9 ana başlık, 2 bin 500 madde: Millet İttifakı'ndan ortak mutabakat metni

9 ana başlık, 2 bin 500 madde: Millet İttifakı'ndan ortak mutabakat metni

Altılı masa liderleri üzerinde anlaşma sağladıkları 'Ortak Politikalar Mutabakat Metni'ni Ankara'da açıklayacak. Metin 9 ana başlık ve 2 bin 500'e yakın maddeden oluşurken metinde ekonomi, basın özgürlüğü, insan hakları ile kadın hakları programın ana çerçevesini oluşturacak ve bu yönde mesajlar verilecek.

Altılı masa liderleri aday belirleme sürecinin yanı sıra parlamenter sisteme geçiş süreci yol haritası ana gündem maddeleri olurken son yapılan altılı masa toplantısında ittifak olarak yola devam etme kararı veren altı lider, "Ortak Politikalar Mutabakat Metni"ni üzerinde de anlaşma sağladı. Her ne kadar her partinin ayrı seçim beyannamesi çalışması sürse de "Millet İttifakı" ortaklaştığı vaatleri Ankara'da gerçekleştireceği toplantı ile kamuoyuna duyuracak.

DW Türkçe'den Kıvanç El'in haberine göre, "Ortak Politikalar Mutabakat Metni"nde 9 ana, 73 alt başlıktan oluşan 2 bin 500'e yakın maddede eylemler ve vaatler sıralanacağı kaydedildi. Metnin yaklaşık 200 sayfa olacağı belirtildi.

Metnin, "hukuk, adalet ve yargı", "kamu yönetimi", "yolsuzlukla mücadele, şeffaflık ve denetim", "ekonomi, finans ve istihdam", "bilim, Ar-Ge, yenilikçilik, girişimcilik ve dijital dönüşüm", "sektörel politikalar", "eğitim ve öğretim", "sosyal politikalar" ile "dış politika, savunma, güvenlik ve göç" olmak üzere 9 ana başlıktan oluşacağı ifade edildi.

75 alt başlık ise "işsizliğin önüne geçilmesi", "enflasyonla mücadele", "yoksulluğun önlenmesi", "siber güvenlik", "israfla mücadele", "beyin göçüyle mücadele ve tersine beyin göçü", "savunma sanayi", "barınma krizi çözümü", "uyuşturucu ile mücadele", "sınır ve güvenlik" gibi başlıklardan oluşacak.

İŞSİZLİKLE MÜCADELE

Ekonomi, basın özgürlüğü, insan hakları ile kadın hakları programın ana çerçevesini oluşturacak ve bu yönde mesajlar verilecek. İstanbul Sözleşmesi'nin yeniden imzalanacağı da belirtilecek. İstihdamın artırılması, işsizlikle mücadeleye dair vaatler sıralanacak. İşsizliğin ilk etapta tek haneli rakamlara düşürülmesi ardından da yüzde 5 seviyesinin altına çekilmesi hedefi vurgulanacak. Bu noktada, "İşsizlerin yeni yetenekler kazandırılarak istihdama geçmelerini sağlamayı amaçlayan 'İkinci Şans Okulları' kurulacağı" kamuoyuna duyurulacak.

"İşsizlik Sigortası Fonu"nun işsizlikle mücadele için kullanılacağı belirtilecek. İktidara gelinmesi halinde söz konusu fonda toplanan ve toplanacak paranın yarısının "Yarına Hazırlık Fonu" adı altında kurulacak fona aktarılacak. Bu fon işsiz kalma riski olan çalışanların eğitimi ve KOBİ'lerin çalışanlarına beceri geliştirme yatırımlarına finansman sağlayacak. Part-time yani yarı zamanlı çalışma için yasal alt yapı çalışmaları yapılacağı duyurulacak.

ENFLASYON 2 YIL İÇİNDE TEK HANELERE İNECEK VAADİ

Ekonomi başlığında, enflasyon ile mücadele edileceği ve 2 yıl içinde tek hanelere indirileceği vaadi yer alacak. Özellikle kamuda israfla mücadele kapsamında araç politikasından kiralama politikasına kadar birçok başlıkta vaatler kamuoyuna duyurulacak ve israfın önüne geçileceği vurgulanacak. Bu noktada STK'ların desteği ile yolsuzlukla mücadele strateji ve eylem planı hazırlanacağı ve Meclis'te de "TBMM'de Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu" kurulacağı açıklanacak. Kişi başı milli gelirin de 5 yıllık iktidarın son yılında 20 bin dolar seviyesini aşacağına dair öngörüde metinde yer alacak. Başkanlığını cumhurbaşkanının yaptığı Türkiye Varlık Fonu'nun da lağvedilmesine yönelik mesaj verilecek. Kredi ve faiz politikasına dair de mesajların metinde olması bekleniyor.

SAVUNMA SANAYİ MESAJLARI

Yürütülen projelerin sürdürüleceği mesajının verilecek metinde, "Milli Muharip Uçak", "Altay tankı", "5G alt yapısı", "yeni iletişim uydularının" hayata geçirilmesi ve sistemlerin tamamen yerlileştirilmesi için çalışmaların süreceği mesajı verilecek.

Yüzde 100 yerli tank çalışmalarına hız verileceği ifade edilecek.

Terörle mücadelenin yurtiçi ve yurtdışında süreceği mesajının da yer alması beklenen metinde ayrıca sınır politikasına dair mesajlar da olacak.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (7)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
7 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN