Rekabet Kurumu 5 zincir marketin fahiş fiyat savunmasını alacak

Rekabet Kurumu 5 zincir marketin fahiş fiyat savunmasını alacak

Vatandaşı isyan ettiren tarladan sofraya ‘kaybet-kaybet’ sürecindeki fahiş fiyatların faturası zincir marketlere mi kesilecek? Ticaret Bakanlığı'nın söz konusu marketler için müfettiş görevlendirmesinin ardından Rekabet Kurumu'nun da 5 zincir market hakkında soruşturma başlattığı ortaya çıktı. Kurum, gıda ve temel ihtiyaç malzemelerindeki yüksek zamların sorumlusu olarak işaret edilen zincir marketlerden 27 Ekim'de sözlü savunma alacak.

Ekonomide alınan yanlış kararlar, toplumun refahını her geçen gün kısıtlıyor. Yüksek enflasyonla mücadele etmek için çareyi fahiş fiyat denetimlerinde arayan Hükümet, yeni suçluyu ‘zincir marketler’ olarak ilan etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Beş zincir marketin topladığı ürünle piyasalar alt üst oluyor” işaretiyle Ticaret Bakanlığı harekete geçti.

Rekabet Kurumu, zincir marketlerin 27 Ekim'de sözlü savunma yapacağını duyurdu.

karar-26.jpg

Kurumdan yapılan açıklamada "Covid-19 salgını sürecinde, perakende gıda ve temizlik ürünleri ticareti ile iştigal eden zincir marketler ile bunların tedarikçileri konumunda olan üretici ve toptancı seviyesindeki teşebbüsler hakkında yürütülen soruşturmanın sözlü savunma toplantısı 27 Ekim 2021 tarihinde yapılacak. " dendi.

"Rekabet Kurulunun 07.05.2020 tarih ve 20-23/298-M sayılı kararı uyarınca Covid-19 salgını sürecinde, perakende gıda ve temizlik ürünleri ticareti ile iştigal eden zincir marketler ile bunların tedarikçileri konumunda olan üretici ve toptancı seviyesindeki teşebbüslerin fiyatlama davranışlarının incelenmesine yönelik olarak açılan soruşturmada sözlü savunma aşamasına gelindi. Bahse konu sözlü savunma toplantısı, 27 Ekim 2021 tarihinde saat 10.30’da yapılacak.

Toplantıya söz almak üzere katılmak isteyen şikâyetçi ve üçüncü kişilerin, “Rekabet Kurulu Nezdinde Yapılan Sözlü Savunma Toplantıları Hakkında Tebliğ” uyarınca, toplantı konusu ile ilgili menfaat ilişkilerini ortaya koyan bilgi ve belgeleri içeren dilekçeyle 20 Ekim 2021 günü mesai saati sonuna kadar Rekabet Kurumuna başvurmaları gerekmektedir.

Sözlü savunma toplantısına dinleyici olarak katılmak isteyenler, toplantıyı online olarak takip edebileceklerdir. Bu amaçla Rekabet Kurumu web sitesindeki yönlendirmelere uygun olarak, toplantı saatine kadar katılım formunun doldurulması gerekmektedir."

ERDOĞAN: 5 ZİNCİR MARKET BÜTÜN ÜRÜNÜ TOPARLIYOR

Ticaret Bakanlığı, 5 büyük zincir marketteki ürünlerde fahiş fiyat artışı yapılıp yapılmadığının tespiti için Ticaret Müfettişleri görevlendirildiğini açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD ziyaretinde fahiş fiyatlara ilişkin, "5 zincir market var. Bunlar bütün ürünü toparlıyor. Bu 5 zincir marketin topladığı ürünle piyasalar altüst oluyor" ifadelerini kullanmıştı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (12)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
12 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN