Asgari ücrette sürpriz iyileştirme! Devlet vergilerden feragat edecek, yüzde 38 zam yapılacak

Asgari ücrette sürpriz iyileştirme! Devlet vergilerden feragat edecek, yüzde 38 zam yapılacak

2023 Ocak ayında asgari ücrette brüt maaş 10 bin 8 TL olarak belirlenirken çalışanın eline geçen net maaş ise 8 bin 506 TL olmuştu. Yaşanan ekonomik kriz ve deprem felaketi nedeniyle özellikle afet bölgesindeki vatandaşlar ve işverenler zor günler geçiriyor. Hükümetin ekonomi kurmayları, afet bölgesi ilan edilen kentlerde asgari ücrette iyileştirme yapılması için iki formül üzerinde duruyor. İşte, 2023 asgari ücret son dakika haberi...

Türkiye ekonomisinin yüzde 10'unu oluşturan deprem bölgesindeki 11 ilde meydana gelen hasarlar, sanayi üretiminde olumsuz etki yaparken, deprem sebebiyle işgücünün önemli bölümünün başka illere göç etmesi de üretimi aksattı.

Bölgedeki işverenler ise üretime devam edebilecek tesislerin eleman azlığı sebebiyle üretimini aksatmaması için, SGK primlerinin belirli bir süre için SGK yerine işçiye ödenmesi talebinde bulunuyor.

asgari-ucrete-zam-yapilacak-mi.jpg

ASGARİ ÜCRETTE BRÜT MAAŞ, NET MAAŞ OLACAK İDDİASI

Ekonomim.com sitesinde yer alan habere göre, depremzede işçilerin ücret yönünden desteklenmesi noktasında ekonomi yönetiminin önünde iki seçenek bulunuyor. Bunlardan biri ödemelerin asgari ücretin brütü kadarki kısmına ilişkin prim muafiyeti sağlanması yönünde. Yani yüzde 14'lük SGK primi ve yüzde 1'lik işsizlik sigortası primi alınmayacak.

Asgari ücret 1 Ocak 2023'ten itibaren geçerli olmak üzere 10 bin 8 TL olarak belirlenmişti. Bundan yüzde 14 SGK primi (1401 TL), yüzde 1 işsizlik sigortası primi (100 TL) olmak üzere 1501.20 TL'lik kesinti yapılıyordu. Başka bir ifade ile bu seçenek tercih edilirse, deprem bölgesindeki bir asgari ücretlinin eline 10 bin 8 TL geçecek.

asgri-ucrete-ne-kadar-zam-yapilacak.jpg

TALEP KABUL EDİLİRSE ASGARİ ÜCRET 11 BİN 759 LİRA OLACAK

Ancak asgari ücretin işverene maliyeti ise bu tutar üzerinden yüzde 15.5 işveren payı (1551 TL) ve yüzde 2 işveren işsizlik sigortası primi (200 TL) eklenmesiyle 11 bin 759 TL kesiliyordu.

İşverenler işçilerin işyerlerinde kalmasını sağlamak amacıyla, belirli süreliğine de olsa işverenin SGK ve işsizlik sigortası primi paylarının da doğrudan çalışana ödenmesini talep ediyordu. Bu talep kabul edilirse, afet bölgesindeki asgari ücretle çalışanların eline 11 bin 759 TL geçecek. Üzerinde ücret alanların ise aradaki fark kadarlık kısmı için muafiyet sağlanacak.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN