Cari açık dört yılın zirvesinde

Cari açık dört yılın zirvesinde

Cari işlemler dengesi, ekim ayında 359 milyon dolar açık verdi. 12 aylık açık 43.5 milyar dolara ulaştı. Yıllıklandırılmış cari açık ise 43,5 milyar dolar olarak kaydedildi. Bu, 2018'den bu yana kaydedilen en yüksek yıllıklandırılmış cari açık oldu.

Ekonomistlerin 1.6 milyar dolar açık beklediği cari işlemler dengesi, 2022 ekim ayında 359 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ekim ayı sonu itibarıyla, 12 aylık açık 43.5 milyar dolar olarak kayıtlara geçti.

Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı 8 milyar 643 milyon dolar fazla verdi.

Ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığı 6 milyar 463 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Hizmetler dengesi kaynaklı girişler 6 milyar 702 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.

İLK 10 AYDA HATA NOKSAN GİRİŞİ 21 MİLYAR DOLAR

Ocak-Ekim dönemi cari işlemler açığı 38 milyar 176 milyon dolar olurken, aynı dönemde altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı 43 milyar 41 milyon dolar fazla verdi.

Net hata noksan girişi ekimde 660 milyon dolar oldu. Ocak-Ekim döneminde net hata noksan girişi 21 milyar dolar olarak kaydedildi.

BANKALARDAN 1.3 MİLYON DOLAR GERİ ÖDEME

Portföy yatırımları 302 milyon dolar tutarında net giriş gösterdi. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 417 milyon dolar ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında 125 milyon dolar net satış yaptığı görüldü.

Yurt dışındaki tahvil ihraçlarıyla ilgili olarak, bankalar 1 milyar 394 milyon dolar net geri ödeme yapmışken; Genel Hükümet ve diğer sektörler sırasıyla 2 milyar 500 milyon dolar ve 22 milyon dolar net kullanım gerçekleştirdi.

MEVDUAT VARLIKLARINDA NET AZALIŞ

Diğer yatırımlar altında, yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 1 milyar 651 milyon dolar net azalış kaydetti.

Yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatları, yabancı para cinsinden 935 milyon dolar ve Türk lirası cinsinden 483 milyon dolar net artış olmak üzere toplam 1 milyar 418 milyon dolar net artış gösterdi.

RESMİ REZERVLER YÜKSELDİ

Yurt dışından sağlanan kredilerle ilgili olarak, bankalar 557 milyon dolar net geri ödeme; Genel Hükümet ve diğer sektörler ise, sırasıyla 93 milyon dolar ve 133 milyon dolar net kullanım gerçekleştirdi.

Resmi rezervler ekim ayında 5 milyar 59 milyon dolar net artış gösterdi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN