TÜSİAD'dan işsizlik ve enflasyon uyarısı: Geleceğimiz tehdit altında

TÜSİAD'dan işsizlik ve enflasyon uyarısı: Geleceğimiz tehdit altında

Kısa Çalışma Ödeneği'nin 3 ay daha uzatılmasının desteklediklerini açıklayan TÜSİAD Başkanı Kaslowski, bir de işsizlik ve enflasyon uyarısında bulundu: İşsizlik ve hayat pahalılığı sadece bugünümüzü değil; geleceğimizi de tehdit eder durumdadır. Bu alanlarda çok ciddi adımlara ve ilerlemeye ihtiyacımız var.

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu'nun 23. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi'nde konuşan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, dönemin koşullarını hatırlatarak bu süreçte dünyada ana temanın değiştiğini, dijital dönüşüm, yeşil sanayi devrimi ve farklılaşan bir ekonomik sisteme doğru yol alındığını belirtti.

Türkiye’nin bu zaman zarfında, içeride yaşanan iktisadi sorunlardan dolayı, ana global temadan kopmaması gerektiğini söyleyen Kaslowski "İçeride halen tartışmakta olduğumuz enflasyon-faiz-Döviz sarmalından bir an evvel çıkıp, global gidişatı doğru okuyup yakalamamız gerekmekte. Aksi takdirde küresel ekonomideki yerimizi korumamız mümkün olmayacaktır" diye konuştu.

"HAYAT PAHALILIĞI GELECEĞİMİZİ DE TEHDİT EDİYOR"

İşsizlik rakamlarındaki artışın hızla devam ettiği ve geniş tanımlı işsizliğin yüzde 28'e kadar yükseldiğini belirten Kaslowski, şunları kaydetti: "Geçtiğimiz hafta kısa çalışma ödeneğinin yeniden uzatılmasına dair çıkan kararı son derece olumlu karşılıyoruz.

İstihdama yönelik desteklerin devam etmesi gerektiğine de inanıyoruz. İşsizlik ve hayat pahalılığı, sadece bugünümüzü değil, geleceğimizi de tehdit eder durumdadır. Bu alanlarda çok ciddi adımlara ve ilerlemeye ihtiyacımız var."

"ÇÖZMEMİZ GEREKEN BİR ENFLASYON PROBLEMİ VAR"

Kaslowski, şöyle devam etti: "Masada çözmemiz gereken bir enflasyon problemimiz var. Bu temel sorunu çözmek için para politikasının öngörülebilir olması, disiplinli ve şeffaf bir şekilde yönetilmesi ve Merkez Bankamızın enflasyon hedeflemesi konusunda her türlü aracı bağımsız bir şekilde kullanmasını bekliyoruz.

Enflasyon ile mücadelede başarılı olmaz isek diğer makroekonomik sorunlarımızı da çözemeyiz. Bunu açık bir şekilde kabul edip bu yönde hareket etmek şart. Aksi durumda, orta-uzun dönemde büyümenin finansmanı için gerekli olan dış kaynak ihtiyacına ulaşmak mümkün olmayacak ve istihdam ve işsizlik sorunları daha da derinleşecektir."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (9)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
9 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN