Alpay Azap kimdir, kaç yaşında, nereli? Bilim Kurulu'ndan neden ayrıldı?

Alpay Azap kimdir, kaç yaşında, nereli? Bilim Kurulu'ndan neden ayrıldı?

10 Ocak 2020 günü Sağlık Bakanlığı tarafından koronavirüsle mücadelede isabetli kararlar almak ve danışmak amacıyla kurulan Bilim Kurulu'nda yer alan Prof. Dr. Alpay Azap, sürpriz bir kararla üyelikten ayrıldığını duyurdu. İşte, Alpay Azap biyografisi...

Alpay Azap'ın Bilim Kurulu'ndan ayrılma nedeni, belli oldu. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji öğretim üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu'ndan ayrılma kararını şu sözlerle duyurdu: "Halen yürütmekte olduğum Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Başkanlığı faaliyetlerine daha fazla zaman ayırabilmek amacıyla Bilim Kurulu'ndan ayrıldığımı bildiririm."

Bilim Kurulu resmi bir devlet görevlendirmesiyle oluşturulmadığı için Prof. Dr. Alpay Azap'ın istifası, kuruldan ayrılma bilgisini Sağlık Bakanı'na bildirmesi ve kurulun iletişim kanallarından ayrılmasıyla gerçekleşti. Deneyimli ismin, ekim ayından bu yana da Bilim Kurulu toplantılara katılmadığı ve iletişim kanallarındaki tartışmalara da dahil olmadığı öğrenildi.

alpay-azap-edited-1.jpg
Alpay Azap

ALPAY AZAP'IN HAYAT HİKAYESİ

1969 yılında dünyaya geldi.

1995 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olduktan sonra aynı üniversitede 2000 yılında İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı'nda yüksek lisansını tamamladı.

Prof. Dr. Alpay Azap, 2000-2001 yıllarında Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde, 2002 yılından itibaren de Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde uzman olarak çalıştı. 2006 yılında 'doçent', 2011 yılında 'profesör' unvanı aldı. Burada öğretim üyesi olarak görevini sürdürüyor.

2010 yılında İbni Sina Hastanesi Başhekim Yardımcısı görevine getirildi. Bu idari görevi sırasında İnsan Kaynakları, Kalite Birimi, Tıbbi Malzeme Birimi, Bilgi İşlem Birimi'nde görev yaptı.

ALPAY AZAP'IN KARİYERİ

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK), Avrupa Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (ESCMID), Türk Hematoloji Derneği ve Febril Nötropeni Derneği üyelikleri bulunan Prof. Dr. Alpay Azap, 2008-2011 yılları arasında KLİMİK Derneği Yeterlilik Sınav Komisyon Sekreterliği görevini yürüttü.

Klimik Dergisi ve Infectious Diseases & Clinical Microbiology Dergisinin editörler kurulunda yer alan Prof. Dr. Alpay Azap'ın uluslararası bilimsel dergilerde yayımlanmış 28 makalesi, uluslararası bilimsel toplantılarda ikisi sözel olmak üzere 24 bildirisi, ulusal bilimsel dergilerde yayımlanmış 30'un üzerinde makalesi ve ulusal bilimsel toplantılarda sunulmuş 100'ün üzerinde sözel ve poster bildirisi bulunuyor.

Bağışıklama, sağlık bakımıyla ilişkili infeksiyonlar, infeksiyon epidemiyolojisi, bağışıklığı baskılanmış hastalarda (organ nakil alıcıları, kanser hastaları vb.) gelişen infeksiyonlar, antibiyotik direnci, grip ve yeni ortaya çıkan infeksiyonlar özel ilgi alanlarıdır.

maxresdefault-3.jpg

BİLİM KURULU'NA NE ZAMAN SEÇİLDİ?

Aralık 2019'da Çin'de ortaya çıkan koronavirüs salgınına karşı Sağlık Bakanlığı doğru kararlar verebilmek adına öğretim üyelerinden oluşan bilim kurulu kurma kararı aldı. 10 Ocak 2020 tarihinde oluşturulan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu'nda; Prof. Dr. Ateş Kara, Prof. Dr. Tevfik Özlü, Prof. Dr. Alpay Azap, Prof. Dr. Canan Ağalar, Prof. Dr. Recep Öztürk, Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Prof. Dr. İlyas Dökmetaş ile beraber Prof. Dr. Alpay Azap da yer aldı. 

24 Nisan 2021 günü kendi isteğiyle Bilim Kurulu'ndan ayrıldı.

ÖZEL YAŞAMI

1969 doğumlu olan Alpay Azap, 2021 yılı itibarıyla 52 yaşındadır.

Doktor Özlem Kurt Azap ile evlidir ve iki çocuk babasıdır.

Fenerbahçe taraftarıdır.

Sosyal paylaşım sitesi Twitter'da @AlpayAzap kullanıcı adıyla yer almaktadır.

2021-04-24-161021.jpg
Alpay Azap, Özlem Kurt Azap ve çocukları

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN