TOGG'a sürpriz rakip! Elektrikli araç alacaklara büyük müjde... 2023'ün ilk sürprizi geldi

TOGG'a sürpriz rakip! Elektrikli araç alacaklara büyük müjde... 2023'ün ilk sürprizi geldi

İki yeni modelle Türkiye pazarına yeniden girmeye hazırlanan ABD'li elektrikli otomobil markası Tesla, yerli elektrikli otomobil TOGG ile aynı zamanda satışa çıkacak. Her iki marka da sadece internet üzerinden sipariş alırken, Tesla'nın rekabette en büyük kozu global marka gücü ve deneyimi, TOGG'da ise yerlilik ve vergi avantajı olacak.

ABD'den ithal edilen araçlardan alınan ek vergilerin artması nedeniyle Türkiye'deki yatırımlarını uzun süre askıya alan ABD'li elektrikli otomotiv markası Tesla, bu yılın başında pazarda yeniden atağa geçerek, Tesla Motorları A.Ş. şirketini kurmuştu.

Türkiye ekibinin başına ise uzun yıllar Alman havayolu şirketi Lufthansa'nın Türkiye-Irak CEO'su olarak görev yapan Kemal Geçer getirilmişti.

tesla-model-y-fiyati-ne-kadar.jpg

TESLA'NIN İLK ŞUBESİ BEŞİKTAŞ'TA AÇILIYOR

Ekonomim.com sitesinden Aysel Yücel'in haberine göre, iş insanı Elon Musk'ın sahibi olduğu Tesla'nın geçen hafta internet sitesi üzerinden iş ilanları yayınlaması, tanıtım gününün de yaklaştığının sinyallerini vermiş oldu.

Duyurusu yapılan iş ilanları arasında 'Tesla Advisor', 'Otomotiv Süpervizörü', 'Parça Danışmanı', 'Servis Danışmanı', 'Mobil Servis Teknisyenleri', 'Business Development Lead Supercharging', 'Otomotiv Mekanikerleri / Teknisyenleri' gibi kadrolar yer alıyor. Tüm ilanlar için adres Beşiktaş olarak verilmiş. Bu da Tesla'nın ilk servis noktasını Beşiktaş'ta açacağına işaret ediyor.

tesla-model-3-fiyati-ne-kadar.jpg

ÖN SİPARİŞ ALINMAYACAK

Ekonomi gazetesinin Tesla'ya yakın kaynaklardan edindiği bilgiye göre, Tesla'nın 2023 yılının ilk çeyreğinde, Türkiye lansmanını yapması ve ardından satış sürecini başlatması planlanıyor.

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) da 2023 Mart ayında satışa çıkacak. Tesla da, TOGG'daki gibi ön sipariş alınmayacak.

TOGG, şubat ayında ön siparişe açılacağını, mart ayında ise yollara çıkacağını duyurmuştu. Tesla'da satış, lansmanla birlikte başlayacak. İki markada da satışlar sadece online yapılacak.

togg-fiyati-ne-kadar.jpg

TESLA, TÜRKİYE PAZARINA İKİ YENİ MODELLE YENİDEN GİRİYOR

İlk etapta Tesla, pazara iki yeni modelle girecek. Model Y, Uzak Doğu ve ABD'ye yönelik ek vergi engellerini aşmak için bu yıl seri üretime başlayan Berlin'deki fabrikadan gelecek. Bu fabrikada, haftalık 5 bin, yıllık 240 bin adet Tesla Model Y üretimi hedefi var.

Şangay Fabrikası'nda ise Model Y ve Model 3'ün haftalık üretim hedefi 22 bin adet. Şangay'dan sadece Model 3 ithal edilecek. TOGG ise 2023 yılında 20 bin araç üretecek.

tesla-model-3-ne-zaman.jpg

İTHAL ELEKTRİKLİ ARAÇLARA EK VERGİ GETİRİLMİŞTİ

2022 Temmuz ayında Serbest Ticaret Anlaşması veya Gümrük Birliği anlaşmasına bağlı olmayan ülkelerden ithal edilecek elektrikli araçlara yüzde 10 ilave gümrük vergisi getirilmişti.

Tesla'nın amiral gemisi Model 3 de Türkiye'ye Şanghay'dan ilave yüzde 20 ek vergi ile gelecek. ABD'den ithal edilen araçlara getirilen yüzde 60 ek vergi nedeniyle bu ülkeden Türkiye'ye yapılan Tesla siparişleri zaten 2018 yılında durmuştu.

Tesla Model 3, 602 km menzile kadar çıkarken, TOGG C SUV ise 500 km üzerine çıkacak bir versiyon olacak.

tesla-model-7-ne-zaman.jpg

TESLA YÜZDE 60 EK VERGİYLE GELİYOR

Tesla Model Y'nin Avrupa'daki bugünkü baz liste fiyatı 60 bin euro. Bu da bugünkü kurla yaklaşık 1.1 milyon TL anlamına geliyor. Model Y, Türkiye'ye yüzde 60 ÖTV ve yüzde 18 KDV ile gelecek. Bu da bugünkü şartlar altında 2 milyon 77 bin TL satış fiyatına denk geliyor.

Model 3'ün ise baz fiyatı 49 bin euro, yani yaklaşık 976 bin TL. Bu model Türkiye pazarına girerken yüzde 60 ÖTV, yüzde 20 ek gümrük vergisi ve yüzde 18 de KDV eklenerek gelecek. Bu da yaklaşık 2 milyon 200 TL'lik bir satış fiyatına denk gelir.

Bu rakamlara bir de nakliye ücreti eklenecek. TOGG'un baz versiyonunu ise yüzde 10 ÖTV dilimine sokma hedefi var.

togg-ne-zaman.jpg

YURT GENELİNDE DENEYİM MAĞAZALARI AÇILACAK

Tesla, Türkiye'nin çeşitli yerlerinde deneyim merkezi, araç teslim alanı, servis ve depo yatırımları için de çalışma yapıyor. Adım adım Türkiye genelinde de mağazalar kurup, servis noktaları açacak şirketin radarında İstanbul dışında Ankara, İzmir ve özellikle Bodrum gibi turizm bölgeleri var. Ofis açılacak kentler, piyasadan gelecek reaksiyona göre belirlenecek.

TOGG da Türkiye genelinde 20 deneyim merkezi açacağını duyurmuştu. 7 bölgede kurulacak 20 deneyim merkezinin ilki geçen ay İstanbul'da Zorlu AVM'de açılmıştı.

togg-renkleri.jpg

İLK ETAPTA 13 ŞARJ İSTASYONU KURULACAK

Tesla; Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Edirne, İstanbul, İzmir ve Konya'da 13 şarj istasyonu inşa edecek. 150 kW veya 250 kW'lık yüksek hızlı şarj özelliği bulunan Tesla Supercharger sayesinde sürücüler, 250 kW gücündeki istasyonlarda 15 dakikalık şarjla 320 kilometre gidebilecek. Uzun yolculuklarda 1 saatin üzerinde şarj süresi beklemek yerine yalnızca 15 dakikalık kısa bir mola vermek yeterli olacak.

TOGG da Trugo markası ile 81 ilde 600'ün üzerinde lokasyonda 1000 adet yüksek performanslı şarj cihazı kurmak için çalışmalara başlamıştı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN