Nebati'den büyüme açıklaması: Zorlu koşullara rağmen ülkemiz pozitif ayrışıyor

Nebati'den büyüme açıklaması: Zorlu koşullara rağmen ülkemiz pozitif ayrışıyor

TÜİK'in üçüncü çeyrek için büyüme rakamlarını açıklamasının ardından Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Büyüme rakamlarını değerlendiren Nebati, 2023-2025 yılları için yüzde 5 büyümeyi işaret ederek "Bu yıl da en güçlü büyüyen ülkelerden biri olacağız" dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye ekonomisinin üçüncü çeyrekte yüzde 3,9 oranında büyüdüğünü açıkladı. Yıllık bazdaki bu büyümeye karşın ekonomi, çeyreklik bazda yüzde 0,1 oranında daraldı. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sosyal medya hesabından büyüme rakamlarını değerlendirdi.

"2023-2025 yıllarında öngördüğümüz şekilde yüzde 5 civarı büyüme ile kapatarak bu yıl da en güçlü büyüyen ülkelerden biri olacağız." diyen Nebati, "Zorlu küresel koşullara rağmen ülkemiz yatırımda, istihdamda, üretimde ve ihracatta pozitif ayrışmaya devam etmektedir." dedi.

Twitter'dan açıklama yapan Nebati şunları kaydetti:

"Nitelikli ve sürdürülebilir büyümeyi hedefleyen Türkiye Ekonomi Modeli kapsamında uyguladığımız selektif kredi politikası ile ekonomimizdeki kaynakların etkin ve verimli alanlarda kullanılmasını sağlıyoruz. Politikalarımızın olumlu sonuçlarını da almaya devam ediyoruz.

"BU YIL EN GÜÇLÜ BÜYÜYEN ÜLKELERDEN BİRİ OLACAĞIZ"

Ekonomimiz 2022 yılı üçüncü çeyreğinde yıllık yüzde 3,9 büyümüştür. Böylece ilk dokuz aylık dönemde büyüme yüzde 6,2 olmuştur. Orta Vadeli Program (2023-2025)’da öngördüğümüz şekilde yüzde 5 civarı büyüme ile kapatarak bu yıl da en güçlü büyüyen ülkelerden biri olacağız.

Büyümemize iç ve dış talep 7 çeyrektir pozitif katkı vermekte ve 9 çeyrektir kesintisiz büyüme sürecimiz devam etmektedir. Büyümeye iç talep 3,2 yüzde puan, net dış talep ise 0,7 yüzde puan katkı vermiştir.

"POZİTİF AYRIŞMA DEVAM EDİYOR"

Türkiye Ekonomi Modelimizin önemli amaçlarından biri olan ihracat ve makine-teçhizat yatırımlarının üçüncü çeyrek büyümesine katkısı toplam 4,4 yüzde puan olmuştur.

Uyguladığımız politikalarla; zorlu küresel koşullara rağmen ülkemiz yatırımda, istihdamda, üretimde ve ihracatta pozitif ayrışmaya devam etmektedir. Üçüncü çeyrekte mevsimsel düzeltilmiş istihdam yıllık 1,7 milyon kişi artmış ve işsizlik oranı yüzde 10’a gerilemiştir.

Ülkemizin kendine özgü dinamiklerini, geçmiş tecrübelerini ve potansiyelini dikkate alarak; Türkiye’yi büyüten, yatırımcılarımızın önünü açan, istihdam odaklı politikaları uygulamaya devam etmekte kararlıyız."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN