Yılbaşı için hindi fiyatları 2020 | Hindi nereden alınır?

Yılbaşı sofralarının vazgeçilmezi hindi, ne kadar zahmetli olsa da lezzeti ve görüntüsüyle birçok insanın tercihi oluyor. İnternetten de satışı yapılan hindinin fiyatları ise cinsine ve kilogramına göre değişiyor.

Yılbaşı için hindi fiyatları 2020 | Hindi nereden alınır?

Her yıl süpermarketlerde de satışı yapılan hindiyi almak isteyenler, internetten canlı hindi fiyatlarını şimdiden araştırıyor. 2020 yılı için belirlenen hindi fiyatı bulunmuyor. Ancak interneti şöyle bir kolaçan ettiğimizde fiyatların 120 TL ile 350 TL arasında değişkenlik gösterdiği ortaya çıkıyor.

HİNDİ NEREDEN ALINIR?


Yılbaşında sofrasını hindi etiyle şereflendirmek isteyenler, internetten birçok siteden canlı hindi satın alabiliyor. Örneğin Sahibinden’den hindi satışı yapan besiciler bulunuyor. Bunun dışında 'Kümestenal' diye bir internet sitesi, 150 TL ile 200 TL arasında değişen fiyatlarda hindi satıyor. Migros'ta da hindi eti satışı yapılıyor ancak şimdilik bütün olarak bir hindi satışı bulunmuyor. Migros gibi Carrefour SA da hindi etini göğüs şeklinde satıyor. 


İlerleyen günlerde süpermarketlerde hindi satışına başlanması durumunda, yine KARAR.com aracılığıyla sizlerle paylaşacağız.

YILBAŞI İÇİN HİNDİ FİYATLARI 


Amerikan bronz hindinin ortalama 6 kilogram fiyatı 120 TL ile  350 TL arasında değişiyor. Organik doğal köy hindisi 200 TL'den satılırken, Kandıra hindisinin satış fiyatı ise 165 TL olarak açıklandı. Köyden direk üreticilerin yetiştirdiği hindiler ise 250 TL'den alıcı buluyor. 

HİNDİ ALIRKEN NEYE DİKKAT ETMELİ?

Hayrabolu’daki çiftliğinde yıllardır hindi üreticiliği yapan Muzaffer Çetin, iyi bir hindinin kanatlarının altına bakılarak anlaşılacağını belirterek, sarı ise yağ bağlamışsa iyiliğinin oradan anlaşılabileceğini söyledi. 

Kanatlarının altında sarılık olmayan hindinin yağ yapmadığı bilgisini paylaşan Çetin, hindinin yağlı olduğunda daha çok lezzetli ve besili olduğunu belirtti.

Hindi etinin sarı olması gerektiğini, tüy olmaması gerektiğini ifade eden Çetin, kazık tüyünün olmaması gerektiğini vurguladı.

yilbasi-icin-hindi-fiyatlari-2020-hindi-nereden-alinir.jpg

HİNDİ DOLMA NASIL YAPILIR?


Hin­di ma­ri­ne mal­ze­me­le­riy­le 24 saat ma­ri­nede bek­le­ti­lir. Kre­ma, ga­le­ta unu, in­ce di­lim­len­miş havuç, yu­mur­ta, so­ğan, pı­ra­sa, ke­kik ve fı­rın­lan­mış kes­ta­ne ka­rı­şı­mın­dan harç ya­pı­lır ve hin­di­nin içine güzelce dol­du­ru­lur. 180 de­re­ce fı­rın­da nar gi­bi kı­za­ra­na dek hindi pi­şi­ri­lir. İçi­nin piş­me­si adına üze­ri ka­pa­tı­lıp yeniden pi­şir­me­ işlemi de­vam edi­lir. Hin­di fı­rın­la­nır­ken altı, seb­ze ve so­ğanla bes­le­nir, 2 bar­dak su ilave edilir.

Kızınca şayet hâlâ piş­me­miş­se üstünü ali­min­yum fol­yoyla kapatın ve yeniden fırına koyun. Et­ra­fı fı­rın­lan­mış kes­ta­ne, ta­ze soğan, kekik ve biberiyeyle süsleyin. Ya­nın­da­ki seb­ze ha­zır­la­nır­ken iri doğ­ran­mış ka­rı­şık seb­ze­ler kı­tır kalana kadar su­da haşlayın. Ardından te­re­ya­ğın­da soteleyin. Ha­zır­la­nan seb­ze­ler ve iç pi­lav ile birlikte ser­vis edebilirsiniz.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN