Back To Top
İran, uçak kazasıyla ilgili ilk raporu paylaştı: Pilot yardım çağrısında bulunmamış!

İran, uçak kazasıyla ilgili ilk raporu paylaştı: Pilot yardım çağrısında bulunmamış!

 - Son Güncelleme: 09.01.2020 Perşembe 17:46
İran, uçak kazasıyla ilgili ilk raporu paylaştı: Pilot yardım çağrısında bulunmamış!
- A +

İran Sivil Havacılık Kurumu, 176 kişinin öldüğü uçak kazası ile ilgili ilk raporunu açıkladı. İnceleme heyetinin hazırladığı ilk rapora göre, düşen uçağın pilotunun herhangi bir yardım çağrısında bulunmadığı belirtildi. Uçağın iki kara kutusunun da yangında zarar gördüğü kaydedildi.

İran Sivil Havacılık Kurumu Başkanı Ali Abidzade, inceleme heyetinin hazırladığı ilk rapora göre, düşen uçağın pilotunun herhangi bir yardım çağrısında bulunmadığını söyledi.

"İKİ KARA KUTU DA YANGINDA ZARAR GÖRDÜ"

Uçağın iki kara kutusunun da yangında zarar gördüğünü kaydeden Abidzade, Chicago Sözleşmesi olarak da bilinen Uluslararası Sivil Havacılık Konvansiyonu'nun 13. maddesine göre üretici ABD, kayıtlı olduğu Ukrayna ve içinde vatandaşları bulunan İsveç ve Kanada'yı temsilci göndermeleri için davet ettiklerini aktardı.

"PİLOTTAN HİÇBİR YARDIM ÇAĞRISI ALINMIYOR"

Rapora göre uçağın 7 bin feet yükseldikten sonra radardan kaybolduğunu ve irtifa kaybederek düştüğünü belirten Abidzade "Uçak yere düştükten sonra parçalanıyor. Düşüş esnasında yaşanan anormal durumla ilgili pilottan hiçbir yardım çağrısı alınmıyor. Görgü tanıklarına göre uçak önce alev alıyor, bu alev uçağın her tarafına yayılıyor ve sonra yere çakılıyor. Patlama da uçağın yere düşmesinden kaynaklı olarak meydana geliyor." bilgilerini paylaştı. 

"HAVALİMANINA DÖNMEYE ÇALIŞIRKEN DÜŞÜYOR"

Abidzade, "Kazanın meydana geldiği güzergâh da uçağın önce batıya doğru gittiğini ve arızayla karşılaşmasının ardından kalktığı havalimanına geri dönmeye çalışırken düştüğünü gösteriyor." ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Ukrayna'nın başkenti Kiev'e gitmek üzere Tahran İmam Humeyni Uluslararası Havalimanı'ndan havalanan Boeing 737 tipi yolcu uçağı, dün sabah kalkıştan kısa süre sonra düşmüş, uçaktaki yolcu ve mürettebattan oluşan 176 kişi hayatını kaybetmişti.

Ukrayna'dan bir uzman heyet, uçağın düşüşüyle ilgili incelemelere katılmak üzere bugün Tahran'a gelmişti.

TAHRAN/AA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN