Alman vatandaşlığında 2002'den bu yana büyük artış: Suriyeliler ilk sırada Türkler ikinci sırada

Alman vatandaşlığında 2002'den bu yana büyük artış: Suriyeliler ilk sırada Türkler ikinci sırada

Alman vatandaşlığına geçenlerin sayısı 2002'den bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Yeni vatandaşların yüzde 29'unu Suriyeliler oluştururken toplamda bir önceki yıla göre yüzde 16'lık artışla 14 bin 200 Türk Alman vatandaşlığına geçerek bu alanda Suriyelilerin ardından en büyük ikinci grup oldu.

Almanya'da Federal İstatistik Dairesi, Alman vatandaşlığına dair verileri paylaştı. Buna göre Alman vatandaşlığına geçenlerin sayısı 2002 sonrasının en yüksek seviyesine çıktı. Almanya'da geçtiğimiz yıl 168 bin 500 kişi Alman vatandaşı oldu.

DW Türkçe'nin yer verdiği haberde, Federal İstatistik Dairesi verilerine göre bu rakam, bir yıl öncesine oranla yüzde 28 artışa tekabül ediyor. 2002 yılından bu yana en fazla vatandaşlığa geçişin yaşandığı geçen yıl, en çok Alman vatandaşlığı alan grubun yüzde 29 ile Suriyeliler olduğu bildirildi.

VATANDAŞLIK ALAN SURİYELİLERİN ÜÇTE İKİSİ ERKEK

2021'de Alman vatandaşlığı alan Suriyeli sayısı 19 bin 100 iken, 2022'de bu rakam 48 bin 300'e yükseldi. Alman vatandaşlığı alan Suriyelilerin üçte ikisinin erkek, yaş ortalamasının 24,8 ve vatandaşlığa geçmeden önce Almanya'da ortalama bulunma sürelerinin 6,4 yıl olduğu bildirildi.

Bir önceki seneye kıyasla vatandaşlığa geçiş sayılarında en yüksek artış Suriyelilerde olurken, onları 3 bin 700 artışla Ukraynalılar, 2 bin 400 artışla Iraklılar ve 2 bin artışla Türkler takip etti.

TÜRKLER SAYI OLARAK İKİNCİ SIRADA

Toplamda bir önceki yıla göre yüzde 16'lık artışla 14 bin 200 Türk Alman vatandaşlığına geçerek Suriyelilerin ardından bu alanda en büyük ikinci grubu oluşturdu. Alman vatandaşlığına geçen Türklerin daha önce Almanya'da yaşama süreleri ise ortalama 24,2 yıl olarak kayıtlara geçti.

VATANDAŞLIK ŞARTLARI

Federal İstatistik Dairesi, geçen yıl toplam 171 ülkeden insanın Alman vatandaşlığına geçtiğini bildirdi.

Almanya'da vatandaşlık alabilmek için başvuruda bulunanlarda, yeterli derecede Almanca bilmek, güvenli bir biçimde kendi geçimini sağlamak ve normal koşullarda en az sekiz yıl Almanya'da yaşamış olmak şartı aranıyor. Eşler ve 18 yaşın altındaki çocuklar ise, vatandaşlık alırken Almanya'da en az sekiz sene yaşamış olma şartından muaf tutulabiliyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN