Memleketi bir avuç çeteye peşkeş çekmişler

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, partisinin 1. Olağan Bandırma İlçe Kongresi'nde konuştu. Kendi teşkilat yapılarından bahsederek açıklamalarına başlayan Babacan, gündeme dair de sert açıklamalar yaptı. Son günlerde ortaya çıkan iddialar ilgili olarak iktidarı eleştiren Babacan, "Maalesef bunlar memleketi bir avuç çeteye peşkeş çekmişler. Devlet kaynaklarıyla suç şebekelerinin kaynaklarını ortak havuz haline getirmişler." dedi.

1. Olağan Bandırma İlçe Kongresi'ne katılan DEVA Partisi lideri Ali Babacan, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Kongreye katılım aşamasını anlatarak partililerini selamlayan Babacan, medyanın içinde bulunduğu durumu eleştirerek, kendi teşkilat yapılarını kuvvetlendirerek vatandaşa öyle ulaşmaya çalıştıklarını açıkladı.

Son günlerde ortaya dökülen iddialarla ilgili de sert açıklamalar yapan Babacan, iktidara yüklenerek şunları söyledi, "Bir devlet hukukla ayakta kalır. Siz hukuku çiğneyerek devletin bekasını sağlayamazsınız. Hukuku her gün ayaklar altına alarak bu ülkenin yarınlarını teminat altına alamazsınız. Maalesef bunlar memleketi bir avuç çeteye peşkeş çekmişler. Devlet kaynaklarıyla suç şebekelerinin kaynaklarını ortak havuz haline getirmişler."

Kongreye davet sürecini anlatan Babacan, "Balıkesir'de ilk kadın ilçe başkanımızla görüntülü olarak konuşurken beni kongreye özellikle davet etti. Normalde gerçekten vaktimiz olmuyor ancak günü netleştirdik ve başkanımızın organizasyonuna dahil olduk dedi."

Gittikleri her sokakta her caddede dimdik yürüdüklerini dile getiren Babacan, vatandaşın ilgisinden çok memnun olduğunu da söyledi.

Ali Babacan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"TÜM POLİTİKALARIMIZIN MERKEZİNDE İNSAN ONURU VAR"

Muhaliflik bilincini eleştirerek partinin kuruluş amaçlarından bahseden Babacan, "Partimizin ilk kurulduğu günden bu yana özgür ve zengin bir Türkiye tasavvuruyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hem özgür hem de zengin bir Türkiye istiyoruz. DEVA Partisini kurduk çünkü bu kötü gidişe dur diyecek hiç kimse yoktu. Partimizi kurduk çünkü ülkemizin yarınlarına gidecek bir yol yoktu. İşte o yarınlara gidecek yolu inşa etmek için biz partimizi kurduk. Klasik muhalefet anlayışının bu kötüye gidişi durduramayacağını açıkça gördük. İnsan odaklı bir partiyiz. Tüm politikalarımızın merkezinde insan onuru vardır. DEVA Partisi tüm hakların güvencesidir." dedi.

"TRT TEK BİR SİYASİ PARTİNİN PROPAGANDA ARACI HALİNE GELMİŞ DURUMDA"

Medyanın içinde bulunduğu durumu değerlendiren ve özellikle TRT'ye yüklenen Babacan, teşkilat yapısıyla medya olan bağlılığı azaltmaya çalıştıklarını söyledi ve ekledi, "Normalde iyi işleyen demokrasilerde, özgürlüğün var olduğu demokrasilerde medya siyasetle toplum arasında önemli bir aracıdır. O aracılık vazifesi zaten medyanın var oluş sebebidir. Ama ülkemizde devletin kontrol ettiği ya da hükümetin havuçla, sopayla yönettiği bir medya kuruluşu var. Televizyonlarıyla, gazeteleriyle sürekli tek taraflı propaganda yapıyorlar. Hatta devletin kanalı TRT şu yanan elektriklerden pay ödüyoruz kendilerine. Evinde elektrik düğmesine basan herkes TRT'ye pay ödüyor. Yerin 200-250 metre derininden su çeken çiftçimiz TRT'ye pay ödüyor. 84 milyonun geliriyle dönen TRT tek bir siyasi partinin propaganda aracı haline gelmiş durumda. Bu adalet değil. Biz ne yapıyoruz? Teşkilat yoluyla mümkün olduğunca o aracılara olan bağlılığımızı aradan kaldırıp direkt vatandaşlarımıza ulaşıyoruz. Bu da bizim için çok önemli bir çalışma alanı."

"İKTİDAR ÜLKEYİ YOKSULLUĞA, YOLSUZLUĞA VE YASAKLARA MAHKUM ETTİ"

Yoksullukla mücadele kavramına da değinen Babacan, iktidarın bu mücadeledeki eksikliğinden artık gitme vaktinin geldiğini söyledi ve "Ülkemiz ne yazık ki şu anda suç örgütlerinin cirit attığı bir ülke haline geldi. Uzunca bir süredir bunları unutmuştuk. Çete, mafya, suç örgütü kavramları günlük literatürden kalkmıştı. Yasaklarla, yoksulluk ve yolsuzlukla mücadele edeceğiz diye iş başına gelen bir hükümet, bir siyasi parti evrildi, çevrildi, bozuldu ve şu anda ülkeyi yeniden yoksulluğa, yolsuzluklara ve yasaklara mahkum etti. Üç 'y' ile bu ülkenin yönetimine talip olanlar, üç 'y' ile bu ülkenin yönetimine gelenler, şimdi üç 'y' ile gidecek. Bu iş öyle görünüyor." diye konuştu.

"BEKA BEKA DİYENLER ASLINDA HER GÜN HUKUKU ÇİĞNİYORMUŞ"

Son günlerde ortaya çıkan iddialara da değinen Babacan, devlet kaynaklarıyla suç şebekelerinin kaynaklarının ortak havuz haline geldiğini söyledi. Babacan konuyla ilgili olarak şunları söyledi, "Şu son haftalarda ortaya saçılan pislik ve siyasetçilerin, üst düzey bürokrasinin, suç örgütlerinin ve maalesef bazı basın mensuplarının da içinde olduğu şebekeler ortalığa saçılmış dökülmüş durumda. Bunlar tam bir menfaat şebekesi. Dikkat edin aralarında çıkar çatışması olunca bu pislikler ortaya dökülmeye başladı. Yoksa kendi alanlarında parsel parsel ülkenin suç alanlarını paylaştıklarında bu hukuksuzluklarından elde ettikleri menfaati paylaştıklarında bu iddialar, ithamlar ortaya çıkmıyordu. Gül gibi geçinip gidiyorlardır. Eğer bunlar kendi aralarında anlaşmaya devam etseydi hiçbir vatandaşımızın konudan haberi olmayacaktı. Meğer sabah akşam beka beka diyenler aslında her gün hukuku çiğniyorlarmış. Kendi hukuksuzluklarını, o hukuksuzluk alanından elde ettiği siyasi ve maddi menfaati örtmek için beka beka diyorlarmış. Bir de kalkıyorlar bu örgütleri savunmaya çalışıyorlar. Bu devlet meselesi, beka meselesi diyorlar. Ne demek devlet meselesi. Bir devlet hukukla ayakta kalır. Siz hukuku çiğneyerek devletin bekasını sağlayamazsınız. Hukuku her gün ayaklar altına alarak bu ülkenin yarınlarını teminat altına alamazsınız. Maalesef bunlar memleketi bir avuç çeteye peşkeş çekmişler. Devlet kaynaklarıyla suç şebekelerinin kaynaklarını ortak havuz haline getirmişler. Çok üzülüyoruz. Bir yandan da tüm bu tablodaki hakikati anlamaya çalışıyoruz, görmek istiyoruz. Ama maalesef yargı hakikati araştıracak ve anlatacak bir durumda değil bugün."

UYUŞTURUCUDAN ÖLÜMLERDE AVRUPA'DA BİRİNCİYİZ

Gündeme gelen uyuşturucu trafiğiyle ilgili ticaretin mutlaka mercek altına alınması gerektiğini söyleyen Ali Babacan, “İnsanlarımızı zehirleyen maddelerin ticareti mutlaka mercek altına alınmalıdır. Uyuşturucu ticaretiyle ilgili tüm iç ve dış bağlantılar derhal ortaya çıkarılmalıdır. İddialarda ismi geçen kişilerle ilgili soruşturmalar başlatılmalıdır. Türkiye, aşırı doz uyuşturucu sebebiyle 30 yaş altı ölümlerde Avrupa’da birinci sırada. Yine berbat bir göstergede ülkemiz zirvelerde dolaşıyor. Çocuklarımız, gençlerimiz ölüyor. Anne babalar kaygılı. Üç beş kişi milyarlarca doları götürecek diye bu ülkenin milyonlarca gencini bu zehre maruz bırakamayız. Bir limanda tonlarca uyuşturucunun yakalandığını öğreniyoruz. Bu zehirleri bir Güney Amerika ülkesinden, Ekvator’dan muz gemilerinin içine yerleştirip, Türkiye’ye göndermişler. Geçen hafta yakalanan uyuşturucu; cumhuriyet tarihinde ele geçirilen en yüksek miktardaki uyuşturucu. Ülkemiz, uluslararası uyuşturucu trafiğinin neredeyse yol geçen hanına dönmüş. Bir Güney Amerika’dan geliyor, bir Afganistan’dan.” dedi.

"MENFAAT ÇATIŞMASI YAŞANMASA BU OPERASYONLAR YAPILACAK MIYDI?"

Uyuşturucu trafiğiyle ilgili adı geçen ülke ve yolların da araştırılması gerektiğini belirten Babacan, “Panama’dan, Kolombiya’dan Türkiye’ye gönderilmek üzere sevkiyat planlanırken o ülkelerde yakalananlar da var. Uluslararası basında, yabancı taşeronların Türkiye’de saklandığına ilişkin iddialar da var. Türkiye’de, yurt dışında yakalanan, Türkiye’ye sevk edilirken el konulan uyuşturucuyla alakalı soruşturma var mı? O ülkelerden dosya istenmiş mi? Kime gönderiyorlarmış, nereye geliyormuş, adres teslimi neresiymiş, alıcı kimmiş? Bilmiyoruz. Bu 10 bölümlük video dizisinin yayınlanma zamanlaması ile son haftalarda uyuşturucu maddelerin yakalanmasının zamanlaması arasında büyük bir örtüşme var. Bu operasyonların yapılması, yüksek miktarda uyuşturucu yakalanması, menfaat çatışmasının sonucu olarak mı gerçekleşti? Menfaat çatışması olmasaydı, çetelerin devlet içindeki uzantıları gül gibi geçinip gitseydi bu operasyonlar yapılacak mıydı?" diye konuştu.

PEKER İÇİN: NE OLDU DA BİRDENBİRE 'KAÇ' DENDİ?

“‘Bu bilmem şunun adamı, bu falancanın adamı…’ bunları tarihe gömeceğiz. Video serisini yayınlayan kişi daha üç dört sene önce iktidar partisini destekleyen mitingler düzenliyordu. Devletin kayıtlarında bu kişinin ne yaptığı yok muydu? Bilinmiyor muydu da birdenbire ortaya çıktı? Ne oldu da birdenbire ‘Kaç’ dendi ya da kendiliğinden kaçtı? Siz işinize gelince suç örgütleriyle flörtleşin, bunlarla menfaat şebekesine alan açın ama çıkar çatışması olduğunda da hemen hakkında yakalama kararı, yayın yasağı… Bu hükûmet ülkemizi neredeyse artık bir ‘narko devlete’ döndürecek. Narko devlet; ülkenin devlet kurumları kullanılarak, uyuşturucu ticaretine göz yumulması, önünün açılması demek. Hukuk devletini ayaklar altına alırsanız, narko devletlere benzemeye başlarsınız. Ülkeyi yönetenlerin, Cumhurbaşkanı’nın, üst düzey bürokrasinin bir karar vermesi gerekiyor: Bu ülkeyi gerçek anlamda bir hukuk devleti mi yapmak istiyorsunuz, yoksa bu güzel ülkeyi bir narko devlete mi dönüştürmek istiyorsunuz? Karar verin.”

"DÜNYADA NARKO-DEVLET OLARAK ANILMAYI İÇİMİZE SİNDİREMİYORUZ"

“Ülkemizin çetelerle, mafyayla, uyuşturucu ticaretiyle anılmasını kabul etmiyoruz. Ülkemizin dünyada bir narko-devlet olarak anılmasını içimize sindirmiyoruz, sindirmeyeceğiz. Belki bu işten menfaat sağlayanların umurunda olmayabilir. Devleti yönetenlerin buna göz yumma hakkı yok. Çocukları, gençleri koruyacağız. Bağımlılıkla mücadele için daha çok kaynak ayırmak gerekiyor. Sadece polisiye tedbirlerle bu işi çözemiyorsunuz. Kamu, özel sektör ve sivil toplum iş birliğinde bu illetle sonuna kadar, her alanda mücadele etmek zorundayız. Her yıl yüzlerce insanımızın madde bağımlılığı nedeniyle hayatını kaybetmesine göz yumamayız.”

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (14)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
14 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN