02.04.2020  15:30
SON GÜNCELLEME: 
03.04.2020  00:33
KAYNAK: 
BRÜKSEL/AA

AB'den hukuk ve demokrasi çağrısı: Derin endişe duyuyoruz

AB'ye üye 13 ülke, koronavirüs kapsamındaki acil önlemlerin hukukun üstünlüğünü ihlal edebileceğinden endişe duyuyor.

+
-

Avrupa Birliği (AB) üyesi 13 ülke, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle alınan önlemlerin hukukun üstünlüğüne ve temel haklara aykırı olmaması çağrısında bulundu.

"İHLAL RİSKİNDEN ENDİŞE DUYUYORUZ"

Beçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Portekiz, İspanya ve İsveç, yayımladıkları ortak açıklamada, "Bu benzeri görülmemiş durumda, üye devletlerin vatandaşlarını korumak ve krizi aşmak için olağanüstü önlemler almaları meşrudur. Bununla birlikte bazı acil durum önlemlerinin kabul edilmesinden dolayı hukukun üstünlüğü, demokrasi ve temel hakların ihlali riskinden derin endişe duyuyoruz." ifadeleri kullanıldı.

"İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ KISITLANMAMALI"

Açıklamada, "Acil durum önlemleri kesinlikle gerekli olanlarla sınırlı olmalı, doğası gereği orantılı ve geçici olmalı, düzenli incelemeye tabi olmalı ve yukarıda belirtilen ilkelere ve uluslararası hukuk yükümlülüklerine uymalıdır. İfade özgürlüğünü veya basın özgürlüğünü kısıtlamamalıdırlar." çağrısı yapıldı.

NE OLMUŞTU?

Macaristan Parlamentosu, Kovid-19 nedeniyle Acil Durum Yasası'nı onaylamıştı. Yasa, Macaristan Başbakanı Viktor Orban'a, meclisin denetimine tabi olmadan, ülkeyi kararnamelerle süresiz yönetme yetkisi verdi.

DİĞER HABERLER
Erdoğan, Tebbun ile görüştü
Koronavirüs kısıtlamaları ne zaman sona erecek?
HES kodu nasıl alınır?
İşte 81 ilde seyahat edilebilen izin belgesini almanın yolu
Kadına şiddet Türkiye'de azaldı
Uzaktan sınavlar nasıl yapılacak?
28 Şubat'ın Genelkurmay Başkanı vefat etti