6 aydır süren yanlış bitti: İsrail'e ihracata kısıtlama geldi

6 aydır süren yanlış bitti: İsrail'e ihracata kısıtlama geldi

Türkiye ile İsrail arasındaki ticarete yönelik tepkilerin ardından Ticaret Bakanlığı, saldırıların 186'ncı gününde; 54 ürün grubunda İsrail'e ihracatın kısıtlanacağını açıkladı. Açıklamada; kararın, İsrail'in Gazze'de ateşkes ilan edene ve Gazze Şeridi'ne yeterli miktarda ve kesintisiz insani yardım akışına izin verinceye kadar yürürlükte kalacağı belirtildi.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye yönelik insanlık ve hukuk dışı saldırılarında 33 bini aşkın Filistinli hayatını kaybetti, yüz binlercesi ise yaralandı. Bu şartlar altında Türkiye'nin İsrail ile ihracatını devam ettirmesine tepkiler çığ gibi büyümüştü. Tepkilere rağmen süren ticaret TÜİK verilerine de yansımıştı.

KARAR GÜNDEME GETİRMİŞTİ

Soykırımcı İsrail’e gemilerle ihracatın 7 Ekim’den sonra arttığını, hangi şirketlerin İsrail'e ne sattığını, ihracatın martta 436 milyon dolar ile rekor kırdığını, KARAR, attığı manşetlerle defalarca gündeme getirmişti.

İSRAİL'E İHRACAT KISITLAMASI

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının 186'ncı gününde, Ticaret Bakanlığı 9 Nisan itibarıyla İsrail'e inşaat demirinden yassı çeliğe, mermerden seramiğe kadar 54 ürün grubunda ihracatın kısıtlanacağını açıkladı.

Açıklamada; İsrail’in 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana Gazze Şeridi’nde ayrım gözetmeden katliam yaptığı ve bu katliamda 33 bini aşkın Filistinlinin hayatını kaybettiği belirtildi. Türkiye’nin çatışmaların durdurulması, insani kayıp ve fiziki yıkımın engellenmesi, kalıcı ve ateşkes ve diplomatik çözüm arayışlarının hakim olması ve Gazze’nin yeniden imarı için; taraflar nezdinde, uluslararası arenada ve İslam dünyası bünyesinde siyasi ve diplomatik çalışmaları en üst düzeyde yaptığı kaydedildi.

İsrail’in uluslararası hukuku alenen çiğnemeye devam ettiği ve uluslararası camianın sayısız siyasi ve hukuki ateşkes ve kesintisiz insani yardım çağrılarını yok saydığının belirtildiği açıklamada Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, BM Genel Kurulu, BM İnsan Hakları Konseyi ve Uluslararası Adalet Divanı’nın bu yönde aldığı kararların hiçbirine uymadığı hatırlatıldı. Aynı zamanda Türkiye’nin tüm bu kararların uygulanmasının takipçisi olacağının defaatle açıklandığı belirtildi.

'GAZZE'DE ATEŞKES İLAN EDİLENE KADAR KARAR YÜRÜRLÜKTE KALACAK'

Ticaret Bakanlığı, bu doğrultuda 9 Nisan tarihinden itibaren 54 ürün grubunda İsrail ile ihracatı kısıtlama kararı aldıklarını açıkladı. İsrail’in Gazze’de ateşkes ilan edene ve kesintisiz insani yardım akışına izin verinceye kadar kararın yürürlükte kalacağının belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu doğrultuda, Türkiye, 9 Nisan 2024 tarihinden itibaren, ilk aşamada Ek'te belirtilen ürün grupları altında yer alan ürünlerin İsrail'e ihracatını kısıtlama kararı almış bulunmaktadır. Bu kararın gerekleri Ticaret Bakanlığı tarafından derhal yürütülecektir.

Bu karar, İsrail, uluslararası hukuktan kaynaklanan yükümlülükleri çerçevesinde, Gazze'de derhal ateşkes ilan edene ve Gazze Şeridi'ne yeterli miktarda ve kesintisiz insani yardım akışına izin verinceye kadar yürürlükte kalacaktır.

Esasen, çok önceden bu yana, İsrail'e askeri amaçla kullanılabilecek herhangi bir ürün veya hizmetin satışına ülkemizce izin verilmemiştir ve verilmemektedir.

Gazze Şeridi'nde gelinen vahim aşama çerçevesinde, uluslararası camianın tüm üyelerine çağrımız, İsrail'in uluslararası hukuktan kaynaklanan yükümlülüklerine uymasını teminen, üzerine düşenleri yerine getirmeleridir.

Türkiye Cumhuriyeti devleti ve halkı olarak, bugüne kadar olduğu gibi Filistin'in ve halkının yanında yer almaya ve desteklemeye devam edeceğiz.”

İSRAİL'E İHRACATI KISITLANAN ÜRÜN GRUPLARI ŞU ŞEKİLDE:

 1. Alüminyum Profiller
 2. Alüminyum Teller
 3. Boyalar
 4. Bakır Profiller, Çubuklar ve Teller
 5. Beton Mikserleri
 6. Çelik Borular Ve Bağlantı Parçaları
 7. Çelik Filmaşin
 8. Çelik Kaplar ve Depolar
 9. Çelik Köprü Aksamı
 10. Çelik Kuleler
 11. Çelik Profiller
 12. Çimento
 13. Çimentodan, Betondan veya Suni Taştan İnşaat için Bloklar ve Levhalar
 14. Demir Çelikten Tüm İnşaat Malzemeleri
 15. Demir-Çelik Tüm Teller
 16. Ekskavatörler
 17. Elektrik Kabloları
 18. Elektrik Panoları
 19. Fayanslar
 20. Fiberoptik Kablolar ve Elektrik İletkenleri
 21. Forkliftler
 22. Granit
 23. Halat ve Kablolar
 24. Hırdavat Ürünleri
 25. Hidrolik Yağlar
 26. İnşaat Demiri
 27. İnşaat Makinaları
 28. İnşaat Yalıtım Malzemeleri
 29. İnşaatta Kullanılan Camlar
 30. Kimyasal Bileşikler
 31. Kimyasal Gübreler
 32. Klinker
 33. Kovalar, Kepçeler, Kürekler, Kıskaçlar ve Kancalar
 34. Kükürt
 35. Madeni Yağlar
 36. Makaralı Zincirler
 37. Mermer
 38. Metal İşleme Makinaları
 39. Metallerin İşlenmesinde Kullanılan Kimyasallar
 40. Mineral Gübreler
 41. Motor Yağları
 42. Paletler
 43. Plastik Borular
 44. Sandviç Paneller
 45. Seramikler
 46. Solvent Boyalar
 47. Tel Çekme Makinaları
 48. Testere Makinaları
 49. Tuğlalar
 50. Uçak Benzini ve Jet Yakıtı
 51. Vernikler
 52. Vinçler
 53. Yapıştırıcılar ve Tutkallar
 54. Yassı Çelik Ürünleri

gks3vvtw0aaczro.png

gks3vvtxmaam8hi.png

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (42)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
42 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN