Nebati: Bu ülkede hiç ama hiç kimse 'Beni enflasyonun altında ezdirdiler' diyemez

Nebati: Bu ülkede hiç ama hiç kimse 'Beni enflasyonun altında ezdirdiler' diyemez

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, son açıklanan verilerle 24 yılın zirvesini gören enflasyona ilişkin konuştu. "Bu ülkede hiç ama hiç kimse 'Beni enflasyonun altında ezdirdiler' diyemez" diyen Nebati, baz etkisiyle beraber aralık ayında zaten gerileyecek olan enflasyon için yine aralık ayını işaret etti.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, çeşitli ziyaretler ve programlar için sabah saatlerinde Kastamonu'ya gitti. Bakan Nebati, AK Parti İl Teşkilatı'nca Şerife Bacı Öğretmenevi'nde düzenlenen '2023'e Doğru Şehir Buluşmaları' programına katıldı.

Burada konuşan Nebati, AK Parti olarak eser ve hizmet siyasetinden asla ödün vermediklerini belirterek, iktidarları döneminde sağlıktan eğitime, ulaştırmadan konuta birçok alanda çalışma yaptıklarını söyledi.

TOGG ELEŞTİRİLERİNE CEVAP

Yollarının açık olduğunu ve çalışmaya devam edeceklerini kaydeden Bakan Nebati, Türkiye'nin yerli ve milli aracı Togg'a yönelik eleştirilere yanıt verdi. Muhalefetin bu zamana kadar Togg'a birçok eleştiride bulunduğunu hatırlatan Nebati, sözlerine şöyle devam etti:

"Bunlar yetmedi; aracı görmeye başladıkça toplum içerisindeki enerjiyi hissettikçe yerlilik oranını sorgulamaya başladılar. Bunları herkes tanıyor, kim olduğunu biliyor. Bunlar köprü yapılırken, 'Yaptırmam'; şehir hastaneleri yapılırken, 'Niye bunları yapıyorsunuz'; Marmaray, Avrasya Tüneli yapılırken, 'Hayır' diyenler. Kastamonu'ya, ülkemizin bütün bölgelerinde yapılan havalimanından yaparken, 'Niye yapıyorsunuz' diyenler. Bunlar aynı zihniyet. Kim bunlar? Koyu muhalefetin de dışına çıkarak ülkenin gerçeklerine ve doğrudan olan ihtiyaçlarına 'Hayır' diyenler. En son Togg'daki yerlilikle ilgili sorgulamalarında şu soruyu cevaplamayı hak ediyorlar. Sizin yerlilik oranınız ne kadar? Önce bir aynaya bakın, sizin yerlilik oranınızla ters orantılı olduğuna iddiaya girerim. Bizim araçlarımız yerli, biz yerli ve milliyiz."

'HİÇ KİMSE 'BENİ ENFLASYONUN ALTINDA EZDİRDİLER' DİYEMEZ'

Hizmet için çalıştıklarını dile getiren Bakan Nebati, "Bu ülke için çalışıyoruz, eser hizmeti için çalışıyoruz. Elimizden gelen her gayreti ortaya koyuyoruz. Dünya bir krizle karşı karşıya kaldığında bu krizin üstünden gelecek her türlü enstrümanı en iyi şekilde kullanmaya gayret ediyoruz. 20 yıldır bu ülkede hiç ama hiç kimse 'Beni enflasyonun altında ezdirdiler', 'Beni doktorsuz bıraktılar', 'Benim çocuğumu kitapsız bıraktılar' diyemez" diye konuştu.

'ENFLASYON DÜŞMEYE BAŞLAYACAK'

Sorunların üzerinden geçerek çalışmaya devam ettiklerini vurgulayan Nebati, ekim ayı verileriyle son 24 yılın zirvesini gören enflasyona ilişkin de konuştu. Baz etkisiyle mecburen düşüşe geçecek olan enflasyon için aralık ayını işaret eden Nebati şunları söyledi:

"Bakın döviz kurunun oynaklığı minimum seviyede. Öngörülebilirliğin arttığı, insanların hesaplarını çok rahat bir şekilde yapabildiği bir dönemdeyiz. Enflasyon, aralık ayından itibaren baz etkisiyle de olsa hızlı bir şekilde düşmeye başlayacak ve hedefimiz olan tek rakamlı enflasyonu yakalayacağız.

BAZ ETKİSİ NEDİR?

Baz etkisi (Base Effect), iki farklı dönem arasında hesaplanan değişim oranına, değişime referans alınan dönemde olağan dışı artış ya da azalışların yaşanması halinde, değişimin hesaplandığı dönemlere yansıyan etkiyi ifade etmek üzere kullanılır.


Bir endeksin 12 ay önceki aylık değişiminin belirlenen ayda gözlenen ortalama aylık değişimden sapması halinde baz etkisi oluşur. Bir veride meydana gelen yıllık değişimin, o verinin sadece son ayda gösterdiği değişimden değil de 12 ay önceki değişimden etkilenmesi baz etkisi olarak ifade edilir. Referans periyottaki değişimden dolayı daha düşük ya da daha yüksek bir endeks değerinin baz alınması, bu durumda etkili olur. Kısaca, verilerdeki değişimde cari gelişmelere ek olarak referans dönemden kaynaklı baz etkisi de büyük bir role sahiptir.

Bunu hiç kimse işini kaybetmeden, aşını kaybetmeden, kepenk kapatmadan, atölyelerin kapılarına kilit vurmadan, fabrikaların kapılarına kilit vurmadan gerçekleştireceğimizi; tüm dar gelirli, sabit gelirli başta olmak üzere, toplumun enflasyondan en fazla etkilenen kesimlerinin bizim attığımız adımlarla daha rahat bir hayat sürdüreceklerini, Sayın Cumhurbaşkanı'mızın önderliğinde 20 yıldır yapmış olduğumuz uygulamalarla devam ettireceğimizi ifade ederim."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (16)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
16 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN