'Gelecekte ekonomiye yapay zeka yön verecek'

İngiltereli şirket General Trading Company, algoritmik ticaret ve yapay zekanın getirdiği tüm teknolojik gelişmeleri ekonomiye entegre edecek bir model geliştirdi.

'Gelecekte ekonomiye yapay zeka yön verecek'

Yapay zeka artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Günümüzde pek çok sektör yapay zekayı kullanmaya başladı. Ekonomide de bu teknolojinin etkilerini hissetmeye başladık. 

İngiltereli şirket General Trading Company, algoritmik ticaret ve yapay zekanın getirdiği tüm teknolojik gelişmeleri ekonomiye entegre edecek bir model geliştirdi. Şirketin CEO’su ve Kurucu Ortağı Alex Amarteifio Bloomberg, finansal piyasalara yön veren yapay zeka ve şirketlerinin başarısını anlattı. Bloomberg, “Yapay zeka, finansın geleceğini işaret ediyor. Bunu erken keşfedenler, hızla yükselecek” açıklamalarında bulundu. 

General Trading Company CEO’su ve Kurucu Ortağı Alex Amarteifio Bloomberg, ekonomiye yön veren en güçlü silahın yapay zeka olduğunu vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti:

“Sermayemizi 9 ay gibi kısa bir sürede 1 milyar sterline yükseltmeyi başardık ve bunu korona krizi koşullarında gerçekleştirdik. Bu çok dikkat çekti. Finans piyasalarındaki şiddetli gerilemeye rağmen biz bu süreçten büyüyerek çıktık” dedi. Şirketi rakiplerinden ayıran en önemli özelliği, finansal yönetimde algoritmik ticaret ve yapay zekanın tüm nimetlerinden faydalanması."

'ELDE ETTİĞİMİZ KARIN YÜZDE 95'İ YAPAY ZEKA SAYESİNDE'

Bloomberg, “Bu dönemde elde ettiğimiz karın yüzde 95’ini kendimize özgü olarak geliştirdiğimiz yapay zeka sayesinde kazandık. İnsanlar bu konuya müdahale edemiyor. Ekonomide yapay zekanın kalıcı olmadığını savunanlar var. Ben buna katılmıyorum. Birçok analist, şirketimizin performansı konusunda iyimser açıklamalarda bulunuyor. Ayrıca finansal piyasalarda da geleceğe dönük yatırımlar için gereken öngörü ve öğrenmenin yapay zeka sayesinde çok daha olumlu sonuçlar vererek gelişeceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

PENTAGON'UN YAPAY ZEKA MÜHENDİSİ TASARLADI 

Pazardaki birçok şirketin yapay zeka ve ticaret algoritmalarını kullanmaya çalıştığının altını çizen Bloomberg, “Biz bunu başardık ve başarımız kesinlikle tesadüf değil. Şirketimizin kurucuları ve yöneticilerinin tecrübeleri, başarımızın mimarıdır” dedi. “Kısa vadede şaşırtıcı bir başarıya ulaşmamızda birçok faktör etkili oldu” açıklamasını yapan Bloomberg, “Örneğin aldığımız al projemizde danışman olarak ihtiyaç duyduğumuz yapay zekayı sağlamanın yanı sıra J4cap’in kurucusu Jeff Glickman bir ürün tasarladı. Bu yapay zeka mükemmel sonuçlar verdi. Bahsettiğim kişi Pentagon'un kullandığı yapay zekayı tasarlayan kişidir. Sizce başarısız olma şansımız var mıydı” dedi.

'TEKNOLOJİ, FİNANSAL TECRÜBE İLE BİRLEŞTİ'

Başarılarının güçlü bir ekiple ortaya çıktığını vurgulayan Bloomberg, “Yöneticilerimizden Barry Bannister, finans alanında uzun süredir faaliyet gösteriyor. Onun finansal deneyimlerini yapay zekanın eşsiz teknolojisi ile birleştirmek kâr oranımızı yüzde 100 artırdı. Finans piyasaları ile ilgili, onlarca ve hatta yüzlerce parametreyi biliyor. Yalnızca yapay zeka tek başına bir anlam ifade etmez. İnsanın bilgisi ve tecrübesi işin içine girdiği zaman sonuçlar mükemmel oluyor” şeklinde konuştu.  

“Haziran 2019’da stratejilerimizin ilk kombinasyonlarını denedik. Sonuçlar karşısında çok şaşırdık ve kesinlikle doğru yolda olduğumuza inandık” diyen Bloomberg, ”Yapay zekayı biz yaratıyoruz ancak karşılıklı bir gelişim halindeyiz. Yapay zeka bizden eğitim alıyor ama bazı durumlarda bizi çok şaşırtıyor ve bazı şeyler öğretiyor” şeklinde konuştu. 

General Trading Company Strateji Danışmanı Barry Bannister ise “İşlemdeki birçok parametreye ek olarak, finansal piyasalardaki ticaret sembollerinin sayısı oldukça fazladır. Bir sermaye şirketi olarak müşterilerimize her zaman en iyi teklifleri sunmak zorundayız” ifadelerini kullandı. “Yapay zeka sayesinde, herhangi bir zamanda çok farklı finansal piyasalardaki 8000’den fazla farklı ticaret sembolünü taramış durumdayız” diyen Bannister, “Bu sayede ilgili birçok parametre incelenmiş oldu. Müşterilerimize, daha fazla ve daha hızlı kâr elde edebilecek teklifler sunmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu. 

İlgili Haberler
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN