Belarus Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko'dan itiraf

Belarus Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko'dan itiraf

Belarus Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko, Polonya sınırına giden göçmenlere kendisine bağlı güçlerin yardım etmiş olmasının 'büyük olasılık' olduğunu açıkladı. Lukeşonko, göçmenlerin davetle getirildiği iddialarını ise reddetti.

Belarus Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko, Polonya sınırına giden göçmenlere kendisine bağlı güçlerin yardım etmiş olmasının 'büyük olasılık' olduğunu söyledi. Lukeşonko, göçmenlerin davetle getirildiği iddialarını ise kabul etmedi.

Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko, Brüksel'in, Belarus-Avrupa Birliği sınırındaki 'göçmen akışını kendisinin organize ettiği' yönündeki suçlamalarını da reddetti.

Ancak BBC'ye mülakat veren Lukaşenko, "Biz Slav'ız, kalp taşıyoruz. Belki de (bizden) birileri yardımcı olmuş olabilir." dedi.

Lukaşenko, Belarus'un göçmenlerin Polonya'ya geçişlerine yardım edip etmediği yönündeki soruya ise, "Bence bu kesinlikle mümkün. Biz Slav'ız ve kalp taşıyoruz. Askerlerimiz göçmenlerin Almanya'ya gitmek istediğini biliyor. Belki de biri onlara yardım etti. Ben bununla ilgilenmeyeceğim bile." diye konuştu.

POLONYA: BELARUS, GÖÇMENLERİ KAMYONLARLA TEKRAR SINIRA TAŞIYOR

Euronews'in haberine göre, Polonya hükümeti, Belarus'u, Avrupa'ya geçmeye çalışan göçmenlerin iki ülke sınırından ayrılmasından birkaç saat sonra, kamyonlarla tekrar sınıra taşıyarak yasa dışı yollardan geçmeye zorlamakla suçladı.

Polonya Sınır Muhafızları Sözcüsü Anna Michalska, perşembe akşamı, geçici kampların boşaltılmasından sadece birkaç saat sonra Belarus makamlarının yüzlerce göçmeni kamyonlarla geri getirdiğini ve onları karanlıkta geçmeye zorladığını söyledi. Michalska, "Belaruslular zorla geçme girişiminin olduğu bölgeye daha fazla göçmen getiriyor. İlk etapta 100 kişi vardı ama Belarus tarafı kamyonlarla daha fazla insan getirdi, sonra 500 kişi oldu." ifadesini kullandı.

BELARUS-POLONYA SINIRINDAKİ GÖÇMENLER BEKLEYİŞLERİNİ KAPALI ALANDA SÜRDÜRÜYOR

İki ülke sınırında, Avrupa’ya göçme arayışındaki kişiler sınır bölgesindeki kapalı alanda bekleyişlerine devam ediyor. Belarus'un Grodno şehrindeki sınır boyunda, çoğunluğu Irak'tan vize alarak Belarus'a gelen, Avrupa'ya göçme hayaliyle bu ülkeden de Polonya'ya geçmeye çalışanlar kendileri için ayrılan lojistik merkezindeki kapalı alanda geceyi geçirdi. Günlerdir Polonya sınırı boyundaki çadırlarda bekleyen çok sayıda çocuk ve kadının bulunduğu 2 bin civarındaki kişi, uzun bir aradan sonra ilk kez sıcak bir ortamda uyudu. Çok az sayıda kişi geceyi bina dışında kurdukları çadırlarda geçirdi.

İNSANİ YARDIMLAR SÜRÜYOR AMA YETMİYOR

Belarus hükümeti ve halkı, gönüllü kuruluşlar vasıtasıyla merkezde bulunanlara insani yardımlarını sürdürüyor. Merkezin önünde, Belarus Acil Durumlar Bakanlığı, Belarus Kızılhaç görevlileri ve gönüllülerden oluşan ekip çadırlarda günde iki öğün sıcak yemek yardımı yapıyor. Su, hijyen ve tuvalet ihtiyacının da giderildiği alanda, giyecek ve battaniye yardımı zaman zaman yetersiz kalıyor.

24 SAAT TIBBİ YARDIM YAPILIYOR

Göçmenlerin bulunduğu alanda zaman zaman rahatsızlananlar oluyor. Lojistik merkezin hemen yanında göçmenlere tıbbi destek için 2 ambulans ve sağlık ekipleri bekliyor. Sağlık görevlileri, başvurunun oldukça fazla olduğunu, özellikle diş ve boğaz ağrısıyla, kadınların gebelikle ilgili şikayetlerle tıbbi yardım istediğini belirtiyor. Belarus Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, merkezin yanında bulunan acil sağlık ekiplerinin 24 saat hizmet vereceği belirtilerek, sadece bir gün içinde 80 kişiye sağlık hizmeti sağlandığı, 5 kişiye ambulans içinde müdahale edildiği ve 2 kişinin de hastaneye götürüldüğü kaydedildi.

TELEFONLAR İÇİN ŞARJ SORUNU

Göçmenler arasında en önemli sorunlardan biri de merkezdeki elektrik sisteminin yetersiz kalması nedeniyle akıllı telefonlarını şarj edememeleri. Pek çok kişi, sık sık merkeze gelen gazetecilere ve yardım kuruluşu görevlilerine telefonlarını şarj edip ertesi gün getirmeleri isteğinde bulunuyor. Telefonlar yüzünden iletişimleri kopuk olan göçmenler, bir yandan da gazetecilere kendileriyle ilgili gelişmeleri ve Avrupa’ya geçip geçemeyeceklerini soruyor.

GÖÇMENLERE SES BOMBALI VE KÖPEKLİ MÜDAHALEYE SORUŞTURMA

Öte yandan Belarus Devlet Sınır Komitesi, 16 Kasım'da Belarus-Polonya sınırında Polonya sınır muhafızlarının göçmenlere yönelik müdahalesi ile ilgili soruşturma başlattı. Komiteden yapılan açıklamada, Polonya güvenlik güçlerinin Belarus topraklarındaki göçmenlere müdahalede bulunulduğuna dikkat çekilerek, olay yerinde biber gazı etken maddesi bulunduğu, bu maddenin gaz bombaları, gaz silahları için mermiler ve tazyikli sular içinde polis ve askere hizmet veren özel araçlarda kullanıldığına dikkat çekildi.

Bu maddenin insan sağlığı üzerinde olumsuz etkiye sahip olduğu da belirtilerek, ses bombalarının da olayda kullanıldığı kaydedildi. Açıklamada, olay sonrası 4'ü kadın ve biri çocuk, 30'dan fazla kişinin tıbbi yardım için Belarus tarafına başvuruda bulunduğu ifade edildi. Ayrıca Belarus-Litvanya sınırında Klevitsa bölgesinde, Litvanya sınır muhafızlarının bu ülke tarafına geçenlerin üzerine köpekleri saldırtması ve Belarus tarafına itmesiyle ilgili de soruşturma yapıldığı aktarıldı.

Belarus-Polonya sınırında 8 Kasım'dan bu yana, Avrupa’ya göçme arayışıyla çoğunluğu Irak ve Suriye'den gelerek Belarus üzerinden Polonya'ya geçmeye çalışan kişiler, ormanlık alanda kendi kurdukları kampta ve sınır önünde bekleyişini sürdürüyordu. Bu kişiler dün, sınır boyunda kurdukları kampı tamamen boşaltarak, Belarus hükümetinin bölgede hazırladığı kapalı alana geçmişti.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN