Altılı masadan 'Kronometre sıfırlandı' savunmasına yanıt: Hukuksuzluğa geçit vermeyeceğiz

Altılı masadan 'Kronometre sıfırlandı' savunmasına yanıt: Hukuksuzluğa geçit vermeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimlerde üçüncü kez aday olup olamayacağına ilişkin çıkan tartışmalara dahil olarak, “2018’de kronometre sıfırlandı” dedi. Erdoğan'ın açıklamalarına ise altılı masa kurmaylarından sert yanıt geldi. CHP'li Muharrem Erkek, "Hiçbir şeyi sıfırlamadık. Anayasayı çiğneyemez" derken İYİ Partili Bahadır Erdem ise "Böyle bir hukuksuzluğa geçit vermeyiz" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 14 Mayıs'ta yapılması öngörülen seçimler için üçüncü kez aday olup olamayacağına dair çıkan tartışmalar devam ederken altılı masa liderleri "Cumhurbaşkanının, anayasaya aykırı olarak üçüncü kez adaylığını ilan etmesi demokrasi tarihimize eklediği bir diğer kara sayfadır” açıklamasında bulunmuştu.

Tartışmalara dahil olan Erdoğan ise dün Denizli'de yaptığı konuşmada “2018’de kronometre sıfırlandı dedik, aklınız neredeydi?” diyerek yanıt verdi. '2018’de kronometre sıfırlandı' açıklamasını Cumhuriyet'e değerlendiren altılı masa kurmayları ise Erdoğan'a sert çıkıştı.

'DAYANAK BULMAKTA ZORLUK ÇEKİYORLAR'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek: "2017’de OHAL döneminde referandum yaptılar, kendilerinin aklı neredeydi?" diye sorarak şunları söyledi

"Biz hiçbir şeyi sıfırlamadık. Yeni bir anayasa da yapmadık. 2017’de kendileri anayasa yazdılar, 101/2’ye dokunmadılar. Aklınız neredeydi? Erdoğan’ın danışmanı Mehmet Uçum, “2018’de birinci başkan” dedi. Anayasanın neresinde yazıyorsa bize göstersinler. Başkan falan yazmıyor. Meclis’i feshederek aday olamaz. Erdoğan’ın akıl hocaları bir dayanak bulmakta zorluk çekiyor, komik duruma düştüler. O zaman anayasaya bir cümle koyacaktınız, “Seçilen ilk cumhurbaşkanıdır” diye. Niye koymadınız, aklınız neredeydi? Belirleyici hüküm 2007 referandumunda bizzat AKP’lilerce anayasaya koyuldu. Neredeydi aklınız? FETÖ’yle birlikteydiniz, onlara mı kiralamıştınız aklınızı? Hiçbir güç anayasayı bu şekilde çiğneyemez."

muh.webp
Muharrem Erkek

'BU HUKUKSUZLUĞA GEÇİT VERMEYECEĞİZ'

İYİ Parti Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Bahadır Erdem de şu açıklamayı yaptı:

"Kendisinin iddia ettiği gibi olabilmesi için hukuken anayasanın koyduğu bu çok açık kurala geçici bir maddeyle 2017 referdumundan önce de birinci dönemini sürdürmekte olan cumhurbaşkanının yeniden aday olabileceğine dair geçici bir madde eklenmesi gerekirdi. Kişinin kendi arsuzuna göre “kilometre sıfırlandı” gibi hukuka uymayan, sadece kendi isteğini ve iradesini yansıtan yaklaşımlarla Türkiye yönetilemez. İYİ Parti bu hukuksuzluğa geçit vermeyecektir."

bahadir-erdem-hvtd-cover.jpg
Bahadır Erdem

'KİLOMETRE SIFIRLAMAK İÇİN HÜKMÜN KONULMASI GEREKİYORDU'

DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, iki yılı aşkın süredir Erdoğan’ın aday olamayacağını söylediklerini belirterek, şöyle devam etti:

“Kilometre sıfırlamak” için 101. maddede değişiklik yaparken oraya geçici madde hükmü konulması gerekiyordu. Bu yeni bir sistemdir, “yeni sisteme göre sıfırdan başlar ibaresi koyması” gerekirdi. Erdoğan çıkmazda. O gün hata yapan hukukçuları da bugün içtihat arama derdine düşmüş, çıkış yolu arıyorlar. Zorlama yorumlarla kendilerini aday yapmaya çalışıyorlar.

i.webp
İdris Şahin

'ERDOĞAN YENİDEN ADAY OLAMAZ'

Demokrat Parti Sözcüsü Neslihan Çevik şu değerlendirmelerde bulundu:

"Erdoğan yeniden aday olamaz. O sistem, bu sistem, şu sistem hiç fark etmez. Kanun aynı; 5+2 diyor, bunu getiren kendileri. Anayasa profesörleri “Buraya da geçici madde koysaydın, şerh düşseydin” diyor. Seçim kararı aldıktan sonra top YSK’de. YSK’nin vereceği karar da “ahmak”ta verdiği karardan farklı olmayacaktır belki ama biz boynumuzu büküp beklemeyeceğiz. Milletimize şikâyet edeceğiz, itirazlarımızı yapacağız ve hükümet değiştiğinde de hukuk çerçevesinde “aday olabilir” kararını veren herkesten hesap soracağız."

de.webp
Neslihan Çevik

'ERDOĞAN’IN AKLI ANAYASADA DEĞİLMİŞ'

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ ise Erdoğan'ın adaylığının mümkün olmadığını ifade ederek şu açıklamayı yaptı:

"Anayasa kahramanları Mustafa Şentop ve Mehmet Uçum 3. kez aday olabileceklerini söyledikleri zaman bunun olamayacağını söyledik. YSK üyelerini tehdit ettiğim gerekçesiyle hakkımda soruşturma açtılar. Allahtan demecimi kaydetmiştim de Ekrem İmamoğlu gibi olmadık, takipsizlik kararı aldık. Anayasa 101. madde açık. Sayın Erdoğan’ın aklı neredeydi, demek ki aklı anayasada değilmiş, okumamış. 3. kez aday olamazsın, olman mümkün değil."

se.webp
Selçuk Özdağ

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (12)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
12 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN