28 Mayıs'tan önce otomobil alan kârlı çıkacak! İkinci el araç fiyatları seçimden sonra yükselmeye devam edecek

28 Mayıs'tan önce otomobil alan kârlı çıkacak! İkinci el araç fiyatları seçimden sonra yükselmeye devam edecek

Son iki yıldır fahiş oranda zamlanan ikinci el araç fiyatları, 14 Mayıs 2023 genel seçim sürecinde yüzde 50 daha zamlandı. Sektör temsilcileri, seçimden sonra da fiyat artışının devam edeceğini belirterek, şimdi araç alanların kârlı çıkacağını dile getiriyor. İşte, ikinci el otomobil sektöründe son durum...

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, otomotiv sektöründe fiyatların bir aydır sürekli arttığını söyledi.

"Ocak-Mayıs itibarıyla fiyatların yüzde 50 oranda yükseldiğini söyleyebiliriz" diyen Ertemel, seçim sonrası dönemde otomobilin cazip bir yatırım aracı olmayı sürdürmesi halinde hem fiyatların, hem de satış adetlerinin artmayı sürdüreceğini ifade etti.

"YÜKSEK FİYATLI ARAÇLARA TALEP DÜŞTÜ"

Yüksek fiyatlı araçlara talebin düştüğünü belirten İMAS Başkanı, şunları söyledi:

"Fiyatların hızla ve sürekli yükselmesi gerek aracını satan vatandaşlarımızı gerekse otomobil satıcısı meslektaşlarımızı ilan verirken fiyatları yüksek tutmasına sebep oluyor. Bir süre sonra istenen fazla fiyata talep olmayınca fiyatlar geri çekilebiliyor.

Diğer yandan 5 yaş üstü araçların en çok el değiştiren araçlar olduğu düşünüldüğünde yüksek fiyatlı araçlar hızlı satılmadığından zaman zaman satışı hızlandırmak adına fiyat düşülebiliyor.

Elbette genel alım gücünün etkilerini de sebeplerin arasında sıralayabiliriz. Ancak mevcut piyasa dahilinde her fiyat bareminden otomobile talep olduğunu söyleyebiliriz."

"SON BİR AYLIK SÜREÇTE FİYATLAR HIZLA YÜKSELDİ"

Ertemel, seçimlerin otomobil piyasasına etkilerini şöyle değerlendirdi:

"İçinde bulunduğumuz seçim maratonu akabinde fiyatların yükseleceğine dair olan genel kanaat sebebiyle oluşan talep etkisiyle son 1 aylık süreçte fiyatlar hızla yükseldi. Ocak-mayıs itibarıyla fiyatların yüzde 50 oranda yükseldiğini söyleyebiliriz.

2018'de gerçekleşen seçim öncesi piyasalarda satış adedi olarak oldukça yüksekti. Yılın aynı grafikte devam edeceği tahmin edilirken seçimlerin hemen akabinde doyan piyasa neticesinde satış adetleri durağan grafiğe dönmüştü.

İçinde bulunduğumuz süreçte satış adetleri olarak benzer bir yıl geçirebiliriz. Ancak fiyatlar artmaya devam eder ve otomobil cazip bir yatırım aracı olarak yerini korur ise hem fiyatlar hem satış adetleri yukarı yönlü devam edecektir."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN