Yerli aşıya Çin aşısı protokolü: Acil kullanım onayı alabilir

Yerli aşıya Çin aşısı protokolü: Acil kullanım onayı alabilir

Türkiye'de insan üzerinde denemelere geçilen ilk yerli koronavirüs aşısının Faz-2 çalışmaları tamamlandı. 250 gönüllü üzerinde yapılan Faz-2 çalışmasının nisan ayının sonunda raporlanacağını belirten Prof. Dr. Mustafa Çalış, ülkemizde kullanılan Çin aşısının da Faz-3 aşaması devam ederken, belli güvenlik aşamasından sonra 'acil kullanım' ile onay aldığını hatırlattı ve yerli aşıda da böyle bir şey olabileceğini düşündüklerini dile getirdi.

Kayseri'deki Erciyes Üniversitesi (ERÜ) bünyesindeki Aşı Araştırma ve Geliştirme Merkezi (ERAGEM) ile İyi Klinik Uygulama ve Araştırma Merkezi (İKUM) tarafından yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen Sağlık Bakanlığı ile Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı'nca (TÜSEB) desteklenen yerli aşının Faz-1 çalışması 44 gönüllü üzerinde yapıldı.

10 Şubat'ta 250 gönüllü üzerinde başlayan ve 9 Mart'ta tamamlanan Faz-2 çalışmasından elde edilen sonuçların raporlanması süreci ise devam ediyor.

9.jpg

'FAZ-3 AŞAMASINA GEÇİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM'

Aşı çalışmalarına ilişkin açıklama yapan ERÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Faz-1 aşamasını başarıyla geçtiklerini belirtti ve Faz-2 aşamasının da başarılı geçeceğine inandıklarını dile getirdi.
"Biz Faz-1 ile ilgili raporlarımızı tamamladık. Yine Faz-2 çalışmalarıyla ilgili raporlarımızı da nisan ayının sonuna doğru gönüllülerden aldığımız kanlardaki antikor oluşumu ve diğer paramediklere bakılarak etkinlik sonuçları raporlanacak" diyen Prof. Dr. Çalış, "Bu raporlama sonucunda da inşallah hem güvenlik hem de etkinlik başarılı bir şekilde ortaya çıktıktan sonra Faz-3 aşamasına geçileceğini düşünüyorum" dedi.

'FAZ-3 AŞAMASI 2-3 AY SÜRER'

Prof. Dr. Çalış, "Faz-3 aşamasını tek bir merkez ve üniversitenin yapmasının imkanı yok. Faz-3 çalışması Sağlık Bakanlığı ve TÜSEB koordinasyonunda yapılacak. Bizim tahminimiz bunun en az 20-30 merkezde yürütüleceğini düşünüyoruz. Yurt dışından da birkaç merkezin buna dahil olacağını tahmin ediyoruz. Biz Erciyes Üniversitesi olarak Faz-3 aşamasında yer almak istiyoruz ve alacağımızı da düşünüyoruz. Faz-3 aşamasındaki güvenlik verileri iyi çıkarsa kullanıma geçeceğiz. Ülkemizde kullanılan Çin aşısı da Faz-3 aşaması devam ederken belli güvenlik aşamasından sonra acil kullanım ile onay almıştı. Biz yerli aşımızda da böyle bir şey olabileceğini düşünüyoruz. Sağlık Bakanlığımız verilere bakarak bu durumu takdir edecek. Faz-3 aşaması 2-3 ay sürer; ama bu hangi aşamada tamamen kullanıma sunulur bunu Sağlık Bakanlığı'mız kendi verileriyle ortaya koyacaktır" açıklamasında bulundu.

8.jpg

'HANGİ AŞIYA ULAŞIYORSANIZ ONU OLUN'

Kendilerine 'hangi aşıyı olalım' şeklinde sorular geldiğini belirten Prof. Dr. Çalış, "Hangi aşıya ulaşıyorsanız onu olun" dedi. Açılamasına "Yani 'Şu aşıyı ya da diğer aşıyı seçelim' lüksümüz yok. Zaten ülkemizde kullanılan Covid-19 aşıları güvenli ve etkin olmasa Sağlık Bakanlığı'mız izin vermez. Sağlık Bakanlığı'mız izin verdiği her aşı hem güvenli hem de etkindir. Vatandaşlarımız bu aşılardan hangisini bulursa olmalarını isterim" diyerek devam etti.

Prof. Dr. Çalış, yerli aşı çalışmalarına ilişkin sorularla karşılaştıklarını belirterek "Tabi yerli aşıyla ilgili sorular geliyor. 'Yerli aşıyı bekliyoruz' diyenler oluyor. Ben bu vatandaşlarımıza şunu söyleyebilirim. Bu çok gurur verici ama şu anda pandemi döneminde hele hele 3’üncü piki yaşarken böyle bir şey doğru değil. Sıranız geldiyse bulduğunuz aşıyı olun. İnşallah yerli aşımız da kullanıma geçtikten sonra ileriki aşamalarda yerli aşımızı olursunuz demek istiyorum" ifadelerini kullandı.

 

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN