ABD Başkanı Biden: Kaşıkçı'yı Prens Selman öldürttü

ABD Başkanı Biden: Kaşıkçı'yı Prens Selman öldürttü

ABD Başkanı Joe Biden, Suudi Arabistan'da yaptığı temasların ardından çarpıcı açıklamalarda bulundu. Biden, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın cinayetinden Prens Selman'ın sorumlu olduğunu Veliaht Prens'le yaptığı görüşmede yüzüne söylediğini aktardı.

ABD Başkanı Joe Biden, Suudi Arabistan'ın Cidde kentindeki Selam Sarayı'nda Kral Selman bin Abdülaziz Al Suud ve CIA tarafından saldırının azmettiricisi olarak nitelenen Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile görüşmesinin ardından çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Biden, Riyad yönetiminin hava sahasını İsrail’e açma karanının ardından bu ülkeyi ziyaret eden ilk ABD Başkanı oldu. Biden, Prens Muhammed’le bir araya geldiği için içte ve dışta çok eleştiriliyor. Bu eleştirileri göğüslemek isteyen Amerikan Başkanı, görüşme sırasında veliaht prense konuyu doğrudan açtığını anlattı.

Biden, “Daha görüşmenin başlangıcında konuyu açtım ve geçmişte ve bugün ne düşünüyorsam hepsini doğrudan söyledim, görüşlerimi kristal berraklığında anlattım. Bir Amerikan Başkanı’nın insan haklarıyla ilgili bir konuda sessiz kalmasının söz konusu olamayacağını belirttim” dedi.

Biden Prens Selman ile yaptığı görüşmeyi, “Temel olarak cinayetten kişisel olarak sorumlu olmadığını söyledi, ben de sorumlu olduğunu düşündüğümü belirttim” diyerek anlattı.

Biden daha önce bu cinayet nedeniyle Suudi Arabistan’ı “parya” yapacağını söylemişti ama bu sözlere rağmen ülkeyi ziyaret edip Prens Selman'la görüşmesi ABD basınında eleştirilere konu olmuştu.

2-001.jpg

Kral’la Cidde’de görüşmesi esnasında tokalaşan ABD Başkanı'nın, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’la ile yumruk tokuşturması dikkat çekti. Ajanslar iki isim arasında sırta dokunma ya da gülümseme gibi samimi işaretlerin olmadığını hatırlattı.

"SUUDİ ARABİSTAN ABD İLE ORTAKLIĞA GİRECEK"

Suudi Arabistan yöneticileriyle önemli görüşmeler yaptığını dile getiren Biden, Cidde'deki görüşmelerde enerji güvenliğini ele aldıkları ve temiz enerji konusunda Suudi Arabistan'ın ABD ile ortaklığa gireceğini ifade etti.

Biden, enerji güvenliğinin sağlanması konusunda iyi görüşmeler yaptıklarını belirtti.

Suudi Arabistan'ın güvenlik ve askeri ihtiyaçları ile ülkenin karşılaşabileceği tehditleri ele aldıklarını, Yemen konusunu da görüştüklerini aktaran Biden, "Suudi Arabistan yöneticileriyle Yemen'deki ateşkesi uzatma konusunda mutabık kaldık." dedi.

Suudi Arabistan Kralı ve Veliaht Prens ile önemli görüşmeler yaptıklarını ve aylar süren "sessiz diplomasi" sonrasında pek çok başarıya imza attıklarını kaydeden Biden, "Bu bağlamda Suudi Arabistan hava sahasını tüm sivil uçuşlara açacak. Bu kararı takdir ediyoruz. Bu önemli bir durum ve çok büyük bir başarı. Bu, Suudi Arabistan hava sahasının, İsrail'e açılacağı anlamına geliyor." dedi.

Suudi yetkililerle enerji konusunu görüştüğünü de dile getiren Biden, yüksek enerji fiyatlarını kontrol altına alabilmek için petrol üreten ülkelerin gelecek haftalarda üretim kotalarını artırmalarını beklediklerini söyledi.

"ORTA DOĞU'DA RUSYA VE ÇİN'E ALAN BIRAKMAYACAĞIZ"

ABD Başkanı Biden, Washington'ın Orta Doğu ile ilişkilerine değinerek, "Körfez ülkeleri ile ilişkilerimizi güçlendirmede ilerleme kaydettik. Orta Doğu'da Rusya ve Çin'e dolduracak boşluk bırakmayacağız." diye konuştu.

Biden, Kızıldeniz'deki Tiran ve Sanafir adalarında görev yapan barış gücünün oradan ayrılacağını bildirdi.

Irak'ı, Körfez İşbirliği Konseyi'nin (KİK) elektrik şebekesine Suudi Arabistan ve Kuveyt üzerinde bağlama konusunda da mutabık kaldıklarını aktaran Biden, G5 teknolojisi için Suudi Arabistan'la ortaklık için anlaşmaya vardıklarına dikkati çekti.

"CİNAYETTEN PRENS SELMAN SORUMLU"

Prens bin Selman ile görüşmede gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetini gündeme getirdiğini söyleyen Biden, "Görüşmede görüşümü belirttim ve çok net bir şekilde ABD Başkanı'nın insan hakları konusunda sessiz kalmaması gerektiğini söyledim. Prens bin Selman'a bu olaydan onun sorumlu olduğunu düşündüğümü söyledim." dedi.

Biden, bin Selman'ın da kendisine olayın sorumlusu olmadığını ve sorumlular hakkında gerekli adımları attığını söylediğini ifade etti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN