3600 ek gösterge ne zaman Meclis'e gelecek? Tarih belli oldu

3600 ek gösterge ne zaman Meclis'e gelecek? Tarih belli oldu

3600 ek gösterge son durum, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından açıklandı. Ek göstergesi 3600 olan memurların daha fazla maaş ve ikramiye alabilmelerini sağlayacak düzenleme, mayıs-haziran ayında TBMM'de görüşülecek. İşte, 3600 ek gösterge tablosu...

Memurların, aylık ücretlerinin, emekli aylıklarının ve emekli ikramiyelerinde belirleyici unsurlardan biri olan 3600 ek göstergenin 2022 yılı içerisinde çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor. Hukuki altyapısı için çalışmaların devam ettiği 3600 ek gösterge düzenlemesiyle memur emeklilerinin ek göstergelerinde artış olacak.

3600 EK GÖSTERGE NE ZAMAN ÇIKACAK?

Katıldığı bir televizyon programında 3600 ek gösterge hakkında açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Meclis'e ilk 6 ay içinde en geç mayıs-haziranda intikal ettiririz. Bu yıl içinde tamamlanacak" dedi.

Bakan Bilgin'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"3600 toplu sözleşme maddesi haline getirildi. Bir önceki seçimde Sayın Cumhurbaşkanımız gündeme getireceğini söylemişti. Artık söylem olmaktan çıkardık. Geri dönüşü yok artık. Kanun hükmündedir. Bakanlık içinde çalışmalarımızı yaptık.

Esas düzenlemeyi 3600 ek gösterge emekliliklerinde yapıyor. Yıllar içinde daha da artan farklılaşma var. Bakanlık içinde çalışma tamamlandı bitti. Sendikalarımızla müzakere edeceğiz. Kamunun diğer kuruluşlarıyla onlarla müzakere edeceğiz. Meclis'e ilk 6 ay içinde en geç mayıs-haziranda intikal ettiririz. Bu yıl içinde tamamlanacak."

3600 EK GÖSTERGE NEDİR?

Ek gösterge, devlet memurlarının maaşlarını, emekli ikramiye ve maaşların hesaplanmasında uygulanan bir hesaplama metodudur. Hesaplama metodu olan ek gösterge rakamları, unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık gösteriyor. Ek gösterge maaşı, ek gösterge puanının aylık katsayısı olarak belirlenir.

Ek göstergelerin yüksek olması, emekli aylığı ve ikramiyesinin de yüksek olması anlamına gelir. Bu nedenle memurlar bulundukları unvanların birinci derece kadroları için belirlenen ek gösterge rakamlarının yüksek olmasını istiyorlar.

Ek gösterge maaşı, ek gösterge puanının aylık katsayısı olarak belirlenir. Ek göstergesi 3600 olan bir memur, göstergesi 2 bin 500 olan bir memurdan emeklilikte daha fazla maaş ve ikramiye alabilir.

3600 ek gösterge unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık gösterir.

Ek gösterge yürürlüğe girdiği andan itibaren, mevcut emeklilerin aylıklarına yansır. Emekli ikramiyeleri, emekli olunan tarihteki ek gösterge üzerinden ödendiği için geriye doğru ek ödeme söz konusu olmaz.

3600 EK GÖSTERGE HANGİ MESLEKLERİ KAPSIYOR?

Memurların ekonomik koşullarını iyileştirecek olan 3600 ek göstergenin, TBMM'nin yeni yasama yılı içerisinde yasalaşması bekleniyor. 3600 ek gösterge yasası, kamu çalışanlarını (polis, öğretmen, hemşire, din görevlisi, emekli) yakından ilgilendiriyor.

3600 ek gösterge, kamuda çalışan polis, öğretmen, din görevlisi ve hemşire mesleklerini kapsıyor. Böylece 2200 ve 3000 olan ek gösterge, 3600'e çıkacak.

Düzenleme, meslek gruplarına göre farklılık göstermeyecek ve polis, öğretmen, din görevlisi ve hemşire mesleklerini kapsayan tek bir düzenleme yapılarak ek gösterge yükseltilecek. Böylece memurların ek gösterge cetveli yeniden belirlenecek. Bu da hem görev ücretine, hem de emekli maaşına olumlu yansıyacak. Ayrıca yeni gösterge ile kamuda yükselmenin önü de açılmış olacak.

Ek gösterge memurların, aylık ücretlerinin, emekli aylıklarının ve emekli ikramiyelerinde belirleyici unsurlardan biridir. Memurların maaş hesabında kullanılan ölçütlerden birisi olan ek göstergedeki artış, mevcut maaşları artırmakla birlikte asıl etkiyi emeklilik ikramiyesine ve emekli maaşına yapar.

3600 EK GÖSTERGE TABLOSU

0001.jpg

0002.jpg

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN