Yüzde 78'i geçen enflasyon Bakan Bilgin'i de şaşırttı: Bu kadar artış beklemiyorduk

Yüzde 78'i geçen enflasyon Bakan Bilgin'i de şaşırttı: Bu kadar artış beklemiyorduk

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, TÜİK verilerine göre haziran ayında yıllık yüzde 78,6'ye ulaşarak son 24 yılın zirvesine yerleşeşn enflasyon oranını değerlendirdi. Bakan Bilgin, "Enflasyon, tahminlerimizi zorlayarak yüksek çıktı. Bu kadar artış beklemiyorduk. Bunda enerji sektörünün etkisi fazla" açıklamasında bulundu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) haziran ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre enflasyon haziran ayında aylık bazda yüzde 4,95 artarken yıllık bazda yüzde 78,62 oldu. ENAG ise enflasyonu yıllık bazda yüzde 175,5 olarak hesapladı. TÜİK'in açıkladığı haziran ayı enflasyonu, enflasyonun yüzde 80,4 olduğu 1998'den bu yana görülen en yüksek oran olarak kayıtlara geçti.

'BU KADAR ARTIŞ BEKLEMİYORDUK'

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de yüzde 78,6'ye ulaşan enflasyon oranını değerlendirdi. Bakan Bilgin, "Enflasyon, tahminlerimizi zorlayarak yüksek çıktı. Bu kadar artış beklemiyorduk. Bunda enerji sektörünün etkisi fazla." açıklamasında bulundu.

Enflasyonun aralık ayından itibaren düşüşe geçeceğini tahmin ettiklerini belirten Bilgin, "Tahminimiz, yapılan hesaplamalar aralık ayından itibaren enflasyonun inişe geçeceğini, önümüzdeki ocak, şubatta Türkiye'nin daha iyi yere geleceğini söylüyor. Diyelim tersi oldu, kimse endişe etmesin. Çalışanlarımızı o günkü şartlarda koruyacak düzenlemeleri yapacağız" ifadelerini kullandı.

ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Asgari ücret zammıyla ilgili de konuşan Bakan Bilgin, "Yüzde 30'luk zam (asgari ücret zammı) 6 ay için verilmedi. Ara zam olarak verildi" diyerek şunları kaydetti:

"İşçilere verilen zam memurların altında değil. Arada bir fark yok. Aradaki fark, işçilere verdiğimiz zammı eksik bularak yıl sonuna kadar tamamladık. Açlık sınırının 6 bin lira olduğunu kim söylüyor. Sendikalar kendince çalışma yapıyor. Bunlar bilimsel olarak yapılmış çalışmalar değil. Türkiye’deki açlık sınırı 3 bin 600 lira ile 4 bin lira arasındadır. Bazılarının asgari ücrete 3 ayda bir zam yapalım talebi var. Onu yaptığımız zaman etkisinin daha fazla olacağını söyleyebiliriz."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN