Kredi çekenler 'döviz almayacağım' imzası atacak

Kredi çekenler 'döviz almayacağım' imzası atacak

Dövizin hızla yükselmesinin ardından vatandaşların kredi çekip döviz aldığı ortaya çıkmıştı. Bu durumu engellemek isteyen BDDK, bankaları uyararak müşterilerden amacına uygun olmayan bir şekilde kredi kullanılmamasına dair imza almakta buldu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), Türk Lirası cinsinden kullandırılan kredilerin amacına aykırı işlemlere konu edilmemesine yönelik gerekli inceleme yapılması için talimat verildiğini duyurmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da "Kamu bankasından krediyi alıp bunu başka yere aktarmak suretiyle paradan para kazananların alnını karışlarız." sözlerinin ardından BDDK, kredi çekmek isteyen müşterilere taahhütname imzalatmaya başladı. Müşteriler kullandıkları kredi ile ‘amacına aykırılık teşkil eden işlemleri yapmayacağını'; tespiti halinde ise ‘bankayı sorumlu tutmayacağını' kabul etmiş oluyor.

Sözcü'den Mehtap Özcan Ertürk'ün haberine göre; taahhütnamede kredinin kullandırım amacına aykırılık teşkil eden işlemler ise şöyle sıralanıyor: Döviz ve altın alım işlemleri, vadeli mevduat, repo, hisse senedi gibi finansal getiri sağlamaya dönük yatırımlar, vadesi gelmemiş diğer kredi risklerinin kapatılması, yurtdışına transfer yapılması ve kripto varlıklara veya sermaye piyasası dışına aktarılması.

'BANKA SORUMLU DEĞİL'

Bankacılık uzmanları BDDK incelemelerinin arttığını ve bankaların ‘kredi verdin, döviz aldı' cezası yememek için bu tür bir önlem aldığını belirtirken, müşterinin kullandığı kredi ile yapacağı işlemin takibi yapılsa da serbest piyasa koşullarında bir yaptırımı olamayacağına, dolayısıyla bu taahhütname ile amacın cezadan kurtulmak olduğuna dikkat çekti.

wbasliksiz-6.jpg

MEVZUATLA ‘KENDİLİĞİNDEN' DEĞİŞEN SÖZLEŞME

Bir başka bankanın kur korumalı TL Vadeli Mevduat açanlara imzalatılan sözleşmede, ‘kendiliğinden' uygulanma maddesi dikkat çekti. 5'nci maddede, “Sözleşme süresi boyunca mevzuatta yapılacak değişiklikler kendiliğinden sözleşmeye uygulanacaktır. Hazine ve Maliye Bakanlığı ve diğer kuruluşların bu sözleşme tarihinden sonra yapacakları açıklamalara ve düzenlemelere uygun olarak değişiklik olabileceği tarafınızca kabul edilmiştir” denildi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (6)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
6 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN