Sektör üreticilerinden 'tedbir alın' çağrısı: Et ve sütte kriz kapıda

Sektör üreticilerinden 'tedbir alın' çağrısı: Et ve sütte kriz kapıda

SETBİR Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun, bu yıl üretimin düşeceğini söyleyerek kırmızı ette girdi maliyetlerinin yükselmesi nedeniyle son iki yıldır dişi hayvan kesiminin devam ettiğini, bu durumun besi sığırcılığını olumsuz etkileyeceğini dile getirdi. Coşkun "İki yıldır kesim yapılması ve kırmızı et besicisinin maliyetlerindeki artışlar nedeniyle 2023’te canlı hayvan arzında daralma görülebilir." ifadelerini kaydederek 'tedbir alın' çağrısı yaptı.

Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı İsa Coşkun, üretim miktarının bu yıl ise yüzde 3 azalarak 22,5 milyon ton civarında olmasının beklendiğini belirterek "Sektörün dış ticaretine bakıldığında 10 aylık verilere göre ihracatta bu yıl geçen yıla göre miktar olarak yüzde 9,1 azalma, cari olarak yüzde 35,4 artış görülmektedir.

Yıl sonu tahminimiz ise ihracatımızın 212 bin ton seviyelerinde gerçekleşeceği yönündedir. İhtiyacımız, sektörün tüm girdi kaynaklarında uluslararası standartlarda kalite ve verimlilik odaklı üretim modellerinin geliştirilmesi. 2023 yılında süt sektörünün, üretim, tüketim ve dış ticarette yeniden yukarı yönlü bir ivme kazanmasını bekliyoruz." diye konuştu.

MALİYET ARTIŞI BESİCİYİ ZORA SOKTU

Üretim maliyetlerindeki artışın sektörde yarattığı olumsuzluklara işaret eden Coşkun, kırmızı ette girdi maliyetlerinin yükselmesi nedeniyle son iki yıldır dişi hayvan kesiminin devam ettiğini, bu durumun, şimdi süt arzını, gelecekte de besi sığırcılığını olumsuz etkileyeceğini dile getirdi.

Coşkun, bu yılın 10 ayında 66 bin 807 baş canlı hayvan ithal edildiğini belirterek, "İki yıldır kesim yapılması ve kırmızı et besicisinin maliyetlerindeki artışlar nedeniyle 2023’te canlı hayvan arzında daralma görülebilir. Döviz kurunda yaşanan artışlardan dolayı hayvan ithalatı, besilik materyal alımı, çiftliklerin sürü yenilemesi ve yeni yatırım girişimleri zorlaşmaktadır." ifadelerini kullandı.

'TEDBİRLERİN DEVAMINI BEKLİYORUZ'

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Keskin de girdi maliyetlerinin arttığını, bu zor dönemlerde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çeşitli tedbirler alındığını söyledi. Keskin, "Son olarak Ulusal Süt Konseyinin aldığı doğru kararla da çiğ süt tavsiye fiyatı üreticinin eline geçecek net fiyat olarak belirlendi. Bu durum üreticimizi rahatlattı ve süt fiyatını sürdürülebilir bir rakama ulaştırdı." dedi.

Üreticinin eline geçecek net çiğ süt tavsiye fiyatını belirleme kararının alınmasına vesile olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ve Bakanlık bürokratlarına teşekkür eden Keskin, şunları kaydetti:

"Ülke olarak en çok ihtiyacımız olan şey üretmek. Üreticilerimiz sütten kar etmezse hayvanlarını kestirme kararı alıyor ve geriye dönüş zor oluyor. O yüzden Bakanlığımızın gelecek yıl da üreticilerimizi koruyucu tedbirler alarak tarım politikalarına devam etmesini bekliyoruz. Ülkemiz için elimizden gelen gayreti göstermek zorundayız. Sütün üreticileri ve sahipleri olarak ülkemizin her noktasından, birlik, beraberlik ruhu ve vatan sevgisi sorumluluğuyla üretmeye devam edeceğiz. Emeklerimizin karşılığını alacağımız, daha fazla üreteceğimiz, istihdama katkı sağlayacağımız ve işletmelerimizi ayakta tutabilecek şekilde üretim yapmak istiyoruz."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN