2 Haziran 2020 Salı
BIST 100
107266
%1,65
DOLAR
6,8066
%-0,09
EURO
7,574
%0,02
ALTIN
379.914
%-0,27
15°/22°
İSTANBUL
Kısmen güneşli ve sağanak yağışlı
Doç. Dr. Yusuf Savran'dan kritik koronavirüs uyarı: Türkiye ciddiyetin farkında değil, Maalesef İtalya'dan ilerideyiz
Dokuz Eylül Üniversitesi'nden Doç. Dr. Yusuf Savran, koronavirüsle ilgili kritik uyarılarda bulundu. Savran "İstatistiklere bakınca hazırlıksız yakalanmış İtalya'ya göre, 'Biz buna hazırlandık' diyen Türkiye daha ciddi bir sınav veriyor. Günlere göre, vaka, ölüm sayısı, şu ana kadar İtalyanlardan daha ileridedir. Türkiye hala bu işin ciddiyetinde değil" dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi Pandemi Servis Sorumlu Hekimi Doç. Dr. Yusuf Savran, koronavirüsle ilgili kritik uyarılarda bulunduğu bir videoyu yayınladı.

Kritik açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Savran "İstatistiklere bakınca hazırlıksız yakalanmış İtalya'ya göre, 'Biz buna hazırlandık' diyen Türkiye daha ciddi bir sınav veriyor. Günlere göre vaka sayımız ve ölüm sayımız şu ana kadar İtalyanlardan ileridedir. Türkiye hala bu işin ciddiyetinde değildir" ifadelerini kullandı.

"Bu işi ciddiye almazsak bu iş çığrından çıkacak ve bin rakamlı ölümlere ulaşacak. Türkiye bu işin ciddiyetinin farkında değil. Pandemi servisinin yöneticisi olarak deneyimlerimi aktarmak istiyorum" diyen Doç. Dr. Savran'ın açıklamaları şöyle: 

"*GÜNDE ORTALAMA 100 VAKA: Maalesef bütün 'evde kal' çağrılarına rağmen buna uymayan insanlar sayesinde virüs yayılım alanı buldu. İlk on günlük vakalara bakınca çoğu 18-45 yaş aralığında hafif vakalar. Son 48 saatteki gözlemlerimiz ise bu iş yaşlılarımıza sirayet etti. Günlük ortalama yüz vaka başvuruyor. 65 yaş üstü kronik hastalarımız olan vakalar artıyor. Bu ağır seyredecek vakalar yakın demektir. Ciddi yoğum bakım ihtiyaçları ve desteğe rağmen ölümle sonuçlanacaktır. Lütfen evde kalın. Çok geç değil. Bu virüsü böyle kırabiliriz.

*N95 MASKE KULLANMAYIN: Tuzlu gargara, limonlu su, kelle paça gibi önerilere itibar etmeyin. Bu virüs damlacık yoluyla ve yüzeylerde canlı olduğunda ellerimizle temas yoluyla bulaşmakta. Bunun için yapacağınız tek şey cerrahi maske kullanarak sizde virüs varsa yaymayı engelleyebilirsiniz. N95 maskeyi lütfen kullanmayınız. Bunu kullanmak için belli alanlar tanımlanmıştır tıp camiasında. Bu maske sizin nefesinizi dışarı veriyor. Sadece cerrahi maske kullanmanızı öneriyoruz. Hastalıklı insanların N95 maske kullanması hiç sağlıklı değil.

*TIP İNSANLARINA GÜVENİN: Ellerinizi dezenfektan bazla, ya da kolonyayla temizlemenizde ve su ve sabunla uzun süre yıkamanızda fayda var. Bu işi ciddiye almazsak bu iş çığrından çıkacak ve binli rakamlara ulaşacak. Tıp insanlarına güvenin. Evde kalın."

 
SIRADAKİ VİDEO
2 kişi gözaltına alındı
Düzce'de otomobile silahlı saldırı
Acı haberi Bakan Koca duyurdu
Tuğba hemşire koronaya yenik düştü 
Böyle bir saçmalık olabilir mi
Ünlü şairden 65 yaş kısıtlamasına isyan
ABD'de sular durulmuyor
Lüks araçlar protestocuların gazabına uğradı
BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Mesai arkadaşlarından Dilek hemşire için son görev
Üzerindeki sıfır araçlar etrafa saçıldı
Seyir halindeki kamyonun arkasına böyle takıldılar
Üzerine gelen otomobilden kıl payı kurtuldu
Troleybüsün arkasına tutunup seyahat etti
Kebapçı davul zurna çaldırdı kurban kestirdi
ABD'de şiddet boyut atladı
ABD bu polisleri konuşuyor
Cumhurbaşkanı'na biz de anlatamamışız demek ki!
Atıyla göstericiyi ezdi
EN ÇOK İZLENENLER
Babacan: İstifa ile kaosun sorumluluğunu buharlaştırdılar
İçim yanıyor, artık anlatacağım
Sistemsizlik çözüm bekleyen en acil sorun
Böyle diplomasi mi olur
Koronavirüsün gün gün belirtileri
İnanamayacaksınız ama bir rektör konuşuyor!
Tayyip Bey çok yalnız kaldı, ama kendi kusuru
YUKARI