Back To Top
‘Belki Alman vatandaşı olurum’

‘Belki Alman vatandaşı olurum’

 - Son Güncelleme: 24.04.2019 Çarşamba 08:31
- A +

NTV’de canlı yayında gencecik bir öğrenci, hayalinin ne olduğu sorulduğunda şu cevabı veriyor:

“Almanya Köln Üniversitesi’nde tıp okumak istiyorum, ondan sonra da belki Alman vatandaşı olurum.”

Sevinmemiz gereken taraf, bu evladımızın geleceğe dair hayallerinin olması, bilim tahsilinde zirveleri hedef seçmesidir.

Böyle üstün yetenekli bir gence Türk vatandaşlığının niye cazip gelmediğini ise ciddiyetle düşünmeliyiz.

Bu öğrencimizin sözlerini genelleştirmiyorum ama Türkiye’nin “dışarıya beyin göçü” diye bir sorunu vardır ve son yıllarda ağırlaşmıştır.

 

Beyin göçü

TÜİK verilerine göre 2017 yılında dışarıdan gelip ülkemize yerleşen Türk vatandaşlarının sayısı 101.772’dir. Türkiye’den dışarıya gidip yerleşen vatandaşlarımızın sayısı ise 113.326’dır.

Yani, net 11.554 vatandaşımız dışarıya gidip yerleşmiştir.

11 bin fark büyük değil ama Türkiye genelde Doğu’dan göç alıp Batı’ya göç veriyorsa ve gidenler arasında bilim adamlarıyla araştırmaların sayısı dikkat çekici boyutlardaysa bu ciddi bir alarmdır.

2010 başlarına kadar Türkiye hem sermaye girişi hem akademik ilgi olarak yükselen ülkeler arasındaydı. Fakat son yıllarda bu cazibesi azaldı.

Bu yönde birçok haber çıkıyor. Daha 2016 sonlarında DW “Türkiye’den beyin göçü artıyor” diye haber yapmıştı. (21 Aralık)

Çeşitli bilim insanlarının şiddet eylemi olmaksızın tutuklanması, yabancı gazetecilerin ciddiyetsiz gerekçelerle tutuklanması, siyasi sebeplere salıverilmesi, Batı’da okuyanlar hakkında “kültür ajanı” gibi nitelemeler yapılması ve ülkenin genel hukuk imajı Türkiye’ye karşı çekingenlikler yarattı.

Bilim adamlarının katılımıyla yapılan uluslararası “bilim kongreleri”nin son yıllarda Türkiye’den uzaklaşması tipik bir göstergedir. Türkiye Otelciler Birliği Başkanı Timur Bayındır “kongre turizminde hiçbir kıpırdama olmadığını” açıklamıştı. (22 Aralık 1017)

Hâlâ iç açıcı bir gelişme olmadı.

 

Sermaye ve beyin

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tepkileri de gösteriyor ki bir kaygı var. Cumhurbaşkanı “yurtdışına sermaye kaçırmaya tevessül edenleri affetmeyiz” şeklinde konuşmalar yapma gereği duymuştu. (21 Nisan 2018)

Sonra bunun yatırım hareketleriyle ilgili olmadığını belirtti.

Akademisyenlerin yurt dışına gitmeleri konusunda da Cumhurbaşkanının “Bunların bilet paralarını verip göndermek lazım” şeklinde tepkileri de olmuştu. (31 Mart 2018)

Fakat mesele siyasi söylemin ötesinde önem taşıyordu; nitekim Cumhurbaşkanı altı ay sonra yurt dışındaki Türk bilim adamlarının “yurda dönüşleri için seferberlik çağrısı yapılacağını” açıkladı. (22 Eylül 2018)

İki ay sonra da Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yurt dışındaki araştırmacıların belirli projelerde çalışmak üzere Türkiye’ye gelmeleri için ayda 24 bin liraya kadar maaş vaadinde bulunarak çağrı çıkardı. Fakat sorun sadece para meselesi değil ki.

Meselenin bir de ülkedeki siyasi atmosfer ve ülkenin imajıyla ilgili yönü var.

 

Geleceğe umutla bakmak

Değerli hocamız Aziz Sancar’ın Türkiye aşkı ve vatanseverliği hepimize örnek olacak düzeydedir. Fakat, kendi ifadesiyle, “Ülkenin toplumca bölünmüş yapısı kendisini son derece üzüyor, bu duygusunu en üst düzeyde yetkililere de iletiyor ve ülkeye gelmek istemiyor.” (Cumhuriyet, 26 Ağustos 2018)

Ülke, gelene kaygı değil huzur vermelidir.

Türkiye’nin siyasi atmosferi, dünyanın her tarafında iş bulabilecek her ulustan bilim insanlarını ürküten değil, aksine, cezbeden bir nitelikte olmalıdır.

Büyük Mehmet Akif “fünûn” yeni fenler, bilimler konusunda şöyle yazmıştı:

“Çünkü yerleşmek için gezdiği yerlerde fünûn,
Önce gâyetle büyük hürmet arar, sonra sükûn”

Türkiye’nin asıl beka davası, geleceğini bilim ve hukuk gibi iki sağlam temel üzerine inşa edebilmesidir; evlatlarına bunun heyecanını verebilmesidir.

Siyasetin asli sorumluluğu budur.

Dünyadaki gelişmeleri yakından takip eden Ak Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu’nun şu sözleriyle bağlıyorum yazımı:

“Dünyaya ümitle bakan bir evladımız hayallerini gerçekleştirmek için Almanya’da okuyup Almanya vatandaşı olmak istiyorsa, başta biz siyasiler silkelenip derin derin düşünmek zorundayız. İlkelerde Türkiye ittifakı ile bu gençleri Türkiye’ye inandırmak en temel önceliğimiz olmalıdır”

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 25 Nisan 2019 10:48
gencimiz haklı.öyle oku oku kendini iyi yetiştir anne va baba çetini satsın okutsun sonra birileri hiç bir suçu olmadığı halde khk ile atsın hayatını söndürsün.Söyleyin Bu ülkede kim okuyup kalmak ister.
Süleyman d. 25 Nisan 2019 09:45
En basit insani değerlerin bile yozlaştığı, dumura uğratıldığı akla ziyan bu ortamı bırakın akıl/izan sahiplerini; Savaştan kaçan Suriyelilerin bile beğenmeyip canı pahasına terkettiği gerçeğini idrak etmek için ARİF olmaya hacet var mı ? ARİFE KIZIMIZ da AYLAN BEBEK de bunu kafamıza kafamıza vuracak ama kumdan bi çıkarsak
ali namlı 24 Nisan 2019 23:10
Hocam,evet ülkemiz bir çok yönden maalesef kötü durumdadır.Ama ben yine de Afganistan, Pakistan Bangladeş ,Irak ,Suriye Yemen vs. gibi olmadığımıza şükrediyorum ! Allhü Teala da onlara merhamet ve yardımını esirgemesin !
süleyman d. 24 Nisan 2019 22:14
İçim buruk,gönlüm kırık,hayallerim tükenmiş vaziyette de olsa ülkemde kalmayı tercih ediyorum.
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 21:38
İnceden inceden eleştirilerinize devam ediyorsunuz, ülkeyi yaşanmaz ilan etmediğiniz kalmıştı onuda yapın tam olsun. Parmak kadar çocuk ne anlar alman vatandaşı olmaktan, belki babası öyle demiştir. Koskoca insanlar şu çocuğun bir sözünü abartıp duruyorsunuz. Adam gibi ciddi yazılar yazın da okuyalım.
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 14:02
1
Bu yorumu yapabilmek için nasıl bir kafa yapisi gerekiyor, inceleme gerektirir. Sizin parmak gibi çocuk dediğiniz neslin dünya degerlerini anlamadığınizi, merak etmediğinizi gösteriyor. İstediğiniz tarzda yazılan mecralar belli, orada da Allah tarafından yorum yapmak imkanı yok, ileri demokrasi geregiz siz buyurun orayı sereflendirin.
Tunç 24 Nisan 2019 20:16
Yeter artık. Torpili kaldırıyoruz diyerek bu işe başlayın lütfen.Bizimkiler her seçim sonunda fabrika ayarlarına döneceğiz diyorlar.Yine ders almıyorlar.Yine torpil vb. işlere devam...Ne zor işmiş alışkanlıkları bırakmak.Ama biz İmam Hatipliler bile nefes alamıyoruz.
Mehmet 24 Nisan 2019 18:26
Adalet ve liyakat ortadan kalkarsa aslanlar kedilere yem olur.Ulkenin zeki insanları zihinsel olarak otekilestiriliyor.Insanin fikri devlete hizmet etmeye engel olmamalı.Birilerine al bu yetenekli çocukları gotur deniyor.Yazik bilsemle öğrenci toplanıyor, normal öğretmen eğitim veriyor ama üniversiteye geldiğinde kendini ifade edecek bir ortam bulamadığından yurt dışına gidiyor.Bu kadar hata olmaz...
Devlet, millet ve bayrak sevgisiyle dolu dolu yaşarken bir sabah kendinizi terör örgütü ile iltisaklı ilan edilmiş bulursanız, pkk ya sırtını dayamayış ve bunuda saklamayıp avaz avaz bağıran insanların milletvekili olduğunu, meclis başkan vekili olduğunu ve geçici hükümette bakan olabildiğini gözlerinizle görürseniz memleket, adalet ve vatandaşlık bağı konusunda hangi dikenli duygu ve düşünceleri yaşarsınız? Kendi memleketinizde kendini kimsesiz, öksüz ve yetim hissetmek nasıl acı bir duygudur bilir misiniz?
MAHZUN MUHAFAZAKAR 24 Nisan 2019 17:55
Gülay Göktürk başörtüsü problemi sırasında “Başörtülü başarılı gençler yurtdışına gidiyorlar, geride belki okuma yazması olmayan anne babalarını bırakarak, ülke olarak kaybediyoruz” minvalinde tesbitlerde bulunmuştu. Ülkemiz bu problemi çok zor ve uzun zamanda çözebildi. Fakat ülkemiz kan kaybetmeye devam ediyor. Ülkenin genç beyinleri ülkeyi yaşanmaz bulup başka ülke vatandaşlığı hayali kuruyorsa bunun müsebbiplerinin şapkalarını önlerine koyup derin derin düşünmesi gerekiyor.
Son silgi bükücü 25 Nisan 2019 00:33
0
Düşünmek için beyin gerekiyor, sadece düşünmekte yetmiyor; ahlaklıda olmak gerekiyor ki sağlıklı icraatlar ortaya çıkabilsin. Ama niyetler bozuk; kafalar boş!!! Nafile serzeniş, nafile emek. Yazık oluyor güzelim ülkeme; embesil siyasilerin küçük çıkarları uğruna yaptıkları nedeniyle. Hayr ola sonumuz...
Tarik 24 Nisan 2019 17:55
Sizin gibi kiymetli bir aydina sahip olmanin kiymetini bu millet er gec bilecektir. Cizginizi korumanizi ayrica takdir ediyorum.
yeni parti 24 Nisan 2019 17:43
sayın davut oglunun hanımı sare davut oglunun üniversitede verecegi konferand yasaklanmış demekki akp ve başı davut ogluna boykot başlattılar akp de yeni parti panigi başladı
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 20:50
8
Yeni parti kurun, Saadet İstanbul’u verdirdi. Yeni parti de Türkiye’yi verdirir. Hep birlikte döneriz eski günlerimize. Vur patlasın, çal oynasın. Kadehler tokuşturulsun. O zaman görürüz ötekileştirmeyi. Küçük bir kız çocuğu çıkmış CNN de geleceği hakkında planlarını açıklıyor. Doktor olacak ve Alman Vatandaşı olacak. Hayali...Bu hayali ona kim aşıladı. Kurtuluş savaşında sırtında çocuğuyla cephane taşıyan analarımızın hayali neydi. Çocuğunu eve bırakıp düşmana silah çeken analar, Çanakkale’ye evladını kınalayıp gönderen anala
Kırmızı bültenle aranan işid süphelileri serbest, Kılıçdaroğlu'na saldıran AKP'li militan serbest, Twitter'da CB'yi eleştiren vatandaş tutuklu, Yolsuzlukları yazan gazeteci tutuklu. ALIN SİZE YENİ TÜRKİYE
ŞEF 24 Nisan 2019 18:05
11
AZCIK İNSAFLI OL. İNSAN BİR ŞEY YAZARKEN GERÇEĞİNİ ARAŞTIRIR. YALAN YAZMAKLA KİMSE SANA İNANIR SANMA.
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 21:35
1
18.05, yukarida yazilanlarin hangisinin yalan oldugunu yazabilir misin?
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 16:49
Sayın yazar, bu kadar şeyi yazıp bir cümle ile de bu "beyin" göçünde 17-25 Aralık ve de nihayet 15 Temmuz sonrasında kaçanların payını niye es geçiyorsunuz anlamıyorum.
Mustafa ALSANCAK 24 Nisan 2019 16:33
Acaba bu Bey’ in göçü neden ve nereye?
Kemal Akalp 24 Nisan 2019 16:11
Beyin göçü problemi yeni bir problem değil ülkemiz için,yıllardan beri olan bir şey,özellikle yabancı okullarda tahsil yapan çocukların ilk hedefi yurt dışında yüksek tahsil yapmak ve iş bulup orada yerleşmektir oldum olası,bu mevzu bahis kızımızda büyük ihtimalle yabancı (Alman-Avusturya vs.)okulda okuyordur.Aslında buna beyin göçüde tam olarak denemez,zira bunlar mesleklerini zaten dış ülkelerde kazanmış oluyorlar,içerdede yetişip sonradan dışarıda iş bulup gidenler esas beyin göcü oluyor
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 17:04
1
Kizin okudugu okulun adi Darüşşafaka,Osmanli zamaninda Turkler tarafindan, anne veya babasini kaybetmis zeki cocuklara iyi bir egitim vermek amaciyle kurulmus bir okuldur,ne Alman ne de Avusturya lisesi degildir,bir Turk okuludur.
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 14:09
0
Bende özel okulda okudum, 50 yıllık ömrümün son bir senesi disinda acaba ulkem dışında bir alternatif mantikli mı sorusu aklıma bile gelmedi. Problemi eğip büken değerli arkadaslar, yöneten kesimin mutlak itaat istediğini, böyle bir ortamda bilim olamayacağını anlamıyorlar mı? Trump sebebiyle Amerika bile son iki yıldır gözden düşen hedef ülke oldu. Anlamadiginiz nedir?
Menderes YILDIRIM 24 Nisan 2019 16:11
Taha Bey; Tarihimize bir yolculuk yapılarak, bakılsa şimdikinin tersi ile karşılaştığımızı görürüz. 1933 - 1945 yılları arasında Almanya' da ki Yönetimin NETİCESİNDE, Ülkemiz başta olmak üzere binlerce ALMAN Bilim - Sanat İnsanı ülkemize geldiğini ve diğer ülkeler gittiğine HATIRLAYINCA. Şimdikinin tersi olarak ülkemizden ALMANYA' ya GENÇLERİN tersine göç istemesi sanırım Almanya' nın geçmişte yaşadıklarının ülkemizin gençleri tarafından HİSSEDİLMESİ - YANSIMASI olsa gerek. Nereden NEREYE. ŞAŞIRDIM mı? Saygılarımla
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 20:55
0
Prf. Dr. Fuat Sezgin hoca neden Almanya’ya gitti acaba. Hiç bakıp okudun mu?
Menderes YILDIRIM 24 Nisan 2019 15:30
Taha Bey; Ülkemiz de 17 Yılda NE Değişti de GENÇLER Beyin olarak GÖÇMEK İstiyorlar diyenlere. ALLAH ile KUL arasına Hoca efendileri ve ALLAH' ın Vasfını Taşıyanları + Çalışmak yerine, Yardımlarla YAŞAMAYI + Fabrika Yapmak yerine SATMAYI + Hz. Muhammed gibi MÜTEVAZİ Yaşamak yerine, İTİBAR ve ŞAN için Binlerce odalı yaşamı seçmeyi ve Lüks araç ve 7 - 8 odalı uçaklarda yaşamı seçmeyi + Hz. Muhammedi Örnek alacağımıza Siyasi Liderleri ve Hoca Efendileri Örnek almayı + vb. ne zaman yaparsak GENÇLER TÜRKİYELİ KALACAKLAR. Saygılalrımla
engineer 24 Nisan 2019 15:26
er geç herkes göç edecek, hemde ebediyete göç edecek, yunus diyor ki; "Benim bunda kararım yok, ben bunda gitmeğe geldim/ Bezirganem metaım çok, alana satmağa geldim" misafiriz bu dünyada nereye göçersen göç, ergeç göçeceğin menzilden kaçış yok, herkes hazırlığını buna göre yapsın, şimdi karar herkesin, herkes her nereye isterse oraya göçsün ama son göçeceği yere hazırlık yapmayı unutmasın.
salih 24 Nisan 2019 15:26
hayatımda ilk kez ülkemde yaşadığım için utandım... şimdi çocuklar, torunlar..genç olsaydım yemin ederim gider bir daha da dönmezdim
naki 24 Nisan 2019 17:33
0
Allah bir ....(Her yazılan makale ya da yorumu haklı haksız demeden beğenmeyen bir grup var ya..işte bu Allah bir sizin için... bakalım tavrınız ne olacak).. adam çocuklarım diyor, torunlarım diyor belli ki çok bunalmış...
Menderes YILDIRIM 24 Nisan 2019 15:13
Taha Bey; BİZLER, ALLAH' a KUL, Hz. Muhammed' e ÜMMET, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK' e YOLDAŞ olmadan yapılan her son böyle olacaktır. ALLAH yerine, ALLAH' ın Vasfını Taşıyanlara, Hz. Muhammed yerine HOCA Efendilerine, Ülkemizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK Yerine Parti Liderlerine BİAT edilmesinin SONUCU diyorum. Taha Bey genç kardeşim şimdilik ALMANYA vatandaşlığına geçmeyi istiyormuş. Gelecek endişelerim, GENÇLER yakında AFRİKA ülkelerinin vatandaşlığını, TÜRKİYEM Vatandaşlığına Tercih ederse ŞAŞIRMAYACAĞIM. Saygılarımla
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 15:06
Fikri hür vicdanı hür nesiller yetiştirmeliyiz. Şartla şu anda ne durumda? İnsaflı olup bu soruya fikrimiz hür vicdanımız hür cevap verelim. Taha Bey yüreğinize sağlık...
Bugün 24 Nisan 24 Nisan 2019 14:58
tsan chan rumuzlu ekşi sözlük yazarından alıntı: "bir ev inşa ettik, ama evin altında mezarlar var. hane halkı bu mezardan bahsedenleri dövüyor ya da evden kovuyor. kovmak zorunda, yoksa ev tehlikede."
ramazan koç 24 Nisan 2019 14:58
yazmadı bilmiyorum şimdi duadan başka yapacak bir şeyim kalmdı gelin meme kanseri oğlum eczacı fakültesinde bunlar tıpa bağlı fakülteler onun için hükümet bunları iyi hesaplamarı lazım ikiside bilim adamı amerikaya çalışıyor hasan koç emine koç profosör ler internete girince çıkıyor isimlrini yazdım bende kayseriliyim siz yozgatlı bunları dile getirmeni istiyorum. hoşça kal.
karar okuru 24 Nisan 2019 14:50
Şartlar uygun olsun,imkanlar olsun ülkemizde kimse kalmaz!Gerçek bu dur!Eğitimin olmadığı,adaletin işlemediği insan hak ve özgürlüklerinin pamuk ipliğine bağlı olduğu hiç kimsenin komşusundan emin olmadığı,geleceğinden ümidini kesenlerin olduğu bir yerde her halde kimse yaşamak istemez...
Nevzat Cemiloğlu 24 Nisan 2019 14:46
Ne acıdır ki, bütün varlığım her iki evladımı da Almanya'da üniversite okumaya ve orada çalışmaya var gücümle teşvik ediyorum. Çünkü yaşadığım 54 yılda Ali geldi Veli gitti ama bu ülkede hiçbir şey değişmedi. Hukukun olmadığı yerde ot bile yeşermiyor. Bizi yönettiğini sananlar dönüp bir arkasına baksın.
ramazan koç 24 Nisan 2019 14:49
sayın akyol ben sizi hergünden tanırım hollandada çalışyordum benim oğlum ege kmya bölümünü bitirdi üç sene egede çalıştı 91 de amerikaya gitti hanımıda aynı 5 üniversteden sonra şimdi marşall üniversitesinde ikiside kanser üzerine çalışıyor iki çocukları var kızı kimyayı bitirdi tıpıda bitirdi şimdi doktor oğluda ticareti bitirecek 40 bin dolar karşılıksız burs vermişler başarısından dolayı oda tıpı okuyacak benim korkum o yavrularrın gelmemesi oğluma gel bak gül cumhur başkanı ol
Çerkez Ethem 24 Nisan 2019 14:23
Haklı gençler ! İmkanı olan niye t.c. de yaşasın !? Eninde sonunda akıllı bir kişi ya t.c. de sistemle ters düşcek yada elit/siyasetçilerin kolpa davaları yolunda kullanılcak/harcancak yada omür boyu köle gibi calışsada, devletin içinden birisini tanımadıkça, biryerlere gelemiycek! Bu kaçınılmaz t.c gerçekleri, beyin göçünden önce insanları intihara sürüklemeye yeter !
Zeki Mızraklı 24 Nisan 2019 14:11
ÇOCUK yerden göğe kadar haklı. Kimin hukuk güvenliği var ülkede? Bir siyasi parti lideri bile ölümden linçten kurtuldu ama yapanlar elini kolunu sallıyorlar, kahraman ilan ediliyorlar. Çocuk çok haklı. Allah tez zamanda bütün millete akıl fikir bahşetsin.
Şef 24 Nisan 2019 13:44
BEY EFENDİ , GÖÇ HEP VARDIR...ASIL GÖÇ GÜNÜ GELDİĞİNDE BAZI YORUMCYULARIN HALİ NİCE OLA? İşi gücü bırakmış , hükümete nereden vuralım anlayışınıza Nalet olsun.
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 18:24
1
Lanet olacak bir. İki; bu lanet dilini bırakalım. Eleştiri iyileştirir,vurmak değildir;vurmak yaralar,yok eder.
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 13:20
Araştırma üniversitelerine norm kadro yönetmeligi uygulamak yanlış koşulları saglıyan her akademisyene doçent ve profesör kadrosu otomatik verilmeli kadro zenginleşmeli bu kadrolara karşılık ne kadar araştırma yapıldığı sorulmalı norm kadro sadece lisans öğretimi yapan fakültelere uygulanmalıdır. Araştırma üniversitesi akademisyenler kadro verilmeyerek şevkleri kırılmamalıdır beyin göçü önlenmelidir
edy.. 24 Nisan 2019 12:55
Gelecek korkusumu ? hazıra konma isteğimi ? kendisi birşey yapmayıp hep bir kurtarıcıdan medet umma isteğimi?
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 14:52
4
Hayır kısır toprak.
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 12:43
Ne yalan söyleyeyim, bu göçük beyin muhabbeti sıktı artık.
Allah’a şükür ben bir Alman vatandaşı oldum ve özgür bir insanım her Türkiye gidişte korkudan her Almanya’ya gelişte sevinerek Almanya’ya Türkiye’de sağsalim geldiğim için Türkiye’de başıma bir şey gelmediğinden dolayı yerleri öperek Almanya’ya dua ediyorum allah başımızdan eksik etmesin.
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 12:14
Benim cocuklardan biri avrupada iyi bir muhendislik okulunu dereceyle bitirdi.Okula ilk basladiginda turkiyede savunma sanayinde calisacagini soyluyordu ben de sen AKP'yi desteklemiyorsan kim sana neden is versin diyordum.Simdi 2 senedir doktora yapiyor ve hic turkiyede calismaktan bahsetmiyor.Sen turkiyede calismayacakmisin dedigimde beni hapsemi atsinlar istiyorsun diyor
Sermet Ilgaz 24 Nisan 2019 11:53
Eğer Hak'tan vazgeçmemiz gerekecekse muasır medeniyet seviyesini de takıntı haline getirmemeliyiz. Bu şekilde baki olunca kurtulmuş olacak mıyız? Dönüşerek? Dilipak'ı anladım galiba. Bir aydınlanma yaşadım şu anda.
Sermet Ilgaz 24 Nisan 2019 11:46
Benim çocuğunu tam böyle hazırlayan arkadaşım var. Yengem mesela buna kendini kurtarmak diyor. Hayatımız dünya hayatı.
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 14:55
21
Napsın Kadıköy Ahmet Sani Gezici Kız İmam Hatip ile Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi’ne sağlanan imkanları gören her veli öyle yapar. Yengeniz haklı.
metin 24 Nisan 2019 11:36
Ancak hukukun, adaletin,özgürlüklerin ve bilimin; toplumun ekseriyeti için önemli değerler olarak görüldüğünde, evlatlarımızın ve ülkemizin geleceği için umutlanabiliriz. Bu değerleri daha çok gündemde tutmalıyız. Taha Akyol gibi daha çok aydına ihtiyacımız olduğu açıktır.
gerçekler 24 Nisan 2019 10:37
o kızımız canımız ciğerimiz alman vatandaşı olyo bizede onu eleştiren küfreden dünya ya zerre katkısı olmayanlar kalyo sonra ülke tımarhane 45 yaşındayım imkanım olsa çoluğumla çoçuğumla bi dakika durmam
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 10:36
Harikasınız Taha bey Memlekette sayısı azalmış gazetecilerden düşünürlerden birisiniz.Televizyonlara gazeteci hukukçu diye çıkan şarlatanlar sizin bu objektif ve sağduyulu yazılarınızı okuyunca azda olsa utanırlarmı aceba kendilerinden(zannetmem de) Doğruları yazmaya devam etmeniz dileğiyle saygılar
Geçmişte imalat yapan mühendis bir arkadaşım, sıkça Almanya'ya iş seyahati yapardı. Bir gün bana şunu söyledi: "Almanya'ya gittiğim zaman, daha hava alanına iner inmez, kendimi 'baba ocağına' gelmişim gibi hissediyorum." Bu sözün anlamını kaç Türkiye insanı anlar acaba. Orada "evet" herkes için "evet" tir. "Hayır" ise, aynı şekilde herkes için "hayır" dır. Uygarlık, "Adalet ve özgürlüktür." Biz bunu rüyada bile göremiyoruz...
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 10:08
Bu kızımızın gelecek korkusu bütün çocuklarımızda var. Çünkü umut yok!...
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 10:10
bir de en büyük hayali tanrı dağında ulumak olanlar var, ve üstelik bunlar ülkeyi perde arkasından yönetiyor. ah türkiyem, vah türkiyem!
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 09:46
Biz o kız çocuğunun yaşındayken Almanya'da ikinci sınıf işlerde çalışan gurbetçilerin izine geldiğinde arabalarından giyiminden çikolatalarına kadar hayranlık duyan çocuklardık.hiçbir zaman Almanya'da üniversite okuma hayali kuramazdık.türkiyede bile üniversite okuma hayali çok uzaktı.geldiğimiz yeri unutmadan bu günlerimizi eleştirelim
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 11:20
25
Himm... Omurleri uzun olasica yoneticilerimize bizi Almanya'da universite okuyup, sonrada Alman vatandasi olma hayali kurduracak seviyeye yukselttikleri icin mutesekkir olmaliyiz diyorsun yani... Peki...
Thales 24 Nisan 2019 09:29
İsviçre'nin nüfusu yaklaşık 8 milyon. 2 tane federal devlet üniversitesi var. 1) Zürih Federal Politeknik - Einstein'ınki 2) Lozan Federal Politeknik. İkisi de ilk ellide - Zürih ilk 10da. Zürih'in bütçesi 1,88 milyar dolar; Lozan'ın 0,97 milyar dolar (2017). Boğaziçi 0,06 milyar dolar. Türkiye'de devlet üniversitesi sayısı 7'ye inmeli (her bölgeye bir tane). Her birine 500 milyon dolar bütçe verilmeli.
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 15:00
16
Kesinlikle doğru.
İskender Çayla 24 Nisan 2019 09:24
Hakikati kız çocuğu söyledi diye öğrenmedik. O, sadece kral çıplak dedi. Zaten son 3 yıldır artan bir şekilde yurtdışına beyin ve sermaye göçü yaşıyoruz. Ülkeyi yönetenlerin iyi düşünmesi lazım.
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 09:25
Bu durum çocuğun biri kuyuya bir taş attı denilip geçiştirilemez. İmkan bulur bulmaz aynı yolu izleyecek çok Türk vatandaşı var. Allah razı olsun bir AKP milletvekili üzerinde düşünülmesi gerek dedi ama geri kalan tayfa yine hiç üzerine alınmadı. Hele biri İçişleri Bakanına çocuğun ana-babası araştırılsın Fetöcü olabilir demiş. Halbuki kızcağız ana-babasını çok küçük yaşta kaybetmiş. FETÖ olmasa ne diyeceklerdi çok merak ediyorum.
Bahri Polat 24 Nisan 2019 08:51
Bir okulda yerleri paspas eden personel 2020 TL alırken,ücretli öğretmen en fazla 1500 TL alabiliyor. Diyanet 9500 kadro alırken,ülkenin mühendisleri boş geziyor.Gitmesinler de ne yapsınlar?
Thales 24 Nisan 2019 09:38
7
Bütün K-12 okulları, yönetimleri ile birlikte ilçe belediyelerine devredilmeli. Ülke genelinde KDV oranı düşmeli, karşılığında ilçe belediyelerine istedikleri oranda eğitim vergisi salma yetkisi verilmeli. İlçe belediyeleri öğretmen alımında ve öğretmen haklarında tek yetkili olmalı, temel müfredat dışındaki seçmeli derslere kendi karar vermeli. MEB çok temel bir müfredat belirlemeli, sadece denetim ve ölçüm yapmalı. İlçeler arası rekabet ve seçmeni memnun etme dürtüsü eğitimin kalitesinde hızlı bir sıçrama yaratacak, öğretmen maaşları zıpl
sieps 24 Nisan 2019 13:02
2
thales belçika da mı yaşıyosun çünki burda eğitim böyle
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 15:00
94
Birde AKPnin kadin kollari baskaniysa ilk okul diplomasi olmasina bile gerek yok 6500 ytl aliyorlar adalet yok hukuk yok hirsizlik dizboyu
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 21:41
0
Yorumu begenmeyen 106 kisi, okullarda hizmetli veya Diyanet"te mi calisiyor acaba?
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 08:49
Bu dedikleriniz olursa beka hastası Bahçeli aç kalır.
Murat 24 Nisan 2019 08:43
Ben geçen gün yurtdışına gitmek konusunda konuştuğumuz anlaşamadığımız bir profesör tanıdığımıza sordum. Bana lütfen dürüst olarak cevap ver dedim. Hocam mesela sizin Üniversiteye çok zeki bir çocuk başvursa ama torpili yok bir de siyasilerin yukarıdan emri ve torpili ile biri gelse hangisini öğretim üyeliği için seçersiniz diye sordum. Bana 2.ni seçeriz dedi. 4-5 sene yurtdışında bulunmuş peki dedim. Yurtdışında bulunduğunuz üniversitede hangisini seçerler dedim. Siyasi görüşüne bakmadan zeki olanı seçerler dedi. Yoruma gerek var mı dedim. Sus
BOZKIRLI 24 Nisan 2019 08:29
Almanyada yaşayan biri olarak Taha Bey'in dile getirdiği nufus hareketliliği rakamları aşağı yukarı bütün ülkelerde var. Örneğin, Almanyadan heryıl, yaklaşık 140 bin Alman varını yoğunu satıp Avusturalya ve Kanada gibi ülkelere göç ediyor... Taha Bey'in göçün sebeblerini, diğer paydaşları gibi, bütün yönleri ile değilde sadece iktidar yönetimi üzerinden değerlendirmesini iktidar ile olan bir hesaplaşma olarak görüyorum. Fikirler, hergün hedefe konan kişilere yönelik olmaya başlamışsa orda özgünlük kaybolmuş demektir Taha Bey. Maalesef bu sizd
Ich bin Türk 24 Nisan 2019 09:20
18
Bizde Almanya'da yaşadık, her yerde bu mevzular konuşulurken yürütme eleştirilir...Sanki hiç Almanya da haber dinlememiş, gazete okumamış biri gibi yazmışsın kardeş objektif olmak bir erdemdir, Merkeli nasıl eleştiriyorlar hemde çatır çatır...
Köroğlu 24 Nisan 2019 09:45
43
Almanya'daki göçün farklı sebepleri olabilir. Türkiye'deki göçün sebebi eğitimli ve zeki gençlerin iktidarın vizyonuna inanmaması, Türkiye'nin geleceğinden emin olamaması. Aklı başında hiç kimse geleceğini AB yerine Ortadoğu'da veya Rusya'da aramaz.
Konyalı 24 Nisan 2019 10:10
32
Haklısın 140 bin ihtiyar Alman ülkeden giderken yerine 350-400 bin genç göçmen alıyorlar. Bunu niye görmezden geliyorsun sayın konyali hemşehrim.
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 10:31
48
Almanya dışarı insan gönderebilir ama almanyaya da dışardan adam geliyor. Turkiyeye geliyor mu ona bakmak lazım. Bize suriyeli mısırlı afgan genelde züğürt geliyor. Diğer ülkelerin zeki adamları beyinleri bize gelmiyor
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 10:46
17
Neyin kafasını yaşıyon yâşadığin yerdeki almanlar kaç yaş aralıģında ve ne sebeple gidiyor bi araştır ondan sonra eleştir
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 11:41
27
Turkiye deki göç geleceğe olan ümitsizlikten.
veysel 24 Nisan 2019 08:19
şurda son 10 yıl geriye gidersen bu üleknin üniversitelerinde Bilim gerekli değildi ki koca koca prf olan adamlar milletin Din'i İmanı ile uğraştılar ve bu kişilerin önemli bir kesimide Kemalist - CHP zihniyetine sahiptiler, sadece siyaset değil sorun olan, brokrasi ve Üniversite yönetimlerinin derdi Bilim olmalı , ama bunu eğitim görmüşere bile anlatamayacak durumda bir halimiz var.
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 07:07
sizin gibi kafalarla türkiye zaten ileri gidemezdi, bariz
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 07:07
Sorun sadece siyasi bölünmüşlük değil ülkede çok ciddi can,mal ve namus güvenliği sorunu var.Bunun da sebebi son yirmi yılda taşradan büyük şehirlere göçenler.Ülkede artan tek nüfus cahil ve fakir insanların nüfusu ve bu insanların ortak özellikleri sorunlarını şiddetle çözmeye çalışmaları.Hiç kimse kanunlar ve kurallara uymak istemiyor,kimse hakkına razı değil.Suçu sürekli siyasilere atmak işin kolaycılığıdır.Esas mesele bu halka doğru düzgün vatandaşlar olmadıklarını söyleyebilmekte.Bu halka davranışlarını değiştirmedikçe daha çok b
Mahmut 24 Nisan 2019 08:28
22
Çok yerinde bir yorum...
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 10:28
4
Bunlat da yasa ve kanunla yapılır cezası da ağır olur . Bunları da siyasiler yapacak elbet
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 06:27
Türkiye de her şey idolejik bakılıyor taraf olmak zorundasınız ortalama düşünemiyorum insanı hukuki yaşamak zor gücün yanında olmak zorundasınız dışlanır linç edilirsiniz bir zamanlar laikler sonra fetomeymanti şimdide beli bir idolejik düşünce dayatılıyor sonra bunların yanlış olduğu söylenip güçlüler yirtarken gariban lar cüzdanı çekiyor
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 05:49
Türkiye’de ki şiddet kültürü de bazı şeylerin gelişmesine engel. Bundan devlet şiddetini anlamayın. Halkın kendine uyguladığı şiddet. Yok korna çaldın, yok yan gözle baktın deyip insanlar birbirine öldüresiye saldırıyor. Herkesin arabasında bir levye. Bu artık olağanlaştı. Şikayet etsen dahi adam serbest kalıyor. İşte kılıçdaroğluna yumruk atan mesela. Akademik insanlar böyle ortamlardan uzak durur. Hakaret etmek, dayak atmaktan daha beter suç. Eşinin çocuğunun önünde yediğin dayakla kalırsın.
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 04:59
Kilicdaroglu'na linc girisiminde bulunanlarin hepsi serbest birakildi. Yumrugu atan Osman "amca" da dahil...
K 24 Nisan 2019 04:49
Akademisyenlerin dışarı gidişlerinin sebeplerinden biri de hak ettikleri kadrolarının vasıtasız ve yan etkisiz otomatik olarak verilmemesidir norm kadro bir fakültede öğretimin minumum koşulu olmalı doçent ve profesör koşulu nu yerine getirenlere kadro vermemenin gerekcesi olmalı bölümleri doçent ve profesör kadroları ile zenginleştirmeli norm kadro ile sınırlamamak lazım sorada bu kadrolara öğretime ilaveten araştırma mecburiyeti getirilerek performans ölçülmeli ne kadar çok kadro varsa o kadar çok araştırma istemeli kadroya sınır konmalıdır. Beyin g
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 04:23
Türkiye’deki en büyük sindirme mekanizması savcılık suçlaması ile saçma sapan bir iddianame ile bir iki sene mahkeme yüzü görmeden tutuklu kalabilmenizdir. Böyle bir uygulamanın olduğu bir ülkede hiçbir yargıç, akademisyen, iş adamı özgür olamaz. Hala bu uygulamaya son verilmedi. Bir yasa önerisi dahi yok. Mahkeme günü geldiğinde de yargıç yattığınız güne dek gelecek bir kabahat uydurup salıveriyor. Hayatınızdan ailenizden iki sene gidiyor.
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 03:33
iyi mühendislerimiz avrupaya gidip yerleşiyor.. iyi doktorlarımız avrupaya gidip yerleşiyor.. burada ıskartalar , kötüler, kopya ile hile ile mezun olmuşlar kalıyor.. onlar hakkı ile okumuş mezun olmuş olsalar onlarda hakkın, hukukun olduğu, islamın olmadığı ülkelere kaçmaya bakarlar.. sonra burada kalan kötü mühendisin yaptığı bina yıkılıyor.. kötü doktorun baktığı hasta ölüyor .millet doktora hemşireye saldırıyor .madem hastamız kıymetli iyi doktoru mühendisi yurt dışına kaçıranlara neden oy veriyoruz? aslında kendi elimizle hastayı ölüme
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 11:35
58
Muhendisim ve 23 yil once calismak icin yurt disina ciktim ve bir daha da tatiller haricinde Turkiye'ye gelemedim. 23 yilin her gunu ulkemi ozleyerek gecti, butun hayalim emekli olup, Izmir'imde huzurlu bir hayat yasamak olmustu ve o yuzden butun yatirimlarimi ulkemde yapmis, kazandigim her kurusu Turkiye'ye gondermistim... O hayalimi de elimden aldilar, dogrusunu soylemek gerekirse artik guvenimi kaybettigim icin son 1 yildir Turkiye'ye zorunlu olmadikca bir kurus gondermiyorum, param yabanci bankalarda, boyle giderse neyim var neyim yoksa onlari da satip baska bir ulkeye yerlesecegim... Beni
Şimdi bu Türk genci muhtemelen "Atatürk'ün askeriyiz" diyen cinstendir. Oysa İstiklal Savaşını kazanan şanlı ordumuzun eğitimli gençleri Batıya kaçmak yerine Atatürk'ün askerleri olarak Batıyla savaşmışlardı... Atatürk günümüzde yaşasaydı işgalci Batı ile savaşmak için yanında sadece İslamcılar ve milliyetçiler olurdu...
Karar Okuru 24 Nisan 2019 08:08
64
Kedi erişemediği ciğere mundar dermiş. Batı hayranlığı felan yok ilacını da telefonunuda o yapıyor!
Hirsizlarin Hayrani… 24 Nisan 2019 08:16
35
COK derin bir yorum olmus… Aferin…
Kuva-yi Milliye 24 Nisan 2019 09:39
38
Atatürk ün yanında olan islamcılar değildi, Türkiye'nin emperyalistlerin eline geçmesini istemeyen, ezanın susturulmasını istemeyen müslümanlardı. İslamcılar yeri geldi emperyalistlerle işbirliği yaptı.İslamcılık başka müslümanlık başkadır. Bunu şu anda akp uygulamalı öğretiyorlar zaten.
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 14:13
5
8.16, Derinliği fazla acıtmış galiba...
9.39, İstiklal Savaşını bu gün yapıyor olsak, Atatürk'ün ordusuna KK'yı yumruklayan TIR'cı Osman Amaca mı katılırdı, yoksa Alman vatandaşı olmak isteyen göç eden beyinler mi?.. Harbi delikanlı gibi cevap ver...
karar okuru 24 Nisan 2019 14:45
37
şaka gibi bir yorum.hakikaten bu arkadaşı bu hale ne getirdi acaba.Bu akıl us la eşitmidir acaba.
KARAR OKURU 25 Nisan 2019 00:14
0
14.45, Senin ayarların bozulmuş. Normali anormal sanıyorsun.
Ben bir emekli olarak yurt dışında yaşayacak ekonomik gücüm olsun bir dakika durmam.. Eğitim sıfır, hukuk yerlerde,emeklinin. köylünün ,işcinin durumu ortada öğrenci kardeşimizde görüyor bunu.. 7/24 tüm gazetelerde aynı başlık, televizyonlarda aynı yüzleri görmekten gına geldi..
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 02:12
Almanya da yetiimiş en İyi sol bek birde ofansif orta saha mı gelsin milli takıma ? yoksa almanyada yetişmiş en iyi robotik mühendisiyle, en iyi kimyageri mi gelsin diye anket yapılırsa yazdığınız konuya nasıl bakıldığıyla ilgili aydınlatıcı bir sonuç elde edebiliriz. Toplumsal bilinç seviyemizi de göstermesi açısından iyi olur.
Vay be Tayyip'te önce göç etmeyen ne beyinlerimiz vardı. Ay'a gitmişlerdi. Bilgisayarı, cep telefonunu icat etmişlerdi. Tayyip geldi onların hepsini yurt dışına kaçırdı... Yurt dışına ülkeyi yok etmek isteyen Fetöcüler kaçıyor, PKK'lılar kaçıyor... Beyinlerimiz kaçıyor... Sen neymişsin be yurt dışı...
Karar Okuru 24 Nisan 2019 08:11
53
İslamcı tayfada, bizim solcu tayfa da batıya küfürde önde koşarlar içerde başları derde girince hepsi batıya kaçarlar. İslam ülkesine kaçan islamcı, sosyalist ülkeye kaçana çok rastlanmaz. CB nin bazı çocukları bile oralarda eğitim gördü. Akıl da bilgide dolayısı ile para da onlarda biz hevesleniriz de gidemeyince çamur atarız.
Ali baba 24 Nisan 2019 01:22
Avrupada turk vatandasiyim dedinma, turkleri barbar bir millet biliyorlar, ama afrikadaki kabileler arsinda el ustunde tutuluyoruz,
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 01:15
Her yazinizin her cumlesine katiliyorum
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 01:08
Başarılı bir gencin hayali başka bir ülkenin vatandaşı olabilmek. AKP eserinle övünebilirsin...Gerçi B. Kuzu, bu başarının(!) müsebbibi olarak Kılıçdaroğlu'nu gösterdi ama göçmemiş beyinler neyin ne olduğunu biliyorlardır.
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 01:03
Ülkenin geldiği nokta burası.Küçük çocuk bile Almanya vatandaşı olmayı hayal ediyor, hedefliyor. Çok yazık çok.
Sabır! 24 Nisan 2019 00:50
Niye kurtuluş savaşı yapmışız ki?Niye Çanakkale geçilmez demişiz ki?Olsaydık ingiliz vatandaşı yada yunan vatandaşı gül gibi geçinseydik.Taha bey pes!Bu mantıkla boğazın altında tünele de gerek yok.Uçak imal etmeye,otoyol yapmaya da gerek yok.Oluruz Alman vatandaşı,belki de ABD vatandaşı,böyle gençlik varsa nerenin vatandaşı olmak istiyorsa oraya gitsin ama benim vatandaşım olmasın!
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 08:50
22
Bence tekrar okuyun çözüm odaklı bir yazı. Akp li vekillerden bile bu konu ile ilgili öz eleştiriler geldi. Eğitimin hali ortada sonuçta.
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 13:59
11
bu arada çanakkale geçildi, istanbul verildi. 5 yıl sonra kendi koşullarında geri verdiler.
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 00:48
Ben şahsen bu gencimizin bu açıklamasından sonra eğitim sistemimiz açısından yeniden ümitlendim!!! Her şeye rağmen rasyonel gençler yetişiyor, büyükleri gibi 'Almanya bizi kıskanıyor' safsatasına inanmamış, geleceğin Almanya gibi ülkelerde olduğunu anlamış.
İbrahim DİRİ 24 Nisan 2019 00:34
Adamı rektör atamışlar 7 sülalesini kadroya almış,adamı akademisyen yapmışsın yok peygamberin cep tlf vardı,yok ışınlanıyordu diye fantastik hikaye anlatıyor.Yök yöneticisi okuma oranının artmasından şikayet ediyor.Biran önce bu politize olma sarmalını kırmalıyız.
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 00:31
Ee hukuk yok, dusunce ozgurlugu yok. Cocuk evrimi okumus , burda adini soylemek bile cinayet sebebi. Simdi dusun Einstein ozel hayatiyla da gundemde olan bir yahudi. Turkiye de yasatirmiyiz adami ? Yok. Bi de ustune elin yahidisinden gelecek hayir hic gelmesin deriz. Bir de irkci ve din fasizani sovanist yaklasim takiniriz , ikisinin de kitabimizda yeri olmamasina ragmen. Biz saga sola ecnebiye dinlie dinsize bakacagimiza nasil bir dunya kurduk ona bakmaliyiz. Guzel bir filme mi benziyor yoksa karabasan gibi mi?
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 00:33
Akademisyen olarak Turkiye' ye donup egitimin kalitesinin gelistirilmesine calisacaktim. Ama iktidar ideolojik ve siyasi saiklerle ve keyfi bicimde akademisyenleri tasfiye edince vazgectim. Cunku hak, hukuk, ozgurluk, adalet yok; guvence yok. Bu ortamda meslegimi uluslarasi standartlarda icra edemem, ustelik kodesi boylayabilirim (akademisyen elestirel dusunebilendir). Buralara Turkiye' den yaygin bir beyin gocu var. Bu kadar beyin gocu veren bir ulkenin bilgi ekonomisi ve toplumu caginda basarili olabilmesi mumkun degil. Akademisyenler hukuk devleti, ozgurlukler ve demokrasi olmadan donmezler
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 10:55
15
Sayın hocam yanınızda iş varsa beni de al. Ne iş olsa yaparım :))
Bu konuyu ele almanız çok isabetli olmuş... Ben Almanya dan döneli 6 ay oldu Türkiye'ye... Ülkemin şu ahvalini iyi bulmuyorum... Almanya'ya da 82.5 milyon insan yasıyor. 370.000 km kare içinde ve bunun 16.5 milyonu yabancı Alman değil... Biz ise 750.000 km kare içinde 81 milyon insanız. Bunun 5,5 milyonu yabancı ekserimiz müslüman ama neyi paylaşamıyoruz? Anayasal hak olan Düşünce ve kanaat özgürlüğünü kullanmaktan haya ediyoruz.Şucu bucu, terörist, hain diyecekler diye... Birde ya sev ya terk et diye başına bir de Dilemma sarılırsa, bu ülkede bilim değil iyi
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 04:23
21
Nufusun binde biri oraninda gayrimuslum vatandasimiz kaldi. Almanya'nin musluman vatandas oraniyla kiyaslayin; durumumuzu daha iyi anlarsiniz.
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 00:22
Biz devsitme futbolcu pesindeyiz. Alman milli takimina secilememis turk topculari getirip ayak gocu yapicaz. Ayak beyinden daha iyi bisey bizim ulkemizde saka bi yana cocuk turkiyenin ucra bir sehrindr doktorluk yaparken akraba saldirisi sonucu olmeye mi gelsin turkiyeye?
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 00:18
Ülkeyi bu hale getirenler utansın
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 13:41
4
Ne yapsalardı , fetö ve PKK , hep ye geç mi deselerdi. ?
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 00:13
Bu kafayla gidersek biz yetiştiririz, batıya hizmet ederler gençlerimiz. Çocuklarımız için nasıl bir gelecek bırakıyoruz? Demokratik olgunluğu olan, hukukun üstünlüğünü ilke edinmiş, adalet ve liyakati esas alan bir ülke bıraktığımızı söyleyebilir miyiz? Cevabınız hayırsa, emin olun sizin gördüğünüzün daha fazlasını onlar görüyor. Çünkü onlar globalleşmiş küresel köyün vatandaşları. Din, iman, vatan, beka söylemleriyle de bu çocukları burada kalmaya ikna edemezsiniz.
Has Parti 23 Nisan 2019 23:58
Mustafa Yeneroğlu bir terörist :)
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN