Kız çocuklarını kaçırıp öldürmüştü: Seri katilin ‘korku evi’ anıt parka dönüştürüldü

Kız çocuklarını kaçırıp öldürmüştü: Seri katilin ‘korku evi’ anıt parka dönüştürüldü

Belçika’da seri katil Marc Dutroux'nun 1990’larda kaçırdığı kız çocuklarını rehin tutup cinsel istismarda bulunduğu ve daha sonra öldürdüğü ‘korku evi’ yıkıldı. Anıt parka çevrilen eve ise ölen kız çocuklarının annelerinin seçtiği ‘Yerle gök arasında’ ismi verildi.

Bir dönem dünya gündemine oturan Belçikalı seri katilin Julie ve Melissa’yı öldürdüğü evin yerine anıt park yapıldı.

PARKIN ADINI KURBANLARIN ANNELERİ KOYDU

Anıt parkın adı, Julie ve Melissa'nın anneleri tarafından kondu. Julie'nin annesi Louisa Albert, ismin anlamını, "Yerle gök arasında ismi, yeryüzündeki bizlerle, cennetteki çocuklarımız arasında bir bağ yaratıyor” sözleriyle açıkladı.

Dutroux’nun kurbanları ve şiddet sonucu ölen tüm çocuklar için bir anıta dönüştürülen parkta, uçurtmanın göğe yükselişin izleyen bir çocuğun tasvir edildiği duvar resmi de yer alıyor.

Charleroi Belediyesi, anıt parkın bir heykel yerine, ağaç ve çiçeklerden oluşan yaşayan bir alan olmasını kararlaştırdı.

Kurbanlarının ailelerinin isteği üzerine, kız çocuklarının aylarca rehin tutulduğu “korku evinin” bodrum katı da yıkılmadı ve “soruşturmadaki ihmalleri simgelemesi için” anıt parka dahil edildi.

KIZ ÇOCUKLARINI REHİN ALIP İSTİSMARDA BULUNDU

Dutroux’nun, An Marchal ve Eefje Lambrecks adlı kız çocuklarını kaçırıp rehin tuttuğu ve daha sonra öldürüp bahçesine gömdüğü Jumet kasabasındaki diğer ev de, bir süre önce belediye tarafından yıkılmıştı.

Şu an 66 yaşında olan Marc Dutroux 1990'larda Julie Lejeune, Melissa Russo, An Marchal, Eefje Lambrecks, Sabine Dardenne, Laetitia Delhez adlı altı kız çocuğunu kaçırıp rehin tutması ve cinsel saldırıda bulunmasıyla gündeme geldi.

Dutroux’un, Avenue de Phillippeville 128 adresindeki evin bodrum katını, kaçırdığı çocukları saklamak için ses geçirmeyecek şekilde düzenlediği ortaya çıkmıştı.

Dutroux’un gizli bölmede rehin tuttuğu Sabine ve Laetitia adlı kız çocukları, 1996 yılında gözaltına alınan Dutroux’nun itirafı üzerine, polis tarafından sağ kurtarıldı. Ardından diğer 4 kız çocuğunun cinsel saldırı sonrası Dutroux tarafından öldürüldüğü belirlendi.

POLİSİN İHMALİYLE KISA SÜRE HAPİS YATIP ÇIKMIŞTI

Soruşturma sürecinde Belçika polisinin çok sayıda ipucunu gözden kaçırması nedeniyle Dutroux, sadece “5 kız çocuğunu kaçırmak ve cinsel saldırıda bulunmakla” suçlandı. Bu nedenle 1989 yılında 13 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Soruşturmadaki ihmaller nedeniyle Dutroux, 13 yıllık hapis cezasının yalnızca 3 yılını çektikten sonra 1992 yılında şartlı tahliye edildi. Bu karar kamuoyunda yoğun tepkilere yol açtı.

SERBEST KALINCA SUÇ İŞLEMEYE DEVAM ETTİ

Çocuk kaçırma ve cinsel saldırı suçlarını işlemeye cezaevinden çıktıktan sonra da devam eden Marc Dutroux, 1996 yılında 8 ila 19 yaşları arasındaki 6 kız çocuğunu kaçırma, işkence etme ve cinsel saldırıda bulunma; 4 çocuğu da öldürme suçlamasıyla yeniden tutuklandı.

Soruşturma sırasında Dutroux’nun Slovakya'da bir arkadaşını öldürmek ve 3 kız çocuğuna tecavüz etmekten de suçlu olduğu belirendi.

Dutroux’nun Belçika, Fransa ve Slovakya’da çok sayıda tecavüz olayına karıştığı ortaya çıktı.

ÖMÜR BOYU HAPİS CEZASI ALDI

Dutroux, 2004 yılında ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. 2020'de şartlı tahliye başvurusunda bulundu, ancak psikiyatri testleri sonucu hala tehlikeli bir kişilik olduğu ortaya çıkınca bu talebi reddedildi.

Kız çocuklarının kaçırılması ve rehin tutulmasında Dutroux’nun suç ortağı olduğu gerekçesiyle 30 yıl hapis cezasına çarptırılan eski eşi Michelle Martin ise, geçen yıl şartlı tahliye edildi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN