Brüksel'de ırkçılık krizi: Borrell'in istifası gündemde

Brüksel'de ırkçılık krizi: Borrell'in istifası gündemde

Avrupa’da çoğunluğu sol eğilimli şan çok sayıda siyasetçi, AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in, 'sömürgeciliği övüp, ırkçılık yaptığı' gerekçesiyle istifasını istedi. “Avrupa bir bahçedir. İnsanlığın inşa edebileceği, siyasi özgürlük, ekonomik refah ve sosyal uyumun en iyi birleşimidir. Dünyanın geri kalanı ise tam olarak bir bahçe değil. Dünyanın geri kalanının çoğu bir ormandır ve orman bahçeyi istila edebilir” diyen Borrell'i sosyal medya kullanıcılar da eleştiri yağmuruna tuttu.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, tepki çeken konuşmayı gelecek nesil AB diplomatlarını yetiştirmek için Lüksemburg'ta 13 Ekim'de oluşturulan Diplomasi Akademisi’nin açılışında yapmıştı.

Borrell, konuşmasında şunları kaydetmişti:

Avrupa bir bahçedir. Biz bir bahçe kurduk. Her şey işliyor. İnsanlığın inşa edebileceği, siyasi özgürlük, ekonomik refah ve sosyal uyumun en iyi birleşimidir. Dünyanın geri kalanı ise tam olarak bir bahçe değil. Dünyanın geri kalanının çoğu bir ormandır ve orman bahçeyi istila edebilir. Bahçıvanlar onunla ilgilenmeli ancak duvarlar örerek bahçeyi koruyamazlar. Güzel, küçük bir bahçenin duvarlarla çevrilmesi, ormanın içeri doğru yayılmasını önlemek için çözüm olmayacak.

Çünkü ormanın güçlü bir büyüme kapasitesi vardır ve duvar asla bahçeyi korumak için yeterince yüksek olmayacaktır. Bahçıvanlar ormana gitmek zorunda. Yani Avrupalılar dünyanın geri kalanıyla çok daha fazla meşgul olmak zorundalar. Aksi takdirde, dünyanın geri kalanı bizi farklı yol ve araçlarla istila edecek. Evet, bu benim en önemli mesajım: dünyanın geri kalanıyla çok daha fazla meşgul olmalıyız.

YUNANİSTAN ESKİ MALİYE BAKANI İMZA KAMPANYASI BAŞLATTI

Avrupa’da özellikle sol eğilimli çok sayıda siyasetçi, Borrell'in, 'sömürgeciliği övüp, ırkçılık yaptığı' gerekçesiyle istifasını istedi. Dünyanın dört bir yanında sosyal medya kullanıcısı da Borrell’i açıklamalarından dolayı eleştiri yağmuruna tuttu.

Avrupa Parlamentosu’nun Sol Grup üyesi Marc Botenga “Avrupa'nın en üst düzey diplomatının açıklamaları sömürgecilik ve ırkçılık içeriyor ve kabul edilemez. Avrupa Parlamentosu onu bu konuda uyarmalı” dedi. Euronews'in aktardığına göre Yunanlı sol eğilimli siyasetçi Yanis Varoufakis ise sosyal medya hesabından, “AB dışındaki ülkelerle ilgili Borrell’in ırkçı açıklamaları yüzünden kendisini istifaya davet eden bir imza kampanyası başlatıyorum” dedi.

Avrupa Parlamentosu üyesi Mick Wallace sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ise yine Borrell’i ırkçı açıklamalar yapmakla suçladı.

'SÖMÜRGECİ SÖZLER AĞIR TRAVMALARI HATIRLATIYOR'

Avrupalı siyasetçilerin dışında dünyanın dört bir yanında çok sayıdaki sosyal medya kullanıcısı, Borrell'in 'masum görünen' ifadelerinin aslında 'ırkçı ve sömürgeci' mantığını ortaya koyduğunu iddia etti.

Paylaşımlarda "Söylemin altında güçlü bir sömürgeci ve ırkçı ton yatıyor", "'Bu beyaz üstüncü', Batı'nın refahının 'orman'ın vahşice sömürülmesiyle oluştuğunu görmezden geliyor", "Masum görünen bu yorumlar 'orman'da adaletsiz, ırkçı ve sömürgeci 'bahçe'nin bıraktığı travmatik anıları canlandırıyor", "İşte Batılıların Afrikalı ve Asyalılar için esas düşüncesi bu. Bizlerin ormanda yaşayan hayvanlar olduğunu düşünüyorlar." gibi yorumlar yapıldı.

İRAN VE BAE'DEN BORELL'E TEPKİ

İran ve Birleşik Arap Emirlikleri, Avrupa dışındaki dünyayı "potansiyel olarak şiddet içeren bir orman" şeklinde niteleyen Josep Borrell'e dün tepki göstermişti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN