Almanya Başbakanı Scholz'den Ukrayna çıkışı: Rusya bu savaşı kazanmamalı

Almanya Başbakanı Scholz'den Ukrayna çıkışı: Rusya bu savaşı kazanmamalı

Almanya Başbakanı Scholz, üç aydan bu yana devam eden Ukrayna- Rusya savaşına dair açıklamalarda bulunarak, savaştan Ukrayna'nın galibiyetini beklediklerini vurguladı. Alman Başbakan "Rusya bu savaşı kazanmamalı, Ukrayna galip gelmeli" diye konuştu. Scholz ayrıca İsveç ve Finlandiya'nın katılımıyla beraber NATO'nun daha da güçleneceğini kaydederek " sizinle birlikte NATO daha da güçlenecek ve Avrupa daha da güvenli hale gelecektir" dedi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Federal Meclise (Bundestag) hitap ederek açıklamalarda bulundu.

Şubat ayından bu yana Ukrayna’da devam eden savaşı AB’nin tarihindeki en büyük kriz olarak tanımlayan Başbakan Scholz, Ukrayna'da yaşananları 'tarihte bir dönüm noktası' olarak nitelendirdi. Almanya Başbakanı, AB ülkelerinin diğer krizlerde olduğu gibi bu krizi de dayanışmayla karşıladıklarını vurguladı.

"RUSYA BU SAVAŞI KAZANMAMALI"

Ukrayna'da devam eden savaştan Ukrayna'nın galip ayrılmasını beklediklerini duyuran Scholz, "Dışarıdan gelen baskı ne kadar büyük olursa Avrupa Birliği olarak o kadar güç birliği yapar ve birlikte hareket ederiz. Hepimiz bir amacı paylaşıyoruz, Rusya bu savaşı kazanmamalı, Ukrayna galip gelmeli" diye konuştu.

"UKRAYNA'NIN YARDIMA İHTİYACI VAR"

Almanya’nın Ukrayna’yı ağır silahlarla desteklediğini ve Ukraynalı mültecileri kabul ettiğini kaydeden Scholz , "Acımasızca saldırıya uğrayan bir ülkenin kendini savunmak için yardıma ihtiyacı var ve bunu yapmak gerilimi tırmandırma olarak adlandırılamaz" dedi.

"İSVEÇ VE FİNLANDİYA SAYESİNDE NATO DAHA DA GÜÇLENECEK"

İki İskandinav ülkesi Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya yaptığı üyelik başvurusunu değerlendiren Scholz, söz konusu iki ülke ile beraber NATO'nun daha da güçleneceğini belirterek şunları söyledi:

"İsveç ve Finlandiya’daki dostlar, en içten şekilde hoş geldiniz, sizinle birlikte NATO daha da güçlenecek ve Avrupa daha da güvenli hale gelecektir. AB ve ortaklarının katkılarıyla finanse edilen bir dayanışma fonunun temelini atmaya başlamalıyız. Bu şekilde Ukraynalıların yıkımı temizlemelerine ve yeniden inşa etmelerine yardımcı olacağız"

"UKRAYNA’NIN AB’YE ÜYELİĞİNİN HIZLANDIRILMASI ÜYELİK BEKLEYEN BALKAN ÜLKELERİNE HAKSIZLIK OLUR"

Scholz, Ukrayna’nın AB’ye katılma talebinde bulunurken uzun vadeli desteğe ihtiyacı olduğunu da belirtti. Almanya Başbakanı ayrıca Ukrayna’nın AB üyeliği konusunda "kısa yol" olamayacağını kaydederek Kiev için bir istisna uygulanmasının üyelik bekleyen Batı Balkan ülkelerine de haksızlık olacağına dikkat çekti.

“Üyelik süreci birkaç ay veya yıl meselesi değil” diyen Scholz, yine de AB’nin Kiev’e yardım etmek için "hızlı ve pragmatik" bir yol bulması gerektiğini ifade etti.

"İKLİM HEDEFLERİMİZE BİRLİKTE ULAŞMAK İSTİYORUZ"

Avrupa’nın enerji krizine de değinen Başbakan Scholz, "Amacımız açık, Avrupa’nın enerji konusundaki egemenliğini artırmak ve iklim hedeflerimize birlikte ulaşmak istiyoruz" diye konuştu.

"DÜNYA GENELİNDE OLAYLARIN ÜSTESİNDEN GELECEĞİMİZE İNANCIM TAMD"

Scholz açıklamalarını şu şekilde noktaladı

"Güçlü bir ülkeyiz, güçlü ortaklarımız ve güçlü ittifaklarımız olduğu için burada, Avrupa’da ve dünya genelinde olayların üstesinden geleceğimize inancım tamdır. Ama aynı zamanda neyi savunduğumuzu biliyoruz, barış, özgürlük ve hukukun üstünlüğü"

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN