ABD’de aşı uygulaması genişletildi

ABD’de aşı uygulaması genişletildi

ABD’de koronavirüs aşısı uygulaması ülke genelinde bugünden itibaren 16 yaş ve üzeri yetişkinleri kapsayacak şekilde genişletildi.

ABD'de aşılamada yaş sınırlaması uygulayan son eyaletler Hawaii, Massachusetts, New Jersey, Oregon, Rhode Island ve Vermont, Başkan Joe Biden’ın belirlediği tarih çerçevesinde, 16 yaş ve üzeri tüm yetişkinlere aşı uygulamasını açtı. 

Biden, 6 Nisan’da yaptığı açıklamada, daha önce 1 Mayıs olarak belirlediği ülke genelindeki tüm yetişkinleri kapsayacak Kovid-19 aşısı uygulaması tarihini 19 Nisan’a çektiğini duyurmuştu. 

 

 

SAĞLIK MERKEZLERİNDEN RANDEVU ALINACAK

ABD Gıda ve İlaç Dairesince (FDA) kullanımı onaylanan Pfizer/BioNTech aşısı için 16 yaş ve üzeri, Moderna aşısı için 18 ve üzeri yetişkinler, bulundukları bölgelerdeki sağlık merkezlerinden randevu alabilecek. 

Ülkede onaylanan Johnson and Johnson Kovid-19 aşısının ise kanda pıhtılaşmaya neden olduğu raporları üzerine FDA ile Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezinin (CDC) 13 Nisan’da yaptıkları ortak çağrıyla kullanımına ara verilmişti. 

CDC, dün yaptığı açıklamada, ulaşılan 131 milyon rakamla ülkede yetişkinlerin yarısının ilk doz Kovid-19 aşısı olduğunu belirtmişti. 

Günlük 4 milyon civarında Kovid-19 aşısı uygulanan ABD'de ölümlerin sayısı 567 bini aşarken, vaka sayısı 32 milyona yaklaştı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN