ENAG'ın enflasyon araştırması TÜİK'i 3'e katladı

ENAG'ın enflasyon araştırması TÜİK'i 3'e katladı

Akademisyenlerin oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), aralık ayı enflasyonunun yüzde 4,08, 2020 enflasyonunun ise yüzde 36,72 olduğunu açıkladı. TÜİK verilerine göre ise yıllık 2020 enflasyonu yüzde 14,60 idi.

Akademisyenlerin oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) TÜİK'in açıkladığı enflasyon verilerinin ardından kendi araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) ilan ettiği enflasyon rakamları ile akademisyenlerin oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) verileri arasındaki fark dikkat çekti. Enflasyon Araştırma Grubu'nun paylaştığı verilere göre, TÜFE aralık ayında yüzde 4.08 arttı, 2020 yılı enflasyon oranı ise yüzde 36.72 oldu.

TÜİK'e göre ise tüketici fiyatlarında 2020 yılı aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 1,25, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 14,60 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 12,28 artış gerçekleşti.

Akademisyenlerin bir araya gelerek oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) tarafından açıklanan veriler ise TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerinin çok çok üzerinde. ENAGrup verilerine göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) aralık ayında yüzde 4.08 artış gösterdi. 2020 yıllık enflasyon oranı ise yüzde 36.72 olarak açıkladı.

ENAG NASIL HESAPLAMA YAPIYOR?

Fiyat endekslerinin elde edilmesinde ülkelerin benimsediği ortak standart enflasyon hesaplama yöntemi kullanılıyor. Alt kalemler bazında sistem Birleşmiş Milletler İstatistik Bölümü'nün ‘'Classification of Individual Consumption According to Purpose'' (COICOP) standartları gözetilerek oluşturuluyor.

ENAG enflasyon sepetinde, TÜİK sepetindeki 418 maddenin 339 adedi bulunuyor. Bu toplam madde oranının yüzde 81'i, madde ağırlığının ise yüzde 80'nine eşit.

Geriye kalan 79 maddede ise enflasyonu etkileyen davranışın kesikli olması ya da denetimli ürünlerin yoğunluğu oluşturması nedeniyle kapsam dışına alınmış. Öte yandan, TÜİK enflasyon oranı ile de birebir karşılaştırma yapabilmek amacıyla, kalan bu 79 ürünün aylık fiyat değişimi, olduğu gibi TÜİK'ten alınarak ağırlıklı bir enflasyon oranı olarak sunuluyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (4)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
4 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN