Cari açık swapa mahkûm kaldı

Cari açık swapa mahkûm kaldı

Türkiye’nin cari işlemler hesabı, mayısta 3.7 milyar dolar açık verdi. 829 milyon dolarlık hata noksan payı da eklendiğinde bu rakam 4.6 milyar dolara yaklaştı. Katar ile yapılan 10 milyar dolarlık swapa rağmen, rezervlerde sadece 2.7 milyar dolarlık artış oldu. Finans hesabından yapılan giriş ise swapın bile altında kaldı. Böylece cari açığı swap kurtardı.

ALİ YILDIRIM-KARAR

Türkiye’nin cari işlemler hesabı açık vermeye devam ediyor. Son dönemde yapılan swap hamleleri açığın miktarını düşürse de yapılan takas ile rakam daha da düştü. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Mayıs 2020 dönemine ilişkin ödemeler dengesi verilerine göre, Mayıs 2019’da 1 milyar 71 milyon dolar fazla veren cari işlemler hesabında, bu yılın aynı döneminde 3 milyar 764 milyon dolar açık gerçekleşti. Bunun sonucunda 12 aylık cari işlemler açığı 8 milyar 244 milyon dolar oldu. Bu gelişmede, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 2 milyar 389 milyon dolar artarak 2 milyar 734 milyon dolara ulaşması ve geçen yılın mayıs ayında 2 milyar 907 milyon dolar net fazla veren hizmetler dengesinde mayısta 33 milyon dolar net açık gerçekleşmesi etkili oldu.

Katar ile yapılan 10 milyar dolarlık swap işlemi, cari açığı kurtardı. Mayıs ayında 3 milyar 764 milyon dolarlık borç ödendi. 829 milyon dolar ise finansal hata ve noksandan oluştu. Toplamda 4 milyar 593 milyon dolar döviz çıkışı mayıs ayında gerçekleşti. Öte yandan finans hesaplarına bakıldığında 7 milyar 314 milyon dolarlık giriş yapıldı. 9 milyar 969 milyon dolarlık girişin de swaptan yapıldığı görülüyor. Böylece rezervlerde swapa rağmen 2.7 milyar dolarlık artış olduğu kaydediliyor. Geçen yılın mayıs ayında 4 milyar 345 milyon dolar fazla veren altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı, bu yılın mayıs ayında 1 milyar 847 milyon dolar açık verdi. Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 399 milyon dolar azalarak 920 milyon dolar oldu. İkincil gelir dengesi kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 36 milyon dolar azalarak 28 milyon dolar oldu.

PORTFÖY VE HİSSEDEN ÇIKAN ÇIKANA

Doğrudan yatırımlar kaleminden kaynaklanan net girişler mayısta bir önceki yılın aynı ayına kıyasla 36 milyon dolar artarak 118 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti. Aynı dönemde, portföy yatırımları 2 milyar 539 milyon dolar net çıkış kaydetti. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurtdışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 1 milyar 9 milyon dolarlık ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında 986 milyon dolarlık net satış yaptığı görüldü. Yurtdışındaki tahvil ihraçlarıyla ilgili, mayıs ayında bankalar 60 milyon dolar, genel hükümet 2 milyar 171 milyon dolar ve diğer sektörler 448 milyon dolar net geri ödeme gerçekleştirdi.

BEKLENTİ 4.3 MİLYAR DOLARDI

Ekonomistler, cari işlemler hesabının mayısta 4.3 milyar dolar açık vermesini bekliyordu. Öte yandan nisan ayına ilişkin cari işlemler açığı 5 milyar 62 milyon dolardan 5 milyar 87 milyon dolara revize edildi. Yurtdışından sağlanan kredilerle ilgili, mayıs ayında bankalar, genel hükümet ve diğer sektörler sırasıyla 402 milyon dolar, 117 milyon dolar ve 878 milyon dolar net geri ödeme gerçekleştirdi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN