Dolar almak isteyenlere uyarı: Zarar edecekler! İslam Memiş, 'Hazır olun' diyerek o tarihi işaret etti

Dolar almak isteyenlere uyarı: Zarar edecekler! İslam Memiş, 'Hazır olun' diyerek o tarihi işaret etti

Hükümetin, Orta Vadeli Program'ı açıklamasının ardından döviz ve altın fiyatlarıyla ilgili olarak tahminlerini güncelleyen piyasa uzmanı İslam Memiş, gram altın için rakam vererek "Bu seviyeyi telaffuz etmek gayet mümkün" dedi. İşte, İslam Memiş güncel altın ve dolar yorumu...

Yılın büyük bir bölümünde yatay hareketlilik içerisinde olan altın fiyatları, ilerleyen günlerde yeni bir yükselişe imza atmaya hazırlanıyor. ABD Merkez Bankası'nın (FED) eylül ayı toplantısında faiz kararını pas geçeceğine yönelik uluslararası beklentiler artarken, bu durumun ons fiyatlarındaki yükselişi başlatmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Konuyla ilgili olarak değerlendirmelerde finans piyasaları uzmanı İslam Memiş, birikimini emtialarda tutan vatandaşlara uyarılarda bulunarak şunları söyledi:

"2024'TE DOLAR/TL 40-45 LİRA ARASINDA OLACAK"

"Çarşamba günü merakla beklenen Orta Vadeli Program (OVP) yayınlandı. Raporun özellikle altın sahipleri için en dikkat çekici kısmı dolar kuru tahmini oldu. Devlet, resmi olarak 2024 yılı için dolar kuru beklentisi 36 lira seviyelerinde açıkladı. Ben bu beklentinin üzerine çıkılacağını ve 2024 yılında dolar kurunun 40-45 lira arasında olacağını düşünüyorum.

Peki bu altın için ne anlama geliyor? Kur tarafında yaşanan artış, resmi açıklamayla sınırlı kalır ve ons fiyatlarında bir artış yaşanmazsa dahi gram altın 2360 liraya yükseltiyor.

"2500 LİRALARI TELEFFUZ ETMEK GAYET MÜMKÜN"

Hem dövizin beklenenden hızlı yükseleceğini, hem de ons altında yıl sonu 2000 hedefi, sonrasında ise 2160 dolar sınırının geçileceği düşünüldüğünde, söyleyebiliriz ki gram altın için 2500 liraları telaffuz etmek gayet mümkün.

Bu nedenle Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) koordinasyonu ile hazırlanan OVP'nin, hiç şüphesiz en büyük etkilerinden biri altın fiyatlarına olacaktır.

YÜKSELİŞ BAŞLAYACAK

Son kapanışı güçlü şekilde yapan xauusd paritesi, bu hafta itibariyle ciddi bir gerileme yaşadı. Beklentim, eylül ayında benzer alım fırsatlarının devam edeceği şeklinde olsa da, geçtiğimiz günlerde test edilen 1950 dolara yönelik yeni bir yükseliş başlayacaktır. Ons tarafında ilk durak 1950, Ekim ayı itibariyle ise 2000 dolar tahminimi korumaya devam ediyorum.

Yıl sonuna kadar yaşanacak yükselişler, hem dolar kuru hem de ons tarafından destekleneceği için birikimini altın tarafında tutanlar için panik satışı yapmak oldukça zararlı olacaktır. Kısa yükselişlerde kar satışı yapıp, ani düşüşlerde alım fırsatı yakalamaya çalışmaktan ziyade şu anda parite üzerinden dolarınızla altın almak ve bekleyişe geçmek, en karlı tercih olacaktır.

DOLAR ALMAYI DÜŞÜNENLERE UYARI: ZARAR EDECEKLER

Her zaman söylediğim gibi, dolar bir yatırım aracı değildir. Türk lirasına göre birikiminizi dolarda tutmak bir miktar mantıklı olsa da, günün sonunda kaybeden siz olacaksınız. Burada altın almak istemeyenler, illa ki fiziksel bir para biriminde birikimimi değerlendireceğim diyenler olacaksa, doğru adres Euro olmalı.

Özellikle son günlerde euro/dolar paritesindeki gerileme, ilerleyen aylarca Avrupa Merkez Bankası'nın faiz artırım serilerine devam etmesiyle birlikte yeni yükselişlere sahne olacaktır. Bu sınırdan giriş yapmak gayet mantıklı duruyor."

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN