CHP'li vekil, kaymakam hakkında soru önergesi hazırladı

Hatay Dörtyol İlçesi Kaymakamı Ali Murat Kayhan'ın, koronavirüs tedbirleri kapsamında yapılan denetimler sırasında bir dolmuş şoförünü azarladıktan sonra "Çakal" demesi üzerine CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, meclise soru önergesi sundu. Şahin, önergesinde kaymakamın görevden alınmasını talep ederken İçişleri Bakanı Soylu'ya 5 soru sordu.

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Dörtyol İlçesi Kaymakamı Ali Murat Kayhan'ın koronavirüs denetimleri yapılırken bir dolmuş şoförünü azarlayıp "Çakal" demesini içeren bir soru önergesi hazırlayarak TBMM'ye sundu. Kaymakamın görevinden alınması talebinde bulunan Şahin, “Devlet adabına uymayan bu tavır ve üslup asla kabul edilemez. Kaymakamın vatandaşa hakaretler edip tehditler savurması ancak dikta yönetimlerinde olur. Kaymakam derhal özür dilemeli ve görevden alınmalıdır” ifadelerini kullandı. 

14 Mart tarihinde gerçekleşen olayda Dörtyol Kaymakamı Ali Murat Kayhan'ın vatandaşa hakaret ettiğini vurgulayan Milletvekili Suzan Şahin, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya şu soruları sordu: 
-Mülki idari amirlerin vatandaşlara hakaret ve tehdit içeren sözlerini onaylıyor musunuz? Onaylamıyor iseniz hala göreve olan kaymakamınızın bu sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz? Bir kaymakamın, kendisine ve üçüncü bir şahsa karşı bir saldırı yok iken vatandaşa ‘lan, çakal, terbiyesiz’ gibi sözler kullanması suç değil midir? Bahsi geçen şahıs bu davranışlardan dolayı özür dilemeli midir?

-Söz konusu hakaret ve tehditlerin sahibi şahıs hakkında daha önce benzer iddialar olmuş mudur?

-Devletin saygınlığı ve vatandaşlara yapılan bu hakaretlere ilişkin Bakanlığınız tarafından etkin bir soruşturma yürütülecek midir? Soruşturma tamamlanana kadar söz konusu şahıs hakkında herhangi bir yaptırım uygulanacak mıdır?

-Bakanlığınızın "yılın en iyi kaymakamı" ödülünü hangi kriterlere göre belirlemektedir? Bakanlığınızın tarafından 2018 yılında "yılın en iyi kaymakamı" ödülünü alan kaymakam Ali Murat Kayhan hangi kriterlere göre diğer tüm kaymakamları geride bırakarak bu ödüle hak kazanmıştır?

-Hatay'ın Dörtyol ilçesinde vatandaşlara hakaret ve tehditler savuran bu şahsın aldığı "yılın en iyi kaymakamı" ödülü geri alınacak mıdır?