz eğitim verecek ders kitabınız ve öğretmeniniz olmalı. Yardımcı kaynaklar dahi bu tarz soru soramaz iken öğrencilere bu soruları sormak reva mıdır. Özel ders ücretleri patlama yapacak bu kesin. Kolej notları ile baş edemeyen iktidar okul notu kriterini ortadan kaldırdı, iyi de oldu ama şimdi okulu takmayan öğrenci ile nasıl baş edecek öğretmenler. Nitelikli okul sayısı mutlaka artmalı çünkü yüz öğrenciden 95 i kendini lüzumsuz görüyor.
Okuyucu 06 Haziran 2018 03:36
Sizi okurken ben ulkede her seyin iyi gittigini saniyordum sikinti var diyenlerin ust aklin abd nin israilin vs usaklari olduguna inaniyordum simdi onlaardan ne care bekliyelim reis emreder her sey duzelir
Sorgulayıcı 06 Haziran 2018 02:15
Bunlar hep üst aklın oyunları?! Oyuna gelmeyelim...
KARAR OKURU 06 Haziran 2018 00:10
Şenol Hocam; LGS ye giren öğrenci velisi olarak böyle bir sistem olmaz olsun diyorum. Bu bir milyon insanın ahıdır. Yazıklar olsun bu çocuklara bu çileyi reva görenlere. Saygılarımla
KARAR OKURU 06 Haziran 2018 00:03
Gerçekten degerlendirmeleriniz yerinde. Eğitimdeki sorunlar öğretmene yüklenerek görmezden gelinemez.
KARAR OKURU 06 Haziran 2018 01:30
1
Eee sonuç?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN