Google'dan İsrail sansürü: Gazze flu Kuzey Kore HD

Google'dan İsrail sansürü: Gazze flu Kuzey Kore HD

İsrail'in günlerdir bombaladığı Filistin'deki saldırılan yerlerin belirlemek ve yıkımı belgelemek isteyen araştırmacılar Google haritalarda sansür ile karşı karşıya. Gazze'nin Google haritalarında neden bulanık göründüğü konusunda açıklama yapan açık kaynak araştırmacısı Samir "Gazze'de arabaları seçmek zor. Kuzey Kore'de ise arabalar net bir şekilde görülebiliyor" dedi.

Saldırıların yerlerini belirlemek ve yıkımı belgelemek için harita verilerini ve açık kaynakları kullanan araştırmacılar İsrail'in saldırıları ile yerle bir edilen Gazze'nin neden bulanık göründüğünü sorguluyor.  İşte kare kare Google Earth'te yer alan düşük çözünürlüklü fotoğrafları...

İSRAİL UYDU FOTOĞRAFLARI ALMAMIZI ENGELLİYOR

Açık kaynak araştırmacısı Samir, "İsrail ve Filistin topraklarından yüksek çözünürlüklü uydu fotoğrafları alamamamız bizi engelliyor" diyor.

Aslında, uydu şirketlerinin elinde daha yüksek çözünürlüklü fotoğraflar olsa da Google Earth'te İsrail ve Filistin topraklarının çoğu düşük çözünürlüklü fotoğraflarla yer alıyor.

Örneğin Gazze'de arabaları seçmek zor. Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang'da ise arabalar net bir şekilde görülebiliyor, hatta tek tek insanlar bile seçilebiliyor.

gazze-google.jpg

UYDU FOTOĞRAFLARI NEDEN ÖNEMLİ?

Uydu fotoğraflarının kullanımı, çatışmalarla ilgili haberler yapılmasında yaşamsal önemdeki bir unsur haline geldi.

İsrail ve Filistin topraklarında son yaşananlarda, açık kaynak araştırmacıları uyduları kullanarak Gazze ve İsrail'de hedef alınan binaları doğrulamaya çalışıyor.

Ancak en çok kullanılan uydu fotoğrafları platformu Google Earth'te Gazze'nin son fotoğrafları düşük çözünürlüklü ve bu nedenle net değil.

Bellingcat'te çalışan gazeteci Aric Toler Twitter paylaşımında, "En yakın tarihli Google Earth fotoğrafları 2016'dan ve çöp gibi görünüyor. Suriye'de rastgele kırsal bir yere zoom yaptım ve o günden bu yana çekilmiş 20'den fazla yüksek çözünürlüklü fotoğraf vardı" diyor.

Google "yoğun nüfuslu yerleri düzenli olarak güncellemeyi amaçladığını" söylüyor ancak Gazze'deki tablo bu değil.

google-harita-gazze.jpg

FİLİSTİN TOPRAKLARININ FOTOĞRAFLARININ KALİTESİNE KISITLAMA 

ABD hükümeti, geçen yıla kadar Amerikan şirketlerinin ticari olarak sağlayabileceği İsrail ve Filistin topraklarının fotoğraflarının kalitesine kısıtlama koymuştu.

Bu kısıtlama, İsrail'in güvenlik kaygılarına destek vermek için yapılan 1997 tarihli Kyl-Singaman Yasası'nda (KBA) yer alıyordu.

KBA'ya göre ABD'li uydu fotoğrafı şirketleri piksel boyutu 2 metreden küçük olmayan (araba boyutlarındaki bir nesneyi görünür kılacak, ancak daha küçük olmayacak) fotoğraflar verebiliyordu.

Askeri üsler gibi alanların bulanıklaştırılması sık görülen bir durum, ancak KBA tüm bir ülkenin böyle bir kısıtlamaya tabi tutulduğu ilk örnekti.

Yasada sadece İsrail'in adı anılıyordu ancak Filistin topraklarına da uygulandı.

Ancak Fransız Airbus gibi bazı şirketler, yüksek çözünürlüklü fotoğraflar sağlamaya başlayınca, ABD bu kısıtlamaya son verme baskısı altına girdi.

Temmuz 2020'de KBA kaldırıldı ve ABD yönetimi şu anda bölgenin çok daha yüksek çözünürlüklü fotoğraflarını sağlamasına izin verdi. (Her bir piksel 40 santimetre kadar küçük olabiliyor yani insanlar kolaylıkla seçilebiliyor)

Yasanın değiştirilmesi için kampanya yürüten akademisyenlerden Oxford Üniversitesi'nden arkeolog Michael Fradley, "İlk amaç bilimseldi. Projemiz için sürekli bir veri kaynağı istedik. Dolayısıyla işgal altındaki Filistin topraklarında, bölgenin diğer kesimleriyle benzer yüksek çözünürlüklü fotoğraflara erişime ihtiyacımız vardı" diyor.

gazze-israil.jpg

GAZZE NEDEN BULANIK? 

BBC bu konuda hem Google hem de harita uygulaması uydu fotoğrafları gösteren Apple ile görüştü.

Apple haritalarını güncellediğini ve yakında 40 santimetrelik daha yüksek çözünürlüğe sahip olacağını belirtti.

Google ise fotoğraflarını bir dizi tedarikçiden edindiğini ve "yüksek çözünürlüklü fotoğraflar oldukça, uydu fotoğraflarını güncelleme fırsatlarını değerlendirdiğini" belirtti. Ancak şirket, şu anda "paylaşacak herhangi bir planları olmadığını" da vurguladı.

Bellingcat'tan açık kaynak araştırmacısı Nick Waters ise Twitter'da "Son olayların önemini düşünürsek, bu alanın ticari fotoğraflarında kalitenin kasten düşürülmesi için bir neden göremiyorum" diye yazdı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN