Aliyev'den Karabağ açıklaması: Türkiye barış sürecinde olmalı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Türkiye'nin kendilerine verdiği desteğe teşekkür ederek "Türkiye güçlü bir devlettir. Bu işlerde faal olmalıdır. Türkiye bundan sonraki barış sürecinde mutlaka olmalıdır" dedi.

Aliyev'den Karabağ açıklaması: Türkiye barış sürecinde olmalı

Azerbaycan ile Ermenistan arasında son günlerde tırmanan tansiyon ile ilgili Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev açıklamalarda bulundu. Rus haber ajansı RIA’nın “acil” koduyla servis ettiği haberde Aliyev Türkiye’nin de barış sürecine dahil olması gerektiğini söyledi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, "İşgal altında olan bölgeler bize verilirse barış sağlanır. Ateşkes için bize uluslararası garantiler verilmeli. Her iki taraf askerlerine talimat vermelidir. Türkiye güçlü bir devlettir. Bu işlerde faal olmalıdır. Türkiye bundan sonraki barış sürecinde mutlaka olmalıdır. Türkiye'nin verdiği desteğe teşekkür ediyoruz" dedi.

"ERMENİSTAN'IN SİYASİ İSTİKRARI BOZUK"

Cephedeki durumu da değerlendiren Aliyev "Ermenistan bölgedeki stratejik noktaları hedef aldı. Bizim doğrudan kendilerine saldırmamızı istiyorlar. Ermenistan içinde ciddi rahatsızlık var, siyasi istikrar bozuk" ifadelerini kullandı.

27 Eylül’de başlayan çatışmalar kısa sürede alevlenmiş ve özellikle Ermenistan ordusunun Azerbaycan’da sivillerin yoğun yaşadığı bölgelere saldırması uluslararası kamuoyunu tedirgin etmişti. Özellikle petrol ve doğalgaz boru hattının geçtiği bölge jeostratejik önemi dolayısıyla dikkat çekiyor.

AKAR: ERMENİSTAN SAVAŞ SUÇI İŞLİYOR

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar başkanlığında, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kuvvet Komutanları ile Bakan Yardımcıları Yunus Emre Karaosmanoğlu ve Alpaslan Kavaklıoğlu’nun da katılımıyla video telekonferans toplantısı gerçekleştirildi. Azerbaycan-Ermenistan arasında yaşanan çatışmalara ilişkin değerlendirmede bulunan Akar, “Ermenistan sivilleri hedef alarak bu şekilde savaş suçu işliyor. Bunun herkes tarafından bilinmesi lazım. Çocuk, kadın, yaşlı demeden masum sivilleri açıkça hedef alan Ermenistan yöneticileri başta kendi halkı olmak üzere insanlık vicdanında mutlaka önümüzdeki dönemde yargılanacaktır” dedi.

Azerbaycan-Ermenistan arasında yaşanan çatışmalara da değinen Akar, Azerbaycan’ın işgal edilen öz topraklarının verilmesini, işgalci durumundaki Ermenilerin oradaki toprakları terk etmelerini istediğini belirtti. Akar, “Sonuna kadar Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanındayız, yanında olmaya devam edeceğiz. Terör örgütleriyle bile iş birliği yapan Ermenistan cephede kahraman Azerbaycan ordusu karşısında büyük hüsrana uğrayınca, önce yalanlarla kara propagandaya sarıldı. Hepsinin de yalan olduğu çok kısa sürede ortaya çıktı. Şimdi de barbarca ve terör estirircesine masum sivillerin yaşadığı bölgeleri hedef alıyor. Sivil yerleşim yerlerinde birçok masum insanın ölümüne neden oluyorlar. Ermenistan sivilleri hedef alarak bu şekilde savaş suçu işliyor. Bunun herkes tarafından bilinmesi lazım” dedi.

"ERMENİSTAN YÖNETİCİLERİ YARGILANACAK"

“Çocuk, kadın, yaşlı demeden masum sivilleri açıkça hedef alan Ermenistan yöneticileri başta kendi halkı olmak üzere insanlık vicdanında mutlaka önümüzdeki dönemde yargılanacaktır” diyen Akar, “Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Ermenistan daha fazla insanlık suçu işlemeden işgal ettiği toprakları derhal boşaltmalı, terör örgütleri ile iş birliğine son vermeli, bölgeye getirdiği paralı askerleri, teröristleri de bir an önce bölgeden çıkarmalıdır. Ayrıca 30 yıl boyunca işgale sessiz kalanlar Ermenistan'ın bu yüzünü görmeli ve işgal edilen toprakların gerçek sahiplerine verilmesi için çaba sarf etmelidir” diye konuştu.

İŞGAL ALTINDAKİ 3 ÖNEMLİ NOKTA KURTARILDI 

Azerbaycan, Ermenistan işgali altındaki topraklarını kurtarmaya devam ediyor. Aliyev, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Cebrayıl’e bağlı Şıhali Ağalı, Sarıcalı ve Mezra kentlerinin yanı sıra birçok stratejik noktanın işgalden kurtulduğunu ifade ederek, “Cebrayıl’a bağlı 3 önemli nokta ve stratejik yükseklikler azad edildi. Kahraman ordumuzun operasyonları devam ediyor. Karabağ Azerbaycan’dır” dedi.

 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN