Kalkınma Planı'nda ortaya çıktı: Çift emekli maaşı müjdesi! Tamamlayıcı emeklilik sistemi, o tarihte başlıyor

Kalkınma Planı'nda ortaya çıktı: Çift emekli maaşı müjdesi! Tamamlayıcı emeklilik sistemi, o tarihte başlıyor

Yakın zaman uygulamaya girecek tamamlayıcı emeklilik sisteminde, çalışanın maaşından yüzde 3 kesilecek. İşveren katkısı henüz net değil, ancak yüzde 2 oranında katkı yapması planlanıyor. Devlet de yüzde 30 katkı yapacak. Gerekli şartlar ve koşulları yerine getirenler çift emekli maaşı alabilecek. İşte detaylar...

Hükümetin hazırladığı 12. Kalkınma Planı'nda tamamlayıcı emeklilik sistemi de yer alıyor.

Hürriyet yazarı Noyan Doğan, sistemin detaylarını yazdı.

Buna göre, tamamlayıcı emeklilik sistemi ile çalışanların, emekliliklerinde ikinci bir emeklilik geliri elde etmeleri için ikinci basamak emeklilik sistemine geçilecek.

Böylece çalışanlar emekli olduklarında hem sosyal güvenlik sisteminden hem de tamamlayıcı emeklilik sisteminden emeklilik maaşı alacaklar.

ÇİFT EMEKLİ MAAŞI İMKANI

Tamamlayıcı emeklilik sisteminde çalışanın maaşından yüzde 3 kesilecek, işveren de belirli oranda katkı yapacak. Devlet de yüzde 30 katkı yapacak.

İşveren katkısının henüz net olmadığı, ancak yüzde 2 oranında katkı yapmasının planlandığı belirtildi.

Çalışanın maaşından yapılan kesintiler, işverenin katkısı ve devlet katkısı çalışana ait tamamlayıcı emeklilik hesabında birikecek. Birikimler emeklilik şirketleri tarafından değerlenecek. Değerlenecek yatırım araçlarına devlet ve çalışan karar verecek.

Çalışan emeklilik için gerekli şartlar ve koşulları yerine getirdiğinde hem devletin sunduğu sosyal güvenlik sisteminden emekli maaşı alacak, hem de tamamlayıcı emeklilik sisteminden ikinci bir emekli maaşı alacak.

YENİ SİSTEM 2024 YILINDA BAŞLIYOR

Tamamlayıcı emeklilik tüm çalışanları kapsamıyor. 4/A'lı yani işçi statüsünde çalışanlar ile 4/C memur statüsünde çalışanları kapsayacak. BAĞ-KUR'luları kapsamayacak.

Çalışanlar istediği zaman sistemden çıkamayacak. Ancak emeklilik için gerekli şart ve koşulları yerine getirenler sistemden çıkabilecek.

Tamamlayıcı emekliliğin kıdem tazminatı ile ilişkisi olmayacağı belirtildi.

Sistemin 2024 yılının ikinci yarısında uygulama geçilmesi planlanıyor.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN