Distribütör garantisi ile ithalatçı garantisi arasındaki fark nedir?

Distribütör garantisi ile ithalatçı garantisi arasındaki fark nedir?

Online alışveriş sitelerinde satılan özellikle akıllı telefon, tablet, bilgisayar, fotoğraf makinesi gibi birçok ürün için 'distribütör garantisi' veya 'ithalatçı garantisi' verilir. İkisinin arasındaki fark, merak konusu oldu. İşte detaylar...

Trendyol, Hepsiburada, N11, Amazon gibi internetten satış yapan online alışveriş sitelerinde yer alan akıllı telefonların bazıları için 'distribütör garantisi' verilirken, bazılarında ise 'ithalatçı garantisi' yazar. İstanbul Bilişim gibi ürünlerinin tamamına yakınını 'ithalatçı garantisi' ile satan firmaların, piyasa fiyatlarına göre bir nebze daha ucuza satış yapması zaman zaman merak konusu olmuştur. İşte ikisinin arasındaki fark...

DİSTRİBÜTÖR NE DEMEK?

Distribütör, iş hayatında kullanılan bir ticari terimdir. Yapılan iş ve konum bakımından önemli bir statüye sahiptir.

Distribütör Fransızca kökenli bir kelimedir. Fransızca 'distributeur - dağıtıcı' sözcüğünden dilimize geçmiştir.

Dilimizde distribütör olarak kullanılsa da yüklenilen görev tanımı 'dağıtıcı' anlamını çağrıştırmaktadır.

TDK'YA GÖRE DİSTRİBÜTÖR

Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğüne göre, distribütör isim köklü ve Fransızca bir sözcüktür. Dağıtıcı anlamına gelmektedir. Yani, üretici firma adına, onun ürün ve hizmetlerinin dağıtımını yapan kişi ya da firma olarak kabul edilmektedir.

DİSTRİBÜTÖR NEDİR?

Bir üretici ya da tedarikçi firmanın ürünlerini belirli bir bölgede, dağıtımını ve satışını gerçekleştirmeye yetkili olan kişi ya da firmaya 'distribütör' denir.

Üretici firma, bütün bölgelerde kendi adına bayilikler açmak yerine, yerel firmalarla hukuki anlaşmalar yaparak, ürünün dağıtımı, pazarlanması ve satılmasını sağlıyor.

Yerel firmaların, üretici firmanın ürün ve hizmetlerini anlaşma doğrultusunda dağıtım ve satım işlemini yapmalarına 'distribütörlük' adı veriliyor.

Distribütör garantili ürün

DİSTRİBÜTÖR GARANTİLİ ÜRÜN NE DEMEK?

Yurt dışı kaynaklı veya başka bölgedeki üretici firma (Örneğin Samsung ya da Apple), satış yaptığı ülkedeki veya bölgedeki bir servis ile anlaşıyor. Bu servis aracılığıyla ürünlerinin tamir ve onarım hizmeti veriyor.

Müşteriler, distribütör üzerinden ürün aldıklarında, aldıkları ürün distribütör garantili ürün oluyor. Özellikle yurt dışı kaynaklı elektronik cihaz alımlarında bu durum sıklıkla yaşanıyor.

İTHALATÇI GARANTİLİ ÜRÜN NE ANLAMA GELİYOR?

Cep telefonu, tablet veya bilgisayar alırken ithalatçı firma ve distribütör garantili ifadeleri kafaları karıştırıyor.

İthalatçı firma, ithal ettiği ve pazarladığı ürünlerin garantisini kendi karşılıyor. Anlaştığı bir servisle arıza ve tamir işlemlerini yaptırıyor.

Distribütör garantili üründe, üretici firma anlaştığı veya kendi adına açtığı servislerle garanti kapsamı içinde ücretsiz tamir işlemlerini yapıyor.

İthalatçı garantili ürün

DİSTRİBÜTÖR GARANTİSİ İLE İTHALATÇI GARANTİSİ ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Bir akıllı telefonu ele alalım, bu akıllı telefonun ülkemizde bir distribütörü yani üretici firmanın resmi dağıtıcısı varsa bu cihaz için sunulan servis hizmeti, satış ve dağıtım maliyetleri ve pazarlama gibi maliyetleri bu distribütör üstleniyor.

Marka gerektiğinde cihazı sıfırıyla değiştirme garantisini de sunmaktadır. Aynı akıllı telefon yurt dışından ithalat yoluyla ülkemize getirilip ve distribütörden bağımsız olarak satılabilmektedir. Buna nasıl izin veriliyor diye soracak olursanız, serbest piyasa ekonomisinde buna engel bir kanun olmadığını belirtelim.

Distribütörün aksine minimum maliyetle cihazı satışa sunan ithalatçı firmanın giderleri daha düşük olduğundan daha uygun fiyata satış yapabilmektedir. Bu cihazlar da garanti kapsamındadır ancak bu garantiden marka değil ithalatçı firma sorumludur. İthalatçı garantili bir cihaz satın aldınız ve sorunla karşılaştınız, bu durumda muhatabınız ithalatçı firma olacaktır.

Birçok markanın yetkili servisinde ithalatçı garantili cihazlar için hizmet verilmemektedir. Distribütörlerin sattıkları cihazların seri numaraları marka tarafında kayıtlı olduğundan üretim hatası vb. bir durumda garanti kapsamında servis sunulmaktadır. İthalatçı garantili ürünlerde sunulan garantinin kısıtlı olduğu ise bilinen bir gerçek.

Özetle ithalatçı firmaların getirdiği cihazları ucuza alırken risk de alıyorsunuz, daha az ödeyerek kısıtlı bir garanti ve servisten yararlanıyorsunuz. Eğer bu riski göze alıyorsanız bu cihazları tercih edebilirsiniz. Eğer risk almak istemiyor ve markanın güvencesinde cihaz almak istiyorsanız distribütör garantili cihaz tercih etmeniz de fayda var.

Bazı elektronik marketler sadece distribütör garantili cihaz satışı yapmaktadır. Satın almadan önce distribütör mü yoksa ithalatçı firma ürünü mü aldığınızı mutlaka sorun ve tercihinizi bu bilgiler ışığında yapın.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN