En düşük emekli maaşı o rakama çıkabilir! Rakam vererek açıkladı: Emeklilerin yine yüzü gülmeyecek

En düşük emekli maaşı o rakama çıkabilir! Rakam vererek açıkladı: Emeklilerin yine yüzü gülmeyecek

Yerel seçimlerin ardından gözler emekli maaşlarına çevrilmiş durumda. Milyonlarca emekli seçimler öncesi maaşlarına zam bekliyordu ancak bu zam yapılmadı. Peki en düşük emekli maaşına ne kadar zam yapılacak? Beklenen haber sonunda geldi. En düşük emekli maaşı o rakama çıkabilir! Rakam vererek açıkladı. Kimse bunu beklemiyordu. Emeklilerin yine yüzü gülmeyecek. İşte detaylar haberimizde...

Milyonlarca emekli maaşlarına yapılacak olan zammı dört gözle beklemekte. Yerel Seçimler öncesi beklenen zam yapılmazken gözler kulislerden bilgilere çevrildi. Mart ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından emeklilerin alacağı 3 aylık zam farkı kesinleşti. Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında açıklanacak enflasyon verileri ise henüz bekleniyor. Peki en düşük emekli maaşına ne kadar zam yapılacak? Emekli maaşlarına ne kadar zam yapılması bekleniyor? Beklenen haber geldi. En düşük emekli maaşı o rakama çıkabilir!

TEMMUZ'DA EMEKLİ MAAŞLARINA NE KADAR ZAM YAPILACAK?

Milliyet'e konuşan Sosyal Güvenlik Müşaviri Emin Yılmaz, "Geçtiğimiz haftalarda TÜİK tarafından açıklanan mart ayı enflasyon verisi yüzde 3.16 olarak piyasalara duyurulmuştu. Ocakta yüzde 6.70 ve şubatta açıklanan yüzde 4.53’ün üzerine mart ayını da ekleyince 3 aylık toplam enflasyon farkı yüzde 15.05 olarak kesinleşti. İşte buradaki yüzde 15.05’lik rakam üzerinden emeklilerimizin kök aylıklarına gelecek zam oranı şimdiden netleşmiş oldu. Şu an için okuyucularımız e-Devlet vasıtası ile kök aylıklarının üzerine yüzde 15.05’lik rakamı hesaplayarak kendileri de bunu tespit edebilirler.

yeni-proje-2024-04-16t104742-420.jpg

Normalde yasal olarak emeklilerimize TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranı üzerinden zam yapılmaktadır. Refah payı uygulaması yasalarımızda yok, fakat son emekli maaşlarına bakıldığı zaman refah payı eklentisini siyasi iktidarın yaptığını gözlemlemekteyiz" ifadelerini kullandı.

RAKAM VEREREK AÇIKLADI

'En düşük emekli maaşına ne kadar zam yapılacak?' sorusuna yanıt veren uzman isim, "Emeklilerimiz ocak ve temmuz aylarında yılda iki defa maaş farklarını almaktadırlar. Temmuz maaş farkları için nisan, mayıs ve haziran verilerinin de ortaya çıkması lazım. Bu sebepten dolayı tahminler üzerinden bazı verileri hesaplayabiliriz. 2024 yılı enflasyon verisi yüzde 36 olarak tahmin edilmektedir. Mayıs ayında enflasyonun yüzde 70 ile yüzde 75 arası bir seviyede tepe yapması beklenmektedir. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in beyanatları ve uygulanan sıkı maliye ve para politikası vasıtasıyla sonrasında baz etkisi ile bu rakamın düşüşe geçeceği ve yıl sonunu yüzde 36 ile kapatacağı hedeflenmektedir. 2024 yılı altı aylık enflasyon rakamının yüzde 24 seviyesinde gerçekleşeceği kanaatindeyim. Geçmiş dönemlerde refah payı eklentisinin yapıldığını gözlemlemekteyiz. Bir önceki dönemde memur, SSK ve Bağkur emeklilerinin maaşlarının refah payı vasıtası ile eşitlendiğini gördük. Eğer enflasyon yüzde 24 olarak açıklanırsa memur ve memur emeklilerine yüzde 18,60 oranında toplu sözleşmeden kaynaklı zam yapılacaktır. Ben bu dönemde de memur emeklileri, SSK ve Bağkur emeklilerine aynı oranda zam yapılacağını düşünüyorum. Enflasyon tahminine göre emeklilere yüzde 24 civarında bir zam yapılacaktır." dedi.

yeni-proje-2024-04-16t104728-839.jpg

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI O RAKAM OLACAK...

Emekli maaşına gelecek olan zammı rakam vererek açıklayan uzman isim, "Emekli maaşları ile ilgili taban aylık uygulaması en son 7 bin 500 TL’den 10 bin TL’ye çıkarılmıştı. Yeni zam döneminde ise bazı emekliler kök aylık uygulamasından dolayı enflasyon farklarını tam olarak maaşlarında göremeyebilirler. Bu sebepten ötürü ben en düşük emekli maaşının 10 bin TL’den 12 bin 500 ile 15 bin TL arasında bir seviyeye yükseleceğini düşünüyorum." açıklamasında bulundu.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN