Back To Top
3 aylar ne zaman başlıyor? 3 ayların önemi

3 aylar ne zaman başlıyor? 3 ayların önemi

3 aylar ne zaman başlıyor? 3 ayların önemi
- A +

3 ayların ne zaman başlayacağı vatandaşlarımız tarafından merak konusu oldu. Müslümanlar için önemli olan bu mübarek günler dualar ve ibadetlerle idrak edilir. Peki 3 aylar ne zaman başlıyor? İşte detaylar…

 

''2020 3 aylar ne zaman başlıyor?'' sorusunun cevabı internette araştırıyor. Recep, Şaban ve Ramazan aylarını kapsayan bu aylar Müslüman alemi için önemlidir. Regaib Kandili bu mübarek günlerin başlangıcı kabul edilir. 3 ayların önemi nedir ve 3 aylar ne zaman başlıyor? Tüm bilgiler karar.com’da…

3 AYLAR NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Diyanet İşleri Başkanlığı 2020 dini günler takvimini yayınladı. Takvime göre üç aylar 25 Şubat Salı günü başlayacak. Regaib Kandili ise 27 Şubat Perşembe günü idrak edilecek. Ayrıca Miraç Kandili ise 21 Mart Cumartesi gününe denk geliyor. Recep ayının ardından Şaban ayı 25 Mart Çarşamba günü başlayacak. Berat Kandili ise Şaban ayı içerisinde 7 Nisan Salı gününe denk geliyor. Ramazan ayı ise 24 Nisan Cuma günü başlıyor. Kadir Gecesi de 19 Mayıs Salı günü dualarla idrak edilecek.

3 AYLARIN ÖNEMİ NEDİR?

Recep, Şaban ve Ramazan aylarından oluşan 3 aylar mübarek aylardır. Peygamber efendimiz Recep ayı ile ilgili “Allah’ım. Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır” demiştir. Ramazan ayında oruç tutmak farzdır. Recep ve Şaban aylarında, Peygamber efendimizin diğer aylara oranla daha fazla nafile oruç tuttuğu hadis kaynaklarında yer almaktadır. Kişinin sağlığı elveriyorsa Recep ve Şaban aylarında oruç tutabilir.

DİĞER BİLGİLER İÇİN TIKLAYIN

RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

3 ayların ardından Ramazan Bayramı’nın arifesi 23 Mayıs Cumartesi gününe geliyor. Bayramın ilk günü 24 Mayıs Pazar günü başlayacak. Ramazan Bayramı 26 Mayıs Salı günü sona erecek.

20-02/15/recep-allahin-saban-benim-ramazan-ise-ummetin.png

KURBAN BAYRAM NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Kurban Bayramı Zilhicce ayının 10’unda kutlanıyor. Miladi takvime göre bu yıl Kurban Bayramı 31 Temmuz Cuma günü başlayacak. Kurban Bayramı’nın son günü ise 3 Ağustos Pazartesi olacak.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN